Tisk
Domácí solární zařízení: <small>Jak velkou dotaci můžete dostat?</small>

Domácí solární zařízení: Jak velkou dotaci můžete dostat?

Michal Doležel | Pondělí, 23. listopad 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Dotační program Nová zelená úsporám nyní podporuje také instalaci domácích fotovoltaických elektráren. Jak velkou dotaci můžete dostat a jaké podmínky musí instalovaná elektrárna splňovat? Podívejme se blíže na možnosti podpory všech solární zařízení.

 

Program Nová zelená úsporám nyní ve vyšší míře podporuje také solární zařízení umožňující ohřev vody a výrobu elektrické energie primárně pro vlastní potřebu domu. Už v předchozích výzvách programu byly podporovány termické solární ohřívače vody, nyní se k nim po dlouhém očekávání přidává také fotovoltaika. Krok je to logický. Termické systémy ohřevu vody jsou podle odborníků pomalu určeny k zapomnění, jsou zbytečně složité a náročné na instalaci i údržbu. Naopak fotovoltaika se pro domácí energetiku jeví jako mnohem perspektivnější technologie. Ceny panelů a dalších komponent klesají, jejich účinnost by také mohla růst…

Tento trend se současná výzva Nové zelené úsporám (NZÚ) snaží reflektovat. Dotaci je nyní možné dostat nejen na termický systém ohřevu vody, ale také na zařízení pro ohřev vody pomocí fotovoltaických panelů a podporovány jsou také malé solární elektrárny. Obecně lze říci, že podmínky pro získání dotace upravují parametry podporovaných zařízení tak, aby šlo o efektivní a přiměřeně velký zdroj energie, umístěný vždy na střeše rodinného domu.

Dotace na solární termický ohřev vody

Dotaci můžete získat na termický solární systém ohřevu vody, který pracuje buď samostatně, nebo je zapojen do otopné soustavy domu. Podmínky upravují například měrný využitelný zisk celé solární soustavy – tedy množství energie získané z jednoho m2 kolektoru za jeden rok. Pro systém bez napojení na otopnou soustavu je to 350 kWh/m2*rok, s napojením pak stačí 220 kWh/m2*rok. V prvním případě pak musí solární systém pokrýt minimálně 50 % tepla na ohřev vody. Podmínky upravují také velikost zásobníku na teplou vodu – minimálně 45 litrů na m2 plochy kolektoru.

Fotovoltaika a její podpora v Nové zelené úsporám

Fotovoltaický ohřev vody

Program podporuje systémy pro fotovoltaický ohřev vody, tedy přesně tu technologii, která postupně nahrazuje termické systémy. Jedná se vlastně o zásobník s topnou spirálou, kterou napájí proud z fotovoltaických panelů. Systém musí být vybaven optimalizační elektronikou (MPPT regulátor), která zajišťuje co nejúspornější práci a musí pokrýt více než 50 % energie potřebné na ohřev vody v domácnosti. Zásobník musí mít objem nejméně 80 litrů na jeden kWp výkonu fotovoltaických panelů. Celkový výkon panelů omezen není.

Výroba elektřiny

Malé domácí elektrárny s připojením do distribuční sítě jsou podporovány ve variantách s akumulátory i bez nich. Elektrárna musí být instalována na střeše objektu zapsaném v katastru nemovitostí a její maximální výkon je omezen na 10 kW. Podporovány jsou:

 • Malé domácí elektrárny s bez akumulace elektřiny, které nepotřebovanou energii využívají pro ohřev vody, a s celkovým využitelným ziskem větším než 1700 kWh/rok
 • Malé domácí elektrárny s akumulátorem elektrické energie a s celkovým využitelným ziskem větším než 1700 kWh/rok
 • Malé domácí elektrárny s akumulátorem elektrické energie a s celkovým využitelným ziskem větším než 3000 kWh/rok

Ve všech případech je požadována monitorovací a optimalizační elektronika, která hlídá stav aktuální spotřeby a výroby elektřiny v domě. Na místě musí být spotřebováno minimálně 70 % z celkového teoretického zisku systému. Podmínky dále upravují účinnost FV panelů, střídače a MPPT regulátoru. Zjednodušeně řečeno je nutné použít kvalitní produkty. Pokud má elektrárna akumulátor, musí mít minimální kapacitu 1,75 kWh/kWp instalovaného výkonu.

termicky systém

 

 Omezení pro dotace na elektrárny bez akumulátoru

Podpora domácích elektráren bez akumulace elektřiny je podmíněna několika dalšími věcmi:

 • O dotaci je možné žádat jen v případě, že žádáte také o dotaci na zateplení, výměnu oken či dveří a další opatření na snížení energetické náročnosti domu.
 • Dotaci na tuto elektrárnu získáte i samostatně, ale v domě musíte instalovat větrací systém s rekuperací tepla. Ten přitom musí mít takové parametry, aby se měrná roční spotřeba tepla domu na vytápění snížila alespoň o 20 %.

Dům musí splnit parametr neprůvzdušnosti obálky n50

Kolik peněz je možné dostat:

 • Solární termický systém na přípravu teplé vody - až 35 000 Kč
 • Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění - 50 000 Kč
 • Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem - 35 000 Kč
 • Solární FV systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh/rok - 55 000 Kč
 • Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh/rok - 70 000 Kč
 • Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh/rok - 100 000 Kč

                   Další informace o domácí energetice:

solar - perex1

 

Trend: Integrace solárních panelů přímo do fasády

 

perex1

 

Solární ohřev vody - budoucnost má fotovoltaika

 

fotovoltaika

 

Zásadní krok k energetické nezávislosti

 

 

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop