Tisk

Co je dřevostavba a jaké jsou její druhy

Administrator | Úterý, 09. prosinec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Většina lidí si ještě nedávno pod pojmem dřevostavba vybavila roubenou stavbu v podhůří, dřevěný kostel, chatku, zahradní domek nebo lávku přes potok. O nepříliš dobrou pověst se jim postaral také klasický okál, podle nějž dodnes mnozí přisuzují stavbám ze dřeva například to, že je v nich všechno slyšet.


Vhodnější název, se kterým se dnes můžeme setkat, je stavba na bázi dřeva. U moderních dřevostaveb je totiž dřevo jen jedním z mnoha materiálů, který se při konstrukci domu uplatní. Kromě masivního dřeva v podobě tenkých profilů, desek nebo trámů, zde najdeme různé druhy izolací a deskové materiály na bázi dřeva nebo sádry.

Dřevostavbu na první pohled mnohdy ani nepoznáte. Nejsou to jen stavby, kde je rostlé dřevo přímo přiznáno, ale i objekty, které jsou postaveny ze sendvičových konstrukcí. A dokonce i více než 90 % zděných objektů má dřevěných krov s obytným podkrovím, které je také dřevostavbou.

Základní druhy dřevostaveb

Používané názvosloví a dělení dřevostaveb je poměrně nejednotné. Nám se osvědčilo s ohledem na typ konstrukce rozlišovat stavby na bázi dřeva následovně:

  • Typický konstrukční znak: dřevěná kostra vyplněná izolací a opláštěná deskami (na první pohled nemusí vypadat jako dřevostavba)

Lehký dřevěný skelet – vzniká přímo na staveništi. Na připravenou základovou desku se vystaví dřevěný rám z jednotných profilů. Ten se vyplní izolací a opláští deskovým materiálem, který v konstrukci staticky spolupůsobí.

Panelové dřevostavby (sendvičové panely) – sendvičový panel vzniká v kontrolovaných podmínkách výrobní haly. Na staveniště jednotlivé panely přijedou v různém stupni dokončení a jeřáb během několika málo dnů sestaví celý dům dohromady.

  • Typický konstrukční znak: stavba z masivního dřeva (často přiznaného)

Panely z vrstveného masivního dřeva – stavba je postavena z masivních panelů, které se ve výrobě opracují pomocí CNC strojů do přesných rozměrů. Panely zůstávají v interiéru často pohledové. Ze strany exteriéru se na panel přikotví izolace a zhotoví tradiční fasáda (omítaná nebo obkládaná).

Těžký dřevěný skelet – stavba je vystavěna z masivních dřevěných trámů, které mají větší průřez, než u lehkého dřevěného skeletu. U této technologie není třeba deskových materiálů, které by stavbu ztužovaly, trámy proto často zůstávají přiznané ze strany interiéru, exteriéru nebo ze stran obou (to je ale výrazně nevýhodné z hlediska tepelné techniky). Prostor mezi trámy se může vyplnit zdivem, deskami nebo například sklem – to je ostatně nejčastější důvod pro volbu této technologie.

Sruby a roubenky – jsou stavby tradiční, vystavěné z masivních trámů nebo klád horizontálně poskládaných na sebe. Rozdíl mezi nimi je v rohovém spoji. Zatímco u srubového spoje klády přes roh „přečnívají", roubenky jsou spojené do pravého úhlu tzv. na rybinu. Sruby se obvykle staví z neopracovaných kulatých klád, zatímco roubenky z otesaných kvádrovitých trámů, to ovšem nemusí být pravidlem. V moderním stavitelství, kdy se klade velký důraz na úspory energie, se můžeme setkat i se „sendvičem", kdy se konstrukce stěny zdvojí a mezi ní se přidá vrstva izolace. Na první pohled tak rozdíl nepoznáme.

Chcete se dozvědět více? Na nejčastější otázky jsme odpověděli ZDE.


Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop