Tisk
Málo tepla za hodně peněz – topidla na bio etanol

Málo tepla za hodně peněz – topidla na bio etanol

Petr Houška | Středa, 09. říjen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Mnoho rodin dnes žije v bytech bez klasických kouřovodů, do kterých lze instalovat topidla spalující výhřevná tuhá paliva – dřevo, uhlí, pelety z biomasy, dřevěné brikety a podobně. V bytech se příjemně a pohodlně žije, nemusí se např. sekat zahrada, v zimě prohazovat sníh, natírat plot a především odpadá shánění a připravování paliva na zimu. V klasických bytech bez rekuperace stačí jen otočit kohoutem na radiátoru a teplo je rázem. Avšak lidi podvědomě přitahují klasické plameny – je to pozůstatek z pravěku, kde oheň znamenal jídlo, teplo a bezpečí. Po nějakém čase téměř každý zatouží mít doma živý oheň –  plameny. Ještě do nedávné doby tuto funkci suplovala svíčka, poté se na trhu objevila „spásná" novinka pro obyvatele bytů bez kouřovodů – bio krb.

Co je podstatou?

BIO2Palivem pro bio krby je líh (etanol) s označením bio. Jedná se tedy o líh, který není denaturován a je vyrobený pouze z přírodních produktů. Přírodním produktem se v tomto případě nemíní ropa, ze které se vyrábí syntetický líh, který bývá součástí levných alkoholických nápojů – tzv. bolehlavů. Bio lihem je prakticky i slivovice a jí podobné nápoje. Předpona BIO tedy neznačí, že by se suroviny pro výrobu lihu pěstovaly v BIO hospodářství (tzn. jako dříve běžném). Výrobci krbů uvádějí, že bio krby nepotřebují žádný kouřovod a že produktem spalování je pouze teplo, vodní pára a oxid uhličitý. Nezávislé názory chemiků však hovoří jinak. Pokud by se dosáhlo dokonalého spalování etanolu, tak se bude opravdu jednat pouze i zmíněné produkty spalování, avšak dokonalé spalování jakéhokoliv paliva je nereálné! Výsledkem spalování bio etanolu je tedy navíc minimum formaldehydu, oxid uhelnatý a acetaldehyd. BIO3Poslední jmenovaný naše tělo sice dokáže dobře přirozeně odbourávat, avšak žádný organismus není připravený na intoxikaci po dobu několika hodin v uzavřeném prostoru bez rekuperace (většina bytů je bez rekuperace). Množství oxid uhličitého ze spalování je na úrovni množství, které vyprodukuje jeden obyvatel prostoru – tzn. větrat častěji.

Krabice z plechu

Bio krb v základu není nic jiného, než zohýbaný kus plechu do oka ladné formy a hořáků v podobě buď obyčejných plechových kalíšků či sofistikovanějších s regulací plamene. Bio krb si prakticky vytvoříte doma z nerezového hrnečku, který postavíte např. na keramickou nádobu otočeno dnem vzhůru. Pak stačí nalít bio etanol a zapálit – cena bio krbu je 30 Kč za hrneček... Tvarů, forem a designů topidel na bio etanol je mnoho - prakticky se musí jednat o nehořlavou schránku z plechu, keramiky, skla, kamene atd..

Cena kontra efekt

BIOBio etanol (líh) lze zakoupit ve velkém balení, kde litr vychází cca na 80 Kč. Většina výrobců krbů se zajisté honosí hodnotou výhřevnosti bio lihu ve svůj prospěch – většinou však uvádějí hodnotu, která je měřena při hoření v kyslíkové atmosféře – tato hodnota je poté zajisté zavádějící. Běžná hodnota výhřevnosti je o cca polovinu nižší – tzn. na úrovni tvrdého dřeva. Pokud by měl být bio krb opravdu topidlem – ne jen dekorací, tak by jeho provoz na hodinu stál cca 60 Kč při výkonu 3,5 kW - někteří uvádějí výkon až 5 kW! Uváděno bývá u některých typů, že cena hodinového provozu začíná na cca 15 Kč – za tuto cenu se bude jednat pouze o dekoraci – ne o přitápění klasických staveb.

Pro běžné neúsporné stavby, jaké jsou na našem území tradicí, je bio krb prakticky jen doplňkem v obývacím pokoji – pro pasivní dřevostavby se však s bio krbem dá již počítat jako s topidlem i za onu minimální hodinovou cenu provozu. V PD jsou vzduchotechnické rekuperační jednotky, a tak spaliny nejsou koncentrované a teplo je rovnoměrně rozváděno po domě vzduchotechnickými kanály.

 

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop