Archiv starších vydání

Časopis Dřevo a stavby 3/2009

Přidat na Seznam.cz

V čísle 3/2009 mimo jiné najdete:


rodinné domyNejen rodinné domky

Těžko bychom hledali všestrannější materiál než je dřevo. Člověka věrně a pokorně provází od počátku až do konce nejen v životě z pohledu jedince, ale v historii celé lidské společnosti. Služeb, které člověku poskytuje, je bezpočet, a stále se objevují nové a nové… V rámci seriálu Filozofie bydlení nám tentokrát ing. Martin Růžička ukáže na příkladech z Čech i ze zahraničí, že možnosti „dřevěného stavění“ skutečně nekončí jen u prvního patra rodinného domku.


trvanlivost dřevostavebOdolnost? Důkazy existují!

Trvanlivost – to je další z diskutovaných otázek, v souvislosti s dřevostavbou skloňovaných snad ve všech pádech. A právě, trvanlivosti, odolností a také životností staveb ze dřeva je věnován seriál o mýtech a pověrách kolem dřevostaveb. A odpověď? Ta je víceméně nasnadě. Některé z dřevěných staveb stojí bez nadsázky staletí. Za tu dobu se zde vystřídalo několik lidských generací.


rodinný důmPozvání na návštěvu

Také v tomto čísle představujeme čtyři návštěvy rodinných domů. Přestože každý z nich stojí v jiném koutě naší země, přestože každý vypadá na první pohled úplně jinak a přestože v nich bydlí lidé, kteří se navzájem vůbec neznají – jedno mají domy i lidé v nich žijící společné. Domy jsou (jak jinak) dřevěné a jejich obyvatelé se shodují na tom, že v dřevostavbě se nedá jen obyčejně bydlet, s dřevěným domem se musí žít…


zatepleníZateplení z našich polí

Materiály rostlinného původu nejsou na stavbách žádnou novinkou. Naopak spíše v minulosti bylo jejich použití mnohem častější – byly snadno dostupné každému a levné. V současnosti mnohé z nich prožívají zasloužený návrat na výsluní. Jedním z těchto přírodních izolantů je například konopí, které má v Evropě tisíciletou tradici. Pro technické účely, k výrobě stavební izolace, se využívá konopí seté.


okna  a dveřeNejdůležitější jsou vlastnosti

Je jen málo stejně lákavých momentů, které patří k bydlení a člověka nikdy neomrzí, jako překrásný výhled, pohled z okna ven. Samozřejmě za předpokladu, že se jedná o okna kvalitní. Okna a dveře, jinak také výplně stavebních otvorů, jsou prvek v každé stavbě nad míru důležitý. Těžko si bez nich dokážeme v našich zeměpisných šířkách představit komfortní bydlení. Naopak – právě kvalitní okna a dveře, nejen pro svoje užitné vlastnosti, ale také pro kvalitu zpracování a přínos designu komfort bydlení do značné míry ovlivňují a vytvářejí.


srubNábytek s vůní lesa

Bydlí-li někdo ve dřevěném srubu, jistě není pochyb o jeho individualitě a vztahu k přírodě. Takový život přináší svá specifika a jedno z nich se bezpochyby týká i chodu domácnosti, zařízení. Nábytek pořizovaný do takového domu nebude snad podléhat nejmodernějším trendům, neznamená to ale, že nemůže být pohodlný a pozoruhodný. Jako bonus navíc má ovšem i něco, co jeho konkurenti prodávaní v obchodních domech mívají zřídkakdy. Do interiéru vnese nefalšovanou vůni lesa.


obnovitelné zdroje energieEnergie, která moc nestojí

Výstavba v pasivním standardu je ideální pro využívání obnovitelných zdrojů energie. Při nízké spotřebě se totiž vyplatí využívat alternativní zdroje a jimi pokrýt celou spotřebu tepelné energie, nebo alespoň její většinu. Celková potřeba energie na vytápění je u pasivních domů snížena natolik, že na volbě základního zdroje tepla záleží o dost méně než u běžné výstavby. Složitá řešení v pasivním domě nemají šanci, protože jejich vysoká pořizovací hodnota znamená dlouhou návratnost investice.


dětské hřištěSoukromé hřiště

Kdo z nás by se občas nechtěl vrátit do dětských let? Při pohledu na současná přírodní dětská hřiště mohou současní dospělí dětem skutečně jen tiše závidět. Nejen na zahradách školek a škol, nejen v městském parku u pískoviště, dětské dřevěné průlezky stále častěji nalézáme také na soukromých zahradách a je to bez nadsázky svět určený rozvoji dětských tělesných dovedností, ale také fantazie…

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
gotop