Tisk
10 způsobů, jak ušetřit za elektřinu

10 způsobů, jak ušetřit za elektřinu

DAS | Úterý, 17. únor 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Pokud zrovna nepatříte k majitelům pasivní dřevostavby, většinou vás účet za elektřinu nijak zvlášť nepotěší. Přitom stačí dodržovat několik jednoduchých zásad a úspory se dostaví - asi ne nijak závratné, ale komu by se nějaká ta stokoruna navíc nehodila?

1. Zapomínat je lidské. Ale nesviťte zbytečně.

Za pár desítek korun si můžete pořídit časové relé, které světlo po nastaveném čase automaticky zhasne.

2. Spínejte časově

Časové relé spíná zařízení, například ventilátor, na daný čas. Ne méně, ne déle. Hodí se například do koupelny nebo na toaletu.

10uspor43. Stmívejte

Úroveň jasu (a příkonu elektrické energie) lze snadno regulovat. Při deseti žárovkách by průměrná roční úspora měla dosáhnout kolem 1500 korun.

4. Sviťte. Ale jen, když je potřeba

Přizpůsobte osvětlení vaší domácnosti reálným světelným podmínkám. Automatický regulátor rozpozná, jaká je venkovní úroveň osvětlení a podle toho vám zesílí či zeslabí světla v domácnosti. Vy se tak vůbec nemusíte starat o to, zda nesvítíte, i když je venku slunečný den, nebo zda se vám nekazí oči při čtení v pošmourných zimních podvečerech.

5. Zvolte optimální tarif

Pokud máte dvoutarifní sazbu za dodávku elektrické energie, víte, že rozdíl mezi dražším a výhodnějším tarifem může mnohdy být i více než padesát procent. Proto je dobré nechat vaření nebo praní na levnější tarif. Stačí využít přijímač tarifů HDO, který dává signál nejrůznějším zařízením a provozu těchto zařízení v období vysokého tarifu dokáže zamezit.

10uspor26. Nenechte úřadovat skryté žrouty energie

Prakticky každý spotřebič – ať už televize, DVD přehrávač, hi-fi soustava nebo nabíječky - často spotřebovávají energii zbytečně. Pokud jsou v tzv. standby režimu, spotřebovávají sice jen pár wattů, které ale v celkovém součtu za celý rok dají dohromady několik stovek korun. Pokud využíváte proudové relé, máte průchod proudu zásuvkového okruhu v každý moment pod kontrolou. Nepoužíváte-li spotřebiče, automaticky se vypnou.

 7. Posuňte paušál hlavního jističe o řád dolů

Platba za elektrickou energii se skládá z částky za dodávku (spotřebované) energie a za její distribuci. Součástí poplatku za distribuci je paušál odpovídající hodnotě hlavního jističe v domě. Hodnota hlavního jističe se volí tak, aby vám hlavní jistič „nevypadl", pokud zapnete všechny spotřebiče najednou. A zde se nabízí otázka: Je třeba všechny spotřebiče najednou zapínat a jak to ošetřit? Odpověď zní: velmi pravděpodobně není. Vyřešte tento problém hlídáním okruhů s velkým odběrem a určením jejich priority – pomocí tzv. prioritního relé.

10uspor18. Vyměňte žárovky za LEDky

Pokud něco spotřebuje desetkrát méně energie a přitom dokáže odvést stejnou práci, pak není důvod ke zbytečným nákladům. Proto neváhejte a vyměňte obyčejné a úsporné žárovky za LED žárovky. Při deseti žárovkách v domě dokážete ročně ušetřit přibližně 1200 korun. To není zanedbatelná částka, o kterou se navýší váš rodinný rozpočet.

 9. Mějte regulaci topení pod kontrolou

I když chcete právě teplo, máte v domě zimu. Před spaním naopak zjistíte, že je přetopeno. A je jasné, že každý stupeň Celsia hraje ve finančním výsledku velkou roli. Dnes už přitom není žádný problém nastavit si týdenní program vytápění vašeho domu přesně podle toho, jak se v domě pohybujete. Pokud odcházíte v osm ráno do práce a vracíte se ve čtyři odpoledne, stačí, když se topení spustí hodinu před vaším návratem. Pro víkend si samozřejmě jednoduše nastavíte jiný režim.

10. Chraňte své spotřebiče před přepětím

Mnohým z vás už se určitě stalo, že televize jednoho dne přestala fungovat. Přinesli jste ji do servisu a zjistili, že je vaše reklamace neoprávněná, protože ke zkratu došlo vinou přepětí v síti. Vyhněte se zbytečným investicím tím, že pohlídáte podpětí či přepětí pomocí napěťového relé, které automaticky hlídá sled a výpadek jednotlivých fází. Při abnormálním stavu se aktivuje výstupní kontakt, který může vypnout hlavní stykač a vám například poslat SMSku o nežádoucích změnách v síti.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop