Dům na bázi dřeva

Časopis DŘEVO&stavby 3/2018
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk

Dřevostavby jsou úžasně přizpůsobivé

Lucie Němcová | Pondělí, 03. září 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Foto 2Oblast dřevařské výroby je světem Petra Marhana už více než pětadvacet let. Tehdy spolu s otcem založili firmu a od drobné stavební činnosti a dřevařské výroby se zanedlouho pustili do projektování a realizace dřevostaveb po vzoru Norska. Časem si pak vyvinuli své vlastní know how, které neustále zraje podle toho, jak se mění nároky na stavební konstrukce. Každý rok tak vzniká zhruba patnáct domů z této rodinné dílny, o něž je pečováno od první čárky do předání klíčů.

Co vás zaujalo na dřevostavbách na úplném začátku?

V době kolem roku 1995 se stavělo mizivé procento dřevostaveb. Byl to nový trend, který k nám v malé míře pronikal ze zahraničí, například z Norska, kde už používali modernější materiály. Suchá montáž obecně začínala – sádrokarton, zateplovací systémy a podobně. Dřevostavby nám prostě připadaly zajímavé a měli jsme pocit, že by mohly mít budoucnost.

Ovšem bylo náročné dostat je do povědomí zákazníků, v porovnání s dneškem se stavělo pár domů. Trh a zákazníci byli jiní. Mnohé bylo nejdříve třeba přesvědčit, že je to moderní způsob výstavby, ekologický, se skvělými tepelněizolačními parametry. Hodně srovnávali se zděnými systémy. Bylo to samozřejmě jiné než dnes, kdy už nemusíme argumentovat, lidé přicházejí s rozhodnutím stavět dřevostavbu sami. Mají už dostatek informací a k dispozici spoustu referencí.

Foto - vzorový dům DSC2968 DaS 1 18 DSC6644 DaS 4 15
Jak se od té doby technicky změnila konstrukce dřevostavby?

Změnila se zásadně. Dnes používáme pouze vysušené KVH řezivo. Není problém sehnat materiály a jejich nabídka je obecně někde úplně jinde. Tehdy jsme si dřevo nechávali sušit, čímž vznikal problém s kapacitou sušáren a časové prodlevy. Dřevostavby se obecně rozvíjejí rychlým tempem a jsou velmi adaptabilní na změny. Technologie se také rychle posouvají kupředu: různé způsoby vytápění, rekuperace, centrální vysavače... Dají se do dřevostavby velmi snadno zabudovat a jsou v nich tím pádem uplatněny dřív než v jiných konstrukčních systémech.

Z hlediska technologie výstavby přinesla zásadní zlom prefabrikace, na kterou jsme časem také přešli. Rychlost realizace se tak ohromně zvýšila a vliv povětrnostních podmínek se prakticky minimalizoval. Vše je rychlejší a dílensky přesnější.

Dalším velkým posunem jsou tepelnětechnické vlastnosti. Dřevostavby dnes vykazují mnohem lepší parametry, ale to je obecný posun ve stavebnictví.

Sám bydlíte v dřevostavbě?

Ano, bydlím v ní už dvacet let a stále dobře slouží. Svého času jsem tam vodil zákazníky, aby si mohli prohlédnout dřevostavbu v provozu na živo. Dnes už máme vzorový dům a stovky dalších novějších realizací, které je možné si prohlédnout. Zajímavé pro nás bylo otevřít a prohlédnout si konstrukci domů, během realizace různých přístaveb. K naší radosti fungovala bezvadně, tak jak má, v tomto případě po více než 13 letech.

Přečtěte si celý článek! Můžete si ho pdfstáhnout v pdf nebo přečíst v tištěném vydání časopisu DŘEVO&stavby.cz

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop