Podzemní plastové nádrže lze efektivně využít k zachycení dešťové vody

Podzemní plastové nádrže lze efektivně využít k zachycení dešťové vody

Komerční sdělení | Pátek, 07. srpen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

K pořízení nádrže na dešťovou vodu k dřevostavbě může vést hned několik důvodů. Střídající se sucho a přívalové deště vybízí k zachytávání vody v deštivých dnech a pozdějšímu využití ve dnech suchých. Na jednu stranu se na některých místech v létě omezuje čerpání pitné vody, na druhou stranu mohou být vyžadovány nemalé poplatky za splachování dešťové vody do kanalizace. Dále jsou možné úspory za vodu až v tisícikorunách ročně. Nesmíme také opomenout štědrý dotační program "dešťovka".


Typy a možnosti využití plastových nádrží

Poslední dobou jsou populární zejména samonosné nádrže na dešťovou vodu z plastu, protože jsou oproti ostatním typům relativně lehké a lze je osadit i svépomocí bez betonování a jiných složitějších postupů. Nádrží je mnoho různých typů a lze ji umístit ke každé dřevostavbě.

Rozlišujeme hlavně nádrže válcové a nízkoprofilové (ploché). Stále populárnější jsou ploché typy nádrží, protože jejich usazení je podstatně snazší, samy o sobě jsou stabilnější a odolnější zejména vůči spodní vodě a zvláštně při tvrdším podloží uvítáme mělčí výkop. Objemy plochých nádrží mohou být až kolem 50 000 litrů a tato kapacita může být dále navýšena spojením více nádrží.

Zachytávání dešťové vody na zalévání zahrady u dřevostavby a použití v domácnosti je však pouze jednou z možností využití nádrží. Většinu nádrží ze sortimentu německé firmy REWATEC lze použít i jako jímku na odpadní vodu.

Případně je možné koupit jímku s více komorami, která funguje jako septik a jsou i varianty s lamelovým filtrem, které fungují jako vícekomorový septik navzdory tomu, že mají pouze jednu komoru. Také lze některé nádrže osadit kompletní čistící technologií SOLIDO a využít je jako čističku odpadních vod.

Dále je možné využít možnost úpravy na retenční nádrž, která postupně upouští svůj objem do kanalizace a využívá se například jako ochrana kanalizace před přívalovým deštěm při jímání vody z větších ploch. Podobný princip postupného vypouštění vody mají vsakovací jímky, které svůj obsah postupně uvolňují do okolní půdy pomocí malých otvorů a fungují tak jako vsakovací zařízení.

Poslední zajímavou možností jsou požární nádrže, které jsou dodávány s kompletním příslušenstvím pro hašení požárů včetně žebříku a je možné je instalovat pod zem bez rizika pro stávající infrastrukturu díky relativně mělkému výkopu.

Opravdu široký výběr plastových nádrží na dešťovou vodu a jímek značky REWATEC nabízí firma GREATFLEX s.r.o.

instalace nadrz_fline

obr.: Plastové nádrže REWATEC jsou jedny z mála plochých plastových nádrží na českém trhu, které jsou pojezdové osobním automobilem, a díky své konstrukci jsou vhodné i do spodní vody. Celá jímka je vyrobena z jednoho celistvého kusu plastu beze švů, a tudíž není potřeba žádného svařování ani lepení. Navíc je na plastové nádrže poskytována záruka na výrobní vady o délce 25 let a je možné na ně využít čerpání dotací z dotačního programu dešťovka. Foto: Nádrž na dešťovou vodu REWATEC.


Příslušenství k plastovým nádržím

Základním příslušenstvím, bez kterého se při instalaci nádrže zpravidla neobejdeme, jsou nástavec šachty a poklop. Volíme je plánovaného zatížení a hloubky uložení. U nádrží REWATEC jsou základní typy nástavců VS20 a VS60 o délkách 20 a 60 cm.

Při hlubších usazeních k nástavci využijeme ještě plastové prodloužení šachty o délce 60 cm. Všechny nástavce a prodloužení lze zkrátit dle potřeby. Pro pojezd osobním automobilem volíme pojezdový set, který zahrnuje ocelový poklop a pojezdový nástavec BS60.

Pojezd nákladním automobilem vyžaduje využití betonových skruží, které pomohou rozložit zatížení mimo nádrž. Dále lze využít filtry na dešťovou vodu, kde nejběžnějším typem pro domácí užití je síto instalované do nádrže pod přítok. Výhodou je nízká cena a snadné čištění.

Také lze použít filtry instalované externě před nádrží, či kazetové filtry. Voda je z nádrží čerpána zpravidla pomocí běžných ponorných čerpadel. Při využití dešťové vody i pro spotřebu v dřevostavbě je potřeba vybrat vhodnou domácí centrálu.

Nejen nástavce a poklopy, ale také další široký výběr příslušenství k plastové nádrži na dešťovou vodu značky REWATEC lze jednoduše pořídit u firmy GREATFLEX s.r.o.

nadrz neo_30000l

obr.: Plochá nádrž REWATEC NEO o objemu 30000 litrů. Foto: REWATEC


Více informací o plastových nádržích na děšťovou vodu.

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop