Finále 2014

Dřevěný dům s kamenným srdcem

Vracet se každý den na místo, kterému můžete bez nadsázky říkat „domov", je bezpochyby jednou z největších životních radostí. Nechat se každý den přivítat vůní majestátních kulatin, ze kterých je dům postaven, i krásou okolní přírody, stojí za to i ve chvíli, kdy to máte do práce trochu z ruky. Petr s rodinou se rozhodl namísto rekonstrukce stávající chaty vybudovat velký dům pro bydlení, ve kterém se může každý den cítit jako na dovolené.

Oba s manželkou jsme bytové děti a za svůj život jsme se mnohokrát stěhovali. Pracujeme v Praze, moji rodiče ale mají kousek odtud chatu. Protože jsme tu chtěli trávit víc času, začali jsme jednat s majiteli pozemku v sousedství, na kterém stála malá chatička – bez vody a bez příjezdové cesty, k dohodě a koupi ale nakonec nedošlo. Když moje neteř náhodou narazila na inzerát, že se kousek odtud prodává jiný pozemek s rekreační chatou, tentokrát se studnou a dobře dostupný, šli jsme se na něj hned podívat. I když jsme původně hledali místo k víkendové rekreaci, zalíbilo se nám tu tolik, že jsme se rozhodli místo rekonstrukce chaty postavit si tady dům. Pak už věci nabraly rychlý spád – narazil jsem na internetu na článek o srubech a poslal ho manželce. Okamžitě se do toho nápadu nadchla a za dva měsíce jsme už začali pracovat na projektu.

Pečlivý výběr firmy je důležitý

Obeslali jsme hned několik realizačních firem, které jsme objevili na internetu – zpátky se nám ozvalo jen asi 70%. Z toho jsme si vybrali tři firmy, se kterými jsme začali jednat. Po první schůzce jsme zavrhli jednu z trojice, zbylé dvě vydržely až do úplného konce. Přes pana Haniše, majitele jedné z firem, jsme se dostali i k projektantovi, panu inženýru Vlčkovi, který nám nakonec dům podle našich představ nakreslil. A zůstali jsme u něj i přes to, že nám zakázku nakonec realizovala brněnská firma OK PYRUS, pro kterou jsme se rozhodli zejména z důvodu vstřícnějšího jednání při sestavování smlouvy. Chtěli jsme do ní totiž zakotvit hodně změn oproti zažitému formátu. Protože si tato firma projekty na své realizace dělá sama, chtěli si nejprve prohlédnout projekt pana Vlčka. Krom jedné úpravy v uložení první klády na spodní stavbu projekt odsouhlasili a na naše přání i zakotvili do smlouvy, že za něj přebírají odpovědnost. S panem Koudelkou, ředitelem společnosti OK PYRUS, jsme si jednoduše rozuměli. Cenili jsem si zejména jeho upřímnosti. Hned při první schůzce nás totiž přivítal se slovy: Pokud hledáte nejlevnější nabídku, jste tady špatně. Byl schopný nám vysvětlit, co dělá jinak než konkurence a proč je to tak lepší.

Stavební dozor hodně pomohl

Stavební povolení jsme si zajišťovali sami. V podstatě s místním úřadem nebyl žádný problém, jediná vada na kráse byl fakt, že v obci panuje stavební uzávěra a tak jakákoliv stavba na tomto pozemku je určena pouze k rekreaci. Na dům nám tedy kývli, ovšem pod podmínkou, že se nebude jednat o stavbu s číslem popisným. To mělo samozřejmě dopad na cenu – veškeré stavební práce byly v základní, nikoliv snížené sazbě DPH a nemohli jsme taky využít např. dotace na tepelné čerpadlo.

Přestože jsme původně uvažovali o stavbě na klíč, hlavně z důvodu odpovědnosti a záruky, OK PYRUS nám nakonec zajišťoval pouze vlastní stavbu domu. Ostatní subdodávky – od zemních prací, přes spodní stavbu, elektrikáře nebo instalatéra až po podlaháře - jsme si sehnali sami. Měli jsme velké štěstí hned na první firmu. Díky ní jsme se seznámili s člověkem, jenž nám pak jako stavební dozor dohlížel na celou stavbu a hodně nám pomohl s výběrem firem, které tady v okolí všechny znal. Dodnes, když máme problém jakéhokoliv druhu, voláme jemu a on ho vyřeší.

Stavba domu přinesla mnoho nových přátel

Stavba srubu byla rozdělena do tří fází. První probíhala od října do prosince, druhá a třetí pak po zimě, od ledna do července. Oproti původnímu plánu došlo ke zpoždění stavby o sedm týdnů, což nám zkomplikovalo konec výstavby. Museli jsme pak na poslední chvíli přeobjednávat firmy na dokončovací práce a vlastní stěhování se nám odsunulo téměř o tři měsíce. Vyplatila se nám tak jedna z úprav smlouvy, kterou jsme na počátku požadovali, tedy zvýšení smluvní pokuty z každého dne prodlení. I když nás to tehdy stálo nemalé množství času, nelituji zkušenosti, kterou jsme udělali, a nemyslím si, že bychom se dnes ohledně koordinace stavby ani ohledně výběru realizační firmy rozhodli jinak. Jen už teď víme, že je opravdu důležité hlídat termíny a neustále je kontrolovat. Na druhou stranu musíme firmě OK PYRUS přiznat velké plus za to, že i když pak stavební parta byla ve velkém časovém tlaku, nijak to neovlivnilo kvalitu odvedené práce a kromě tohoto škobrtnutí jsme s nimi byli skutečně nadmíru spokojení.

Velmi jsme si padli do oka s realizační partou, která sem dojížděla vždycky na týden a na víkend se vracela domů na Moravu. Pracovali opravdu poctivě, i ve velkých mrazech dvanáct hodin denně. Protože teď firma OK PYRUS realizovala nedaleko odtud další srub, byli u nás několikrát na návštěvě a to nejen proto, aby zkontrolovali správné sedání stavby. Za tu dobu, kterou tady strávili, se z nás stali přátelé. Stejně tak jsme našli dobrého přítele i v našem stavebním dozoru, za což jsme vděční.

Při zařizování pomohl 3D model domu

Potvrdily se nám informace o dobrých akustických vlastnostech dřeva vzhledem k naší volbě umístění klavíru na horní galerii. Zatímco ve zděné stavě by se při takovém umístění zvuk piána nepříjemně lámal a odrážel o stěny, ve srubu se nese tlumeně a příjemně. Stejně tak jsem spokojeni s energetikou domu v zimních i letních měsících. Ani při těch nejvyšších venkovních teplotách tady vedrem netrpíme a v zimě se stavba rychle vyhřeje a potom dobře udržuje.

S dispozicí interiéru nám pomáhala architekta, kterou jsme sehnali na doporučení od kamaráda. Protože některé věci byly hodně náročné na představivost, vymodelovala nám dům ve 3D, což pro nás bylo hodně přínosné. Také poradila s rozvržením kuchyně a umístěním galerie.

Kamenný krb uprostřed hlavního obytného prostoru byl naším snem a hlavní podmínkou ještě před prvním črtem na papíře. Do této myšlenky jsme se nadchli kdysi v jednom zahraničním penzionu a od té doby jsme věděli, že náš nový dům bude mít kamenné srdce.

Velikost pozemku: 1 850 m2

Zastavěná plocha: 143 m2
Užitná plocha: 345 m2 včetně sklepa
Spodní stavba: podsklepeno
Stavební systém: srubová stavba
Tepelné izolace: minerální vlna mezi kládami
Střecha: sedlová
Střešní krytina: betonová taška Bramac
Okna: dřevěná
Zasklení: eurookna s dvojsklem U = 1,1 W/m2K
Podlahová krytina: dlažba, dřevo
Vytápění: tepelné čerpadlo, krb
Topení: teplovodní podlahové + radiátory
Realizace: OK PYRUS, s.r.o., www.okpyrus.cz

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop