Tisk
ZEMNÍ VRUTY KRINNER: <small>Jde to i bez betonu</small>

ZEMNÍ VRUTY KRINNER: Jde to i bez betonu

Redakce | Středa, 05. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Jednou z mnoha výhod dřevostaveb oproti zděným budovám je jejich nízká hmotnost. Toho lze využít mimo jiné i při jejich zakládání a obejít se bez tradičních základových pasů nebo desky.

Zakládání dřevostaveb pomocí zemních vrutů se v poslední době stává trendem. Jedná se opravdu o vrut, který je speciálně navržen pro zašroubování do země. Vedoucí na trhu je firma KRINNER, která má na zemní vruty vlastní konstrukce patent.

Dřevostavba ve vzduchu - Crawl space

4krinner2krinnerZemní vruty určené velikostí a tvarem pro rodinné domy se oproti výrobkům určeným například pro pergoly instalují pomocí speciálního stroje. Pro zakládání dřevostaveb jsou vruty opravdu masivní a mají délky až 210 centimetrů. Podle složitosti stavby, skladby podloží a morfologie terénu je většinou proces hotový během několika hodin a prakticky ihned se může začít vytvářet spodní stavba, které se v tomto případě říká crawl space. Zjednodušeně řečeno jde o masivní dřevěný rám vytvářející pod domem provětrávanou mezeru, takže stavbu není třeba izolovat proti vodě a radonu. Crawl space bývá vysoký zhruba 40 cm a jeho podlahu tvoří jen udusaná hlína.

 

Vemte si dům i se základy s sebou

1krinnerPři zavrtávání vrutu do podloží dochází k postupnému a pozvolnému pěchování zhutnění okolní půdy a po zavrtání je tak možné dosáhnout vysokých hodnot bočních i svislých sil. I na právě zavrtaných vrutech je možné okamžitě začít stavět – na rozdíl od betonové patky, kdy cement tvrdne mnoho dní. Vruty se vyrábějí z běžné oceli a jsou ošetřeny nejkvalitnějším žárovým zinkováním, které jim zaručuje životnost až 150 let. S trochou nadsázky tak můžeme tvrdit, že rozhodne-li se majitel dřevostavby založené na vrutech odstěhovat a vzít si s sebou svůj dům, může tak učinit včetně spodní stavby. Opustí tak pozemek nijak neznehodnocený základovou deskou nebo základovými pasy.

Detailní článek o zemních vrutech naleznete v časopisu Dřevo&Stavby 4/12. Zakoupíte ZDE.

https://www.drevoastavby.cz/cs/objednavka-casopisu/products/view/4-starsi-cisla-casopisu-das/77-casopis-drevoastavby-42012

Komentáře  

 
0 #9 Eva Jančová 2017-11-18 13:12
Na stránkách www.zemnivruty-krinner.cz je v galerii množství různých staveb, které se na zemních vrutech postavily v ČR :-) Jedná se o výhradní dovozce zemních vrutů KRINNER, které jako jediný originál zaručují top kvalitu a které jsou ve světě no.1. V propagačních materiálech mají informace o průběhu založení stavby, včetně zemní tahové zkoušky, statiky, atd. Doporučuju zkouknout.
Citovat
 
 
0 #8 Chytré základy 2016-05-24 04:38
Dobrý den, zemní vruty nejsou vodné jen pro malé stavby. Podívejte se na http://www.chytrezaklady.cz/realizace/
Citovat
 
 
0 #7 Sven 2013-05-12 16:21
Docela by mne zajímaly dvě věci. Nevíte někdo, zaprvé, jaké největší zemní vruty se vyrábějí a dají pro normální smrtelníky sehnat a pak - jaká asi tak největší stavba na jde umístit? Zatím jsem na vrutech viděl právě nejvýš takovéhle menší domky, tak by mne docela zajímalo, jestli je taková metoda použitelná i pro stavbu něčeho většího.
Citovat
 
 
-1 #6 JoeVlk 2013-03-31 15:40
Citace Hanz:
S tím radonem je to zajímavé, to jsem ještě neslyšel. Každopádně jak ten rám je to praktické, teď ještě aby to cenou vyšlo dobře...
A není pak nějaký problém s podrostem ve výšce vrutů?

Kdybys četl pořádně, zjistíš, že tam je udusáná hlína (crawl space) a máš to jako pečlivou izolaci - proti vodě a tak dále. Čili bych se opravdu nebál podrostu, pokud by sis před tím tedy nenasázel do rámu brambory ;)
Citovat
 
 
0 #5 Hanz 2013-03-19 10:14
S tím radonem je to zajímavé, to jsem ještě neslyšel. Každopádně jak ten rám je to praktické, teď ještě aby to cenou vyšlo dobře...
A není pak nějaký problém s podrostem ve výšce vrutů?
Citovat
 
 
0 #4 olinka 2012-09-06 15:07
Díky za info!
Citovat
 
 
0 #3 Zemní vruty,s.r.o. 2012-09-06 13:47
v případě potřeby s poradenstvím nebo prodejem zemních vrutů nás neváhejte kontaktovat na www.zemni-vruty.com
Citovat
 
 
+1 #2 KRINNER CZ S.r.o. 2012-09-06 11:41
Dobrý den,
zemní vruty jsou vyvíjeny pro více druhů a typů zemin.Před započetím výstavby si jejich únosné vlastnosti předem změříme vlastním certifikovaným zařízením.
Budete li potřebovat více informací, prosím kontatktujte mne na pavel.hruby@zemnivrut y.cz , popř. telefonicky na 775157066.
Děkuji Pavel Hrubý
Citovat
 
 
+1 #1 olinka 2012-09-05 11:15
Jsou zemní vruty vhodné pro každý terén? Dělá se před započetím práce průzkum podloží?
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop