Tisk
Návrh vhodného radiátoru do koupelny

Návrh vhodného radiátoru do koupelny

Komerční sdělení | Čtvrtek, 04. květen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Do své koupelny chceme krásné umyvadlo, pohodlnou vanu nebo praktický sprchový kout. K tomuto vybavení patří pochopitelně také koupelnový radiátor. Bez něho se praktická koupelna neobejde, ať už pro sušení ručníků nebo pro vytápění.

Volit můžeme ze široké nabídky a mnohé radiátory představují opravdu hezké designové kousky. Výběr koupelnového radiátoru bychom proto neměli podcenit. Při jeho návrhu doporučujeme postupovat dle níže uvedených 7 kroků, popsaných rovněž v krátkém videu:

1. krok: ÚČEL POUŽITÍ

Nejdříve stanovte, zda radiátor bude sloužit:

 • pouze pro sušení ručníků - neboť máte samostatné vytápění koupelny například podlahové topení. V tomto případě Vás nemusí zajímat tepelný výkon radiátoru
 • pro sušení ručníků a také pro vytápění koupelny - protože nemáte jiné vytápění koupelny. Radiátor musí mít potřebný tepelný výkon a tomu odpovídající min. velikost radiátoru. Tepelný výkon Vám sdělí projektant nebo ho můžete přibližně vypočítat:

- u novostavby: délka x šířka x výška (objem v m3) x koeficient 40 = min. ??? Watt
- u starších staveb: délka x šířka x výška (objem v m3) x koeficient 50 = min. ??? Watt

2. krok: POČET UŽIVATELŮ KOUPELNY

Nyní vezměte v úvahu počet členů v domácnosti a tomu přizpůsobte velikost radiátoru, aby se na něj vešly všechny ručníky a osušky. Budete je mít stále suché, příjemně nahřáté a nebudou se povalovat v koupelně.

 • pro 2-člennou domácnost postačí radiátor o výšce 100-120 cm
 • 4-členná rodina jistě ocení radiátor o výšce 170-180 cm, min. však 150 cm
 • dle šířky ručníků je optimální šířka radiátoru 60 cm, min alespoň 50 cm

3. krok: ZPŮSOB VYTÁPĚNÍ

V dalším kroku přihlédněte k uvažovanému způsobu vytápění. Určete, jak bude radiátor vytápěn:

 • teplovodní vytápění: radiátor bude připojen na teplovodní soustavu
 • kombinované vytápění: radiátor bude v topné sezóně vytápěn teplovodní soustavou a mimo topnou sezónu elektrickou topnou tyči, vestavěnou při instalaci do radiátoru. Některé designové radiátory jsou za účelem lepšího vzhledu již dodávány s topnou tyčí, vestavěnou ve výrobě (například Zehnder Metropolitan, Subway)
 • čistě elektrický provoz: radiátory jsou výrobcem dodávány vč. el. topné tyče, naplněné topným médiem a s kabelem se zástrčkou pro připojení do elektrické sítě. Někteří výrobci ve svých katalozích uvádějí následující symboly, informující pro jaký způsob vytápění je radiátor dodáván.

4. krok: RYCHLOST DODÁVKY

Jestliže koupelnu plánujete v dostatečném předstihu, není pro Vás rychlost dodávky radiátoru podstatná. Pokud ale pospícháte, bude pro Vás jedním z nejdůležitějších kritérií dostupnost radiátoru a budete volit radiátory, které jsou rychle k dodání.

5. krok: DESIGN, TVAR

Po stanovení velikosti, výkonu, způsobu vytápění a termínu dodání radiátoru nyní přistoupíte k volbě vhodného designu (tvaru) radiátoru, odpovídajícího Vašemu životnímu rytmu a stylu bydlení. Při tom budete zvažovat:

 • tvar: klasický / asymetrický (pro ještě snadnější nasunutí ručníku ze strany)
 • provedení: svislý / vodorovný (pod okno, ...), nástěnný / do prostoru (instalovaný kolmo na zeď pro optické rozdělení koupelny, mezi umyvadlo a sprchový kout)
 • styl: tradiční z kulatých trubek / modernější z hranatých nebo plochých trubek
 • povrch: chromovaný (elegantnější) / bílý / barevný (ve stejném odstínu jako obklady nebo naopak v kontrastu)

Pro výběr můžete využít přiložené katalogy s opravdu širokou nabídkou. V katalogu pdfHŘEJIVÉ TEPLO V KOUPELNĚ naleznete radiátory v základním a středním cenovém segmentu vč. cen a technických údajů, v katalogu pdfINDIVIDUÁLNÍ ŽIVOTNÍ STYL naleznete skutečné designové kousky vč. přehledu nabízených modelů.

6. krok: FINÁLNÍ SPECIFIKACE RADIÁTORU

V návaznosti na informace získané v předchozích krocích vyberte odpovídající model zvoleného designu a zjistěte výr. číslo a cenu. K tomu Vám může posloužit přehled, který naleznete na zadních stranách katalogů, zmíněných v předchozím 5. kroku.

7. krok: PŘÍSLUŠENSTVÍ

V případě volby radiátoru pro teplovodní nebo kombinované vytápění doporučujeme využít tipy na připojení a příslušenství, uvedené v katalogu HŘEJIVÉ TEPLO V KOUPELNĚ v kapitole Ceny a technické údaje str. 20-33 nebo Příslušenství (str. 34-37). Tento krok můžete nechat na instalatérovi.

NĚKOLIK DOPORUČENÍ PRO UMÍSTĚNÍ RADIÁTORU

 • nejlépe poblíž sprchy nebo vany pro snadné dosažení na usušené a nahřáté ručníky a osušky
 • proti prostoru před sprchou nebo vanou pro využití příjemného sálavého účinku radiátoru
 • v asymetrickém provedení s vodorovným trubkami, volně přístupnými ze strany pro snadné zavěšení ručníků
 • při nedostatku místa: pod okno nebo nad vanu (nad vanu jen při teplovodním provozu!)

Pro další informace se obraťte na nejblížšího prodejce společnosti Zehnder.

Katalogy Zehnder ke stažení v pdf:

pdfHřejivé teplo v koupelně
pdfIndividuální životní styl


Líbil se Vám článek?
gotop