Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Archiv starších vydání

Tisk

Časopis Dřevo&Stavby 1/2015

Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 30. leden 2014 |

Dřevo&Stavby 1/2015V prodeji od 5. února 2015

On-line ochutnávka

Časopis Dřevo&Stavby můžete zakoupit v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV a dalších a u všech dobrých prodejců tisku.

Předplatné včetně starších čísel si můžete objednat v sekci Předplatné.


V dalším vydání časopisu Dřevo&Stavby, které je zaměřené na téma AKUSTIKA, najdete mimo jiné:

  • čtyři redakční návštěvy – v promyšleném a architektonicky vychytaném bungalovu v malebné krajině Slovenského rudohoří, v nové čtvrti dřevostaveb poblíž Ostravy, v dřevěném domě, který nahradil nevyhovující starou chatu v jabloňovém sadu nebo v organicky tvarovaném stavení z přírodních materiálů, jehož majitelé původně chtěli stavět z cihel a polystyrenu
  • v nové rubrice Dům, který nás zaujal dřevem obložený dvoupodlažní rodinný dům, jehož majitel radí využívat práci místních firem
  • vzpomínky stavebníků ze starších redakčních návštěv, kteří se s námi podělí o své zkušenosti s akustikou dřevostavby
  • vlivy a dopady různých objemových hmotností klasických izolačních materiálů při stavbě rodinného domu
  • tipy na nejrůznější deskové materiály, které se mohou uplatnit ve chvíli, kdy se rozhodneme rekonstruovat z důvodů špatných akustických vlastností
  • realizaci hravé mateřské školky, jejíž předlohou se stala dětská stavebnice
  • rady odborníků z odvětví výstavby pasivních domů na téma: Jak získat dotaci Nová zelená úsporám?
  • recept na klidný spánek a spokojenou dovolenou, o který se nám postará kvalitní a účinné zabezpečení naší dřevostavby
  • konstrukční a technické detaily řešení schodiště a schodišťového prostoru ve chvíli, kdy chceme zamezit šíření nepříjemného hluku
  • studii „vylepšení" dřevěné maringotky – příbytku pro moderní Robinsony

Dřevěná perla ve Slovenském rudohoříDřevěná perla ve Slovenském rudohoří

Simona s přítelem bydlela v paneláku, a protože děti už odrostly a město přestalo být potřeba, rozhodli se, že si postaví vlastní dům. S přítelem dlouho spolupracovali s horažďovickou firmou Atrium, a právě tato zkušenost jednoznačně rozhodla o technologii výstavby i o dodavateli. Zbývalo tak už jen vzít tužku a papír a pustit se do práce – oba jsou totiž jak se říká od fochu...

 

 

Jak se rodí panelové dřevostavbyJak se rodí panelové dřevostavby

Sendvičové panelové dřevostavby odpovídají skladbě lehkého dřevěného skeletu. Jejich hlavní charakteristika však spočívá ve způsobu jejich přípravy a montáže. Sendvičový panel vzniká ve výrobní hale, na stavbu ho doveze nákladní auto a pomocí jeřábu usadí na místo. Dům ze sendvičových panelů tak může být i za dva dny pod střechou.

 

 

Proč (ne)stavět výškové dřevostavbyProč (ne)stavět výškové dřevostavby

Když v roce 2008 poprvé představil architekt Michael Green svůj koncept pod názvem Tall Wood, ještě netušil, kam se jeho práce vyvine. O čtyři roky později společně se stavebním inženýrem Ericem Karshem vypracoval 240stránkovou studii o zcela novém konstrukčním systému FFTT, která obletěla svět. Jsou jeho vize dřevěných mrakodrapů utopické, nebo opravdu hledí do budoucnosti?

 

 

Dům je třeba posuzovat jako celekDům je třeba posuzovat jako celek

Pustíme-li se do návrhu a následné realizace vlastního rodinného domu, vydáváme se po cestě strastiplné, dlouhé a často klikaté. Čeká nás mnoho milníků a důležitých rozhodnutí, která výrazně ovlivní lákavou odměnu na jejím konci. Jedním z těch nejdůležitějších a přesto často opomíjených hledisek je optimalizace stavby z hlediska celkového energetického konceptu domu. Co to vůbec je a proč je to důležité?

 

 

Jak se starat o fasáduJak se starat o fasádu

Stejně jako šaty dělají člověka, fasáda dělá dům. Nejen vnější obálka jako celek, ale především to, v jakém se nachází stavu. Není tedy důležité jen vybrat si to nejlevnější nebo nejhezčí možné řešení, ale zamyslet se také nad tím, jak bude vypadat za několik let a kolik nás jeho údržba bude stát sil..

 

 

Dřevo jako moderní střešní krytinaDřevo jako moderní střešní krytina

Dřevěné šindele jsou jednou z tradičních střešních krytin lidových staveb a jinde než na stylových historických staveních se s nimi už dnes nesetkáme. Dřevo na střeše se ale stále častěji vyskytuje v moderním pojetí, které koresponduje s minimalistickou moderní architekturou. Na takových domech nezastává funkci střešního pláště, přesto je jeho přítomnost z estetického hlediska stěžejní.

 

 

Akustika není slabou stránkouAkustika není slabou stránkou

Také v novém roce budou mít specialisté z oboru stavění ze dřeva prostor podělit se s námi o svá know-how a zkušenosti z praxe. Na ožehavá témata dřevostaveb se podíváme ze tří úhlů pohledu – odpovědi na otázky nám poskytnou tři různí odborníci. Prvním číslem letošního roku se prolíná téma akustiky. Podívali jsme se tedy, jak si vede dřevostavba z hlediska zvukové pohody...

 

 

Dřevěná oáza uprostřed sídlištěDřevěná oáza uprostřed sídliště

Demografické studie mluvily jasně – dětí přibývá a je tedy dobré včas navýšit kapacity. Ředitelka mateřské školy v Krči se tedy chopila iniciativy a s jasnou vizí „lesní školky" ze dřeva se pustila do realizace projektu. Oslovila architektonické studio Huť architektury Martina Rajniše, aby zanedlouho uprostřed panelového sídliště vznikla jednopodlažní dřevostavba schoulená mezi stromy v zahradě.

 

 

Krása z rukou českých sklářůKrása z rukou českých sklářů

Vybraný design a dokonalá kvalita nemusí být výsadou produktů pouze vyhlášených zahraničních značek. Přesně tyto dva znaky jsou totiž základem portfolia české firmy Brokis, která si dala za cíl pokračovat v tradici českého foukaného skla a vyrábí exkluzivní svítidla, jež získávají prestižní ocenění u nás i ve světě.

 

 

Dřevo a hlína bodujíDřevo a hlína bodují

Málokdo by při pohledu na dřevem obložený dům organických tvarů hádal, jaká byla prvotní představa jeho majitelů. Cihly a polystyren vystřídalo dřevo a hliněné omítky. Stačilo získat vice informací a úhel pohledu se investorům výrazně změnil. Po roce užívání spokojení obyvatelé domu rozhodně nelitují, že dali přednost voňavým a minimálně upraveným přírodním materiálům.

Více článků...

Časopis Dřevo&Stavby 6/2014

 


Líbil se Vám článek?