Tisk
Dřevostavby mohou zásadním způsobem zefektivnit stavebnictví. Jsou i ekologičtější

Dřevostavby mohou zásadním způsobem zefektivnit stavebnictví. Jsou i ekologičtější

Michal Doležel | Pondělí, 29. únor 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Evropská komise hodlá více podporovat výzkum nových materiálů pro stavebnictví s důrazem na aspekty trvale udržitelné výstavby. Takové materiály a technologie jsou přitom už léta známé a využívané. Jsou to dřevostavby.

 

Právě dřevo se z hlediska dopadů na životní prostředí jeví jako ideální stavební materiál pro realizaci staveb všeho druhu od rodinných domů, přes drobné užitkové stavby až po velké veřejné budovy. Dřevo je obnovitelný materiál a na jeho zpracování a transformaci do jednotlivých stavebních prvků není třeba použít tolik energie, jako v případě oceli či betonu. Dřevěné stavby se navíc během své životnosti dobře modifikují (rozšiřují, upravují) a po skončení jejich životnosti se snáze a levněji likvidují.

Navzdory tomu, že je dřevo obnovitelným „přírodním“ materiálem, lze z něj vyrábět nejrůznější stavební materiály a realizovat s ním i náročné a high-tech inženýrské konstrukce. Dřevo lze navíc tu více tu méně ekologicky modifikovat pomocí různých procesů a chemikálií, a tím dále měnit jeho vlastnosti k větší užitné hodnotě.

Častý problém stavebnictví - špatná návaznost prací

V oblasti stavebnictví Evropská komise již v současnosti podporuje systém tzv. „Lean Construction". Jedná se o způsob jak organizovat všechny procesy ve stavebnictví směrem k co největší efektivitě. Lean Construction je vlastně soubor nejlepších postupů (Best Pratices) určený pro všechny segmenty stavebnictví – architekty a projektanty, dodavatelské firmy, realizační firmy i třeba pro energetické auditory. Zatímco ceny stavebních materiálů jsou totiž většinou jasně dané a potenciál k možným úsporám je zde dobře zjistitelný, u samotné výstavby jsou tyto optimalizační procesy podstatně složitější. Podle některých pramenů totiž díky špatným návaznostem prací a logistických chybám přijde na stavbách vniveč až 30 % pracovního času. A to výstavbu pochopitelně prodražuje.

dřevěná konstrukce

 Zejména panelové dřevostavby se z pohledu Lean Construction a trvale udržitelné výstavby zdají jako ideální technologie. Je to dáno hlavně:

  • Rychlostí výstavby – dřevostavbu lze postavit rychle. Montování panelových dřevostaveb probíhá v řádu dnů.
  • Možností stavět i zimě – výstavba není omezena jen na jarní a letní měsíce, práce probíhají celoročně.
  • Přesnou výrobou stavebních dílů ve výrobní hale – panely jsou vyráběny přesně podle požadavků stavebníka za rozsáhlého využití CNC techniky a automatizace. Výroba navíc probíhá pomocí zaběhnutých procesů v kontrolovaném prostředí.
  • Dřevem, jako recyklovatelným materiálem s nízkým obsahem šedé energie – hlavně v kombinaci s tepelně-izolačními materiály na bázi dřevěných vláken, hliněnými omítkami a TZB systémy s využitím obnovitelných zdrojů energie lze dřevostavby považovat za ekologické domy.

Domy pro čtvrtou průmyslovou revoluci

V souvislosti s moderním průmyslem se často mluví o tzv. čtvrté průmyslové revoluci. Tato se označuje nástup automatizace a umělé inteligence do výroby. Jako jeden z hlavních lídrů a propagátorů průmyslu 4.0 je uváděno Německo, kde byl tento koncept v roce 2011 poprvé představen a z automobilového průmyslu, kde se o čvrté průmyslové revoluci hovoří nejčastěji, postupně proniká i do dalších oborů.

Pokud můžeme hovořit čtvrté průmyslové revoluci ve stavebnictví, největším kandidátem je právě výroba panelových dřevostaveb, kde se již nyní ve velkém měřítku automatizace uplatňuje. Na veletrzích bývají například běžně k vidění třeba obráběcí CNC stroje, které dokážou vytvořit na dřevěném hranolu libovolné délky precizní tesařské spoje. Díky CAD systémům a CNC strojům je možné vytvářet dřevěné panely jen s minimem odpadů. Tohle všechno zvýhodňuje dřevostavby oproti tradičním stavbám (i když i ty mají na trhu své místo), a řadí stavění ze dřeva jako velmi perspektivní technologii pro blízkou i vzdálenější budoucnost. 

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop