Vydání 04/2016

Lovecká chata voní cedrem

I když roubenka k lesu patří stejně jako lesní zvěř, jen málokterou z těch, které jsme dosud navštívili, zdobily lovecké trofeje. Přiznám se bez mučení, že nejsem příznivcem honů ani zmíněných trofejí v domě, ale v téhle roubence na okraji lesa s výhledem na údolí a hory jako by splývaly s prostorem. Neruší, nerozptylují, nepřekvapí, prostě tady jsou...

Byla jsem na ni zvědavá. Na roubenku z cedrového dřeva. Protože cedrové dřevo je krásné i krásně voní a navíc působí příznivě na náš organismus... Jak se tu budu cítit? Mít z takového krásného dřeva celý dům musí být prostě úžasné. Přivítala mě světlá přízemní stavba na okraji lesa, stranou od lidí (vesnice zůstala pod kopcem), jediným a trochu rušivým důkazem blízké civilizace byla nedaleká silnice.

Dům s loveckými trofejemi

Vstup do domu je současně komunikačním uzlem. Vede z něj chodba jak do klidové zóny domu, tak do hlavního obytného prostoru s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. A protože Václav je myslivec, vedle technické místnosti je bourárna masa. „Já jsem myslivec, mám povolenku v místní honitbě," vysvětluje pán domu, „a pak také v honitbě vzdálené odsud asi 20 km, což je další pozitivum. I z tohoto důvodu jsme vybírali pozemek v této lokalitě."

Obytným prostorem mě Jindřiška provedla ven na terasu a zde se mi teprve v plné kráse otevřel výhled na údolí a Orlické hory. Roubenka ještě voní novotou, je zkolaudovaná rok a Václav s Jindřiškou sem prozatím jezdí na víkendy a dovolené. „Zatím to takto dělíme a uvidíme, jestli tu nezůstaneme na stálo," začne vyprávět Jindřiška. „Tady si odpočinu, vezmu si knihu, doma mám výčitky svědomí, když si sednu na terasu, protože okolo domu je pořád spousta práce."

Jen samé klady a pozitiva

I proto byl podmínkou dům bezúdržbový, případně takový, který vyžaduje péče co nejméně. A to cedr velmi dobře splňuje – není třeba ho natírat nejen zevnitř, ale ani zvenku a ani nijak jinak udržovat. „Roubenka je z cedrového vysušeného dřeva," doplňuje Jindřišku Václav. „Rozhodli jsme se pro ni, protože do této lokality podle nás patří a věděli jsme také, co nás čeká. Už máme totiž doma na zahradě srub, je to takový hobby-dům, který využíváme spíše pro společenské události, když se sejdou přátelé k posezení. Dřevo na nás pozitivně působí a z našeho pohledu je tento typ domu pro bydlení ideální."

Velký obytný prostor, který Václav s Jindřiškou užívají po většinu dne, je orientován tak, aby do něj šlo slunce po celý den. V zadním traktu, který je na rozdíl od přední části domu zděný, je situována koupelna a garáž. Zděné stěny jsou obloženy světlým pískovcem, jímž je vydlážděn též venkovní prostor kolem terasy. Pískovec se svým odstínem s cedrovým dřevem dobře doplňuje.

Srdcem domu jsou opticky i jako zdroj tepelné pohody v chladných dnech kachlová kamna, která dostatečně vyhřejí celý prostor. A protože v sobě mají krbovou vložku, nabízí současně i relaxaci u živého ohně. Dalším zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo, systém země-voda, kolektor je položen na části pozemku o rozloze 40 × 15 metrů. „Vytápění domu tepelným čerpadlem ovládáme dálkově přes internet," vysvětluje Václav, „zapneme ho například den před tím, než sem jedeme, nastavíme na požadovanou teplotu a přijíždíme do tepla."

Povedlo se nám

„Prostor s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou jsme nechali otevřený do štítu, byl to, myslím, manželův nápad. A je to velmi dobře, celému prostoru to velmi pomohlo," říká Jindřiška a Václav dodává: „Architekt navrhl tuto část domu s podhledem, a ve mně uzrála myšlenka, že bylo lepší, kdyby byla místnost otevřená a velká. My máme oba rádi prostor, takže jsme se na tom s manželkou shodli... Působí to vzdušněji."

Máme studnu a tedy vlastní vodu. Získat ji ale nebylo jednoduché. Místní nám říkali, že tu voda není. První pokus se nepovedl, vodu jsme skutečně nenašli, napodruhé jsme hledali na opačné straně domu a byli jsme úspěšní. Zatím můžeme říci, že s vodou není problém. Bez vlastní studny bychom být nemohli, je tu sice městská voda, ale protože jsme příliš vysoko, není možné ji sem zavést, nebyl by tu dostatečný tlak.

Připravila Dana D. Daňková
Foto Martin Zeman

Plocha pozemku: 1,1 ha
Zastavěná plocha: 265 m2
Užitná plocha: 202 m2
Obestavěný prostor: 1 260 m3
Spodní stavba: základová deska
Konstrukční systém: sendvičový systém – 100 mm cedr, 100 mm přírodní izolace,100 mm cedr; vnitřní stěny – cedr masiv, zděná část – keramický blok
Ošetření stěn: bez ošetření
Střešní krytina: betonová
Okna: dřevěná meranti
Podlahy: dlažba
Teplo: tepelné čerpadlo systém země/voda, podlahové topení – možnost ovládání přes internet; alternativní topení – kachlová kamna s krbem
Celková tloušťka stěny: 284 mm
Projekt: Ing. Daniel Vlček
Realizace: Bartoš Dřevostavby s.r.o., firma Stehlík

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop