Vydání 04/2016

Masivní roubenka z 21. století

Roubenka, kterou jsme navštívili na jihovýchodním okraji Vysočiny, měla být původně postavena v tradičním duchu, ale ještě předtím to měl být srub. Nakonec tu stojí ukázková masivní dřevostavba s mnoha propracovanými řešeními konstrukčních a technologických systémů. Zvítězila láska majitele k vymýšlení nových věcí tak, aby fungovaly.

Hned na počátku návštěvy mi bylo jasné, že dnes se na vychytávky ptát nemusím, ten dům je jich plný... Protože si ho od skic vymyslel, navrhnul a částečně i zkonstruoval sám majitel, konečný projekt pak vypracovával zkušený projektant dřevostaveb. „Měl jsem jeden vzor," vysvětluje Oldřich, „výkres ruského srubu z kulatiny, který jsem uzpůsobil svým a také místním požadavkům. Ale byl to stále srub. Až později jsme se rozhodli, že uděláme roubenku. Já jsem chtěl vždycky srub, manželka roubenku, navštívili jsme tedy několik srubů a zjistili jsme, že srub by pro nás nebyl ten správný dům, a rozhodli jsme se pro roubenku."

Konstrukční prvky jako ozdoba interiéru

Hned při vstupu do hlavního obytného prostoru jsem si všimla masivních silných trámů. „Trámy jsou v modulu 240 × 240 mm, všechny včetně sloupů a průvlaků jsou staticky předimenzované, ale záměrně," doplňuje Oldřich, „jsou spíše dekorativní, domem prochází ztužující vazník v délce 15 metrů, jednotlivé části nosné konstrukce jsou spojovány na čepy, bez šroubů, stropní trámy jsou také začepované, tam jsou čepy ve tvaru písmene V." Roubenka je postavena z lepených trámů ze smrkového dřeva, spodní část roubení je natřena speciální vodou ředitelnou lazurou s bílým nádechem. Její velkou předností je omyvatelnost běžnými čisticími prostředky, byla tedy použita jak na nátěr stěn koupelny, technické místnosti a šatny, tak i na stěny za kuchyňskou linkou – když se potřísní při vaření, stačí ji jen omýt. Povrch dřeva však není uzavřený, ale stále „dýchá".

Zvenčí je dřevo ošetřeno lazurou z oleje s voskem. „Zvolil jsem zelenošedý odstín, protože dřevo časem černá. Barvu jsem nechtěl, protože pak je nutné povrch pravidelně udržovat, zatímco v tomto případě udělám ještě jeden barevně vyrovnávací nátěr spodní části domu, a bude hotovo. Pak už budu dům jen mýt, pokud bude třeba."

„Aby nebylo v domě příliš dřeva, a také kvůli akumulaci tepla, jsou zde zděné příčky z lehkých keramických příčkovek, případně z plných cihel. A to i přesto, že stavba je pak při dokončování mnohem pracnější. Navíc napojení dřeva a zděné části musí být kluzné, a musí být současně, pokud nejsou ponechány mezery na sedání, zajištěna také zvuková neprůzvučnost – mezery je třeba vyložit tepelnou izolací obalenou difuzní folií, aby se z ní neuvolňovala vlákna izolace. U realizace jsem chtěl být, aby bylo vše provedeno dobře. A výsledek je perfektní."

Teplo tradiční i nejmodernější

„Velký obývacího prostoru jsem koncipoval jako otevřený nejen kvůli osvětlení," pokračuje Oldřich, „ale i kvůli dodatečným tepelným ziskům. Stěna v kuchyni je obložena deskami z masivního pískovce. Slunce kámen prohřívá, bloky naakumulují teplo a následně vyhřívají prostor v nočních hodinách."

Kromě společného prostoru s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem je v přízemí ještě hala, ložnice, hostinský pokoj, malá pracovna, koupelna a technická místnost. A ve fázi budování je ještě nezbytná šatna. Podkroví není v současné době stabilně obývané, na galerii by časem mělo vzniknout posezení, prostor pro malování... „Chtěl jsem hodně otevřený prostor, k tomu přispěje i pochůzná skleněná podlaha, kterou plánujeme nad částí nyní volného půdorysu přízemí."

Topení v domě zajišťuje osm pískovcových desek se samoregulačním topným kabelem (nebylo třeba instalovat termostaty), v části domu je zabudováno podlahové vytápění elektrickými topnými kabely. „Když jsem prováděl dlouhodobé měření v místnosti na severní straně domu při venkovních minusových teplotách, neklesla tam teplota pod plus 15 stupňů. Jezdili jsme sem tehdy pouze o víkendech, kamenné desky (v celkovém nominálním výkonu pouze cca 1200 W) byly zapnuté přes celý týden, ale neběželo podlahové topení a netopilo se v krbu. Před několika lety jsem prováděl měření deseti srubů termokamerou při minus 23 OC. Zjistil jsem, že skoro všechny tyto domy měly veliké úniky tepla soklem stavby a pak v místě napojení stěny se střechou. Tam bývá nedokonalá izolace, protože vložená vata v těchto místech poklesne a vznikne tam neizolovaný prázdný prostor."

Dalším zdrojem tepla jsou krbová kamna, konstruovaná jako kachlová – je v nich více než 800 kg šamotu, přikládáme dvakrát denně a vytopíme celý dům. Uvnitř je tahový systém dlouhý 6,5 m, dvojité desky, a výkon kamen je spočítán tak, aby stačilo přiložit ráno a pak za 12 hodin, a teplota neklesla. Ovšem vzhledem k mírným zimám v posledních dvou letech je na konečný verdikt týkající se instalovaného jednoduchého systému vytápění domu příliš brzy.

Jste spokojeni, nic byste neměnili?

Já jsem původně chtěl stavbu v tradičním stylu, pak jsem se nechal ovlivnit názory projektanta a manželky... V domě bydlíme rok. Jsme tu spokojeni, je tu klid, v domě je příjemné klima – když je v létě 30 OC, tak uvnitř je 23 až 24 OC... Výpočtem nám vyšel dům do skupiny C – nízkoenergetický, nicméně doufám, že se mi podaří ještě několik dalších vychytávek, a pak se možná dostaneme do kategorie B.

Plocha pozemku: 1150 m2
Zastavěná plocha: 149,5 m2 + cca 60 m2 krytých teras
Užitná plocha: 140 m2 přízemí, cca 65 m2 galerie v podkroví
Spodní stavba: základové pasy, základová deska, obvodový „dutý" sokl, protiradonová izolace
Stavební systém: obvodové stěny – trámové se zámkem, sloupy, vazný trám, vaznice lepený smrkový profil 240 × 240 mm; podkroví – přiznaná nosná sloupková konstrukce, opláštění štítů exteriér sibiřský modřín, interiér smrkové palubky, mezikrokevní prostor pěnová izolace min. tloušťky cca 180 mm; vnitřní příčky – přízemí příčkovky Liapor tl. 115 mm a 70 mm, cihla pálená CP100, podkroví sádrokarton, palubky; podlahy – přízemí rošt a záklop z OSB desek, celoplošná izolace cca 200 mm polystyren
Ošetření stěn: interiér – vodou ředitelná lazura bělavý odstín; exteriér – olejo-voskový nátěr zelenošedý
Střešní krytina: pálená taška Tondach
Okna: dřevěná Vekra – dvojsklo, pouze na sever trojsklo
Dveře: masiv buk
Schodiště: samonosná vyztužená monolitická osová schodnice s obkladem z flexibilního pískovce, lepené nášlapy červený dub
Podlahy: dlažba, mořený rustikální dub, korek
Teplo: kamenné desky z pískovce s el. topnými kabely, sálavá krbová kamna 12 kW, podlahové topení elektrickým kabelem
Celková tloušťka stěny: 240 mm z lepených smrkových lamel (60 × 40 mm)
Realizace: OK PYRUS, s.r.o. (hrubá stavba)

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop