Teak

Tisk

Redakce | Čtvrtek, 30. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Teak (Tectona grandis) - je mohutný strom, který je ve své domovině něčím podobným jako dub u nás – stromem statným, pevným, s objemnou korunou.

Pevnost teaku je srovnatelná s dubem, proto se mu často přezdívá "indický dub". Díky své extrémní hustotě (680 kg/m3) a vysokému obsahu oleje a kaučuku je přirozeně rezistentní vůči dřevokaznému hmyzu, houbám a hnilobě, odolává kyselým dešťům a navíc špatně hoří.

Teakové dřevo je velmi tvrdé, těžké a má vysokou životnost, proto se s oblibou používá kromě loďařství také pro výrobu podlah a nábytku (nejen venkovního). Přirozená žlutá až žluto-hnědá barva působením klimatu postupně bledne až šedne, takže nábytek získává stříbřitou vrstvu patiny, která však nijak neovlivňuje výchozí vlastnosti materiálu a navíc je v prostředí přírodní zahrady velmi vítána. Nábytek tak může zůstat na terase nebo v zahradě skutečně po celý rok, aniž by se to na jeho kvalitě jakkoli odrazilo. Na jaře stačí omýt plochy roztokem mýdlové vody a případně jemným kartáčem odstranit vznikající vrstvu mechu.


Líbil se Vám článek?
gotop