Finále 2015

Rodině na blízku

Vlastní bydlení je motivací a snem mnoha z nás, ovšem někdy se jeho realizace může z mnoha důvodů zdát nedosažitelná. Pokud ale hledáme možnosti a ne výmluvy, cest, jak jej zrealizovat je opravdu nespočet. Jednou z nich je přiložit ruku k dílu a snížit tak náklady za odvedenou práci. Odměnou je mimo jiné skvělý pocit, že váš nový domov je do značné míry vaše zásluha.

Jasnou vizi stavět vlastní rodinný dům jsme vždycky neměli. Zdálo se nám to jako něco pro nás nedostupného, ale později se ukázalo, že všechno jde, když člověk hledá možnosti, jak dosáhnout svého cíle. Bydleli jsme v bytě uprostřed hektického Brna, což nám vyhovovalo méně a méně. Ruch všude kolem, příroda daleko a my cítili, že poklidnější rodinný život někde mimo velké město by nám byl mnohem bližší. Vyvstala otázka, co s rodinným pozemkem hned vedle domu rodičů mé ženy a my jsme po několika počátečních úvahách měli najednou jasno. Nežli každý měsíc vydávat peníze za nájem, raději budeme investovat do svého. Postavíme si skromný rodinný domek.

Úpory energií a rychlost rozhodují

Systém dřevostavby nás oslovoval hned z několika důvodů – suchá a rychlá forma výstavby, mnohem čistší a jednodušší systém. Představa zdlouhavého zdění nebo práce s mokrými omítkami nám nebyla vůbec blízká, a jelikož jsme významnou část stavby chtěli realizovat sami, tento fakt byl pro nás zásadní. Rychlost výstavby byla také důležitým kritériem, abychom mohli ukončit nájem v bytě co nejdříve. V neposlední řadě se nám líbil velký potenciál dřevostaveb uspořit energie. V mnoha ohledech tedy dům z materiálů na bázi dřeva vyhovoval skvěle a naše očekávání později také splnil...

Zmapovali jsme dostupné možnosti a pro spolupráci si vybrali společnost Avanta Systeme, jejíž vlídný přístup nás oslovil již při prvním setkání. Z nabídky firmy postupně vykrystalizovalo pro nás nejschůdnější řešení – realizovat dům pouze do fáze hrubé stavby a zbytek dokončit sami s pomocí jednotlivých najatých řemeslníků. Realizace domu tedy byla zároveň stavbařským kurzem a zdrojem mnoha zkušeností. Díky tomu nás dnes hřeje na srdci pocit, že na každém detailu v domě máme svůj podíl a důvěrně jej známe. Firma odvedla svoji práci precizně a kupodivu ani my jsme neudělali žádné výrazné chyby, přestože třeba některé detaily nejsou provedeny jako od profesionálů.

Projekt odpovídal jednomu z nových typových domů Avanta Systeme, pouze jsme spojili koupelnu s toaletou a ušetřili zbytečné dveře s příčkou. Velikost domu podobná menší bytové jednotce kolem 100 metrů čtverečních je pro naši čtyřčlennou rodinu úplně akorát.

Stavba roste pod rukama

Realizace objektu probíhala během zimy. Na připravené základové desce firma Avanta Systeme postavila nosnou dřevěnou konstrukci se zateplením a parozábranou a samozřejmě také střechu. Zbytek už byl na nás – osazení oken, izolace podlah, veškeré rozvody, sádrokartonové konstrukce a další. Samozřejmě s dílčí pomocí řemeslníků jako je elektrikář nebo instalatér. Do hotového bydlení jsme se k naší spokojenosti stěhovali po půl roce od zahájení stavby.

Dům má difuzně uzavřenou skladbu konstrukce. Jako hlavní zdroj tepla využíváme krb na dřevo a jako doplněk pak elektrické podlahové vytápění, které zapínáme jen, když je opravdu zima a topit krbem již nestačí. Dodatečně jsme vybudovali rozvody, které vedou teplý vzduch z krbu i do ostatních místností, takže na vytápění je to opravdu ideální. Větráme pouze přirozeným způsobem, zato vydatně. Nikdy se nestalo, že by se například rosila okna. Co bychom dnes řešili jinak, je zasklení oken. Sáhli bychom po trojitém, jelikož nemáme pod okny radiátory a po velkých prosklených plochách v zimě stéká studený vzduch přímo na místo, kde je sezení v obývacím pokoji.

V letních měsících občas využíváme klimatizaci. Kdybychom nechali zatažené žaluzie a zavřené dveře, není s horkem žádný problém, ale v létě se prostě často chodí ven a otevřenými dveřmi se horký vzduch dovnitř dostane.

Po pěti letech jsme stále s bydlením velmi spokojeni. Máme dostatek klidu, rodinu pár kroku od nás, za okny útulnou zahradu s terasou, kde se často scházíme s našimi přáteli ze sousedství. Jsme moc rádi, že jsme se k tomuto zásadnímu kroku odhodlali a zrealizovali si svoje vysněné bydlení.

Připravila Lucie Němcová
Foto Martin Zeman

Zastavěná plocha: 118 m2
Užitná plocha: 95 m2
Stavební systém: panelová, letmá montáž
Tepelné izolace: minerální vata, polystyren
Fasáda: strukturovaná omítka
Střecha: valbová
Podlaha: Penefol folie 1 mm proti radonu a vlhkosti, 120 mm podlahový polystyren (80 + 40 do kříže)
Střešní krytina: ROBEN Monzaplus
Okna: plastové dvojskolo + předokenní rolety pod omítkou
Podlahová krytina: linoleum, dlažba
Vytápění: elektrické podlahové topné kabely Fenix v celém domě s centrální řídící jednotkou, celkový výkon 7 kW + krbová vložka a nucený teplovzdušný rozvod do všech místností, ventilátor s plynulou regulací otáček

Ohřev teplé vody: pro koupelnu elektrický bojler Dražice 160 l, pro kuchyň 10 l zásobník Tatramat
Skladba stěny směrem dovnitř: strukturovaná omítka, zateplení EPS 100 mm, OSB deska, sloupková konstrukce, zateplení 140 mm minerální vata, parotěsná fólie hliníková zpevněná, instalační mezera, sádrokarton na roštu
Celková tloušťka stěny: 342 mm
Hodnota U: 0,17 W/m2K

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop