Zajímavé realizace dřevostaveb

Tisk
Nulový standard: <small>bydlení budoucnosti</small>

Nulový standard: bydlení budoucnosti

Ondřej Zaorálek | Čtvrtek, 27. leden 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Českou republiku čeká velká modernizace budov. Pokud ji neprovedeme, hrozí

dlouhodobé problémy. Neziskové asociace Česká rada pro šetrné budovy a Centrum pasivního domu, které sdružují více než 100 předních firem z oblasti stavebnictví, technologií a finančních služeb, se proto rozhodly pro založení nové iniciativy Šance pro budovy. Oznámily to na dnešní tiskové konferenci, která se konala v Evropském domě v Praze.

Úspora 223 miliard Kč

V českých budovách dochází ke zbytečnému plýtvání energií, a to i přesto, že máme k dispozici prověřené a efektivní metody, kterými lze energetickou náročnost budov snížit více než o 50 %. Iniciativa si proto klade za cíl vytvořit hnutí, které neutěšenou situaci českých budov pomůže řešit.

Jak pro iniciativu spočítal ekonom ing. Miroslav Zámečník, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), při konzervativních předpokladech růstu cen energií 3 % ročně a diskontní sazbě 5 % by vyšší energetické standardy představovaly pro českou společnost přínos více než 223 miliard Kč v průběhu 25 let. V případě vyššího růstu cen energií se tento přínos exponenciálně zvyšuje.

Podle Ing. Petra Vogela, předsedy představenstva České rady pro šetrné budovy, je třeba v budovách snížit na minimum zejména potřebu tepla na vytápění, spotřebu energie na přípravu teplé vody, chlazení, větrání a osvětlení. Dále je v budovách nutné zajistit co nejvyšší pokrytí spotřeby energie z obnovitelných zdrojů.

Nulové domy od roku 2020

Doporučení iniciativy Šance pro budovy vychází z požadavků schválené evropské Směrnice o energetické náročnosti budov (2010/31/EU) a navrhuje přibližovat se úsporám v několika postupných krocích. Iniciativa navrhuje zavedení nízkoenergetického standardu v co nejbližším možném termínu, nejlépe již do roku 2013. Od roku 2015 pak bude zaveden pasivní energetický standard. Poslední krok povede k téměř nulovému standardu – nulový dům bude domem s větším podílem obnovitelných zdrojů energie. To už však bude oproti dnešku poněkud větší změna, na kterou se bude potřeba důkladně připravit. Proto tento krok navrhuje iniciativa provést v souladu se směrnicí až v roce 2020.

Iniciativa Šance pro budovy vyzývá firmy, asociace i veřejnou správu, aby ji v této aktivitě podpořily. Společný postup a dobrá příprava je nutným předpokladem úspěchu energetických úspor a obecně kvalitnějších budov.


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner
gotop