Finále 2017

Beskydská chalupa současnosti

Je krásné, když přijdete na nějaké místo a víte, že tady to bude. Tady budete doma. Hledání končí. A to místo vám pak pomůže vytvořit konkrétní podobu domu. Vaše představy spolu s krajinou a dalšími specifiky dané lokality udají zřetelný směr. I to je příběh této novodobé chalupy.

Vše začalo nalezením místa, které nás s ženou na první pohled nadchlo, a bylo nám jasné, že tady chceme mít dům. Rozhodnutím postavit si dřevostavbu jsme pak jen přirozeně respektovali místní tradici dřeva jako lokálního stavebního materiálu.

Architekti se museli popasovat se striktními podmínkami chráněné krajinné oblasti Beskydy a také s našimi požadavky. Chtěli jsme postavit skromný dům se současným architektonickým vyzněním. Byl pro nás důležitý co největší společný obytný prostor (kuchyně, jídelna a obývací část), aby se v něm mohla sejít celá rodina a přátelé. Přáli jsme si také otevřený prostor obytné místnosti přes patro do střechy a vizuální propojení s horním pokojem. Požadavkem byl současně maximální výhled do nádherné okolní krajiny, dobré přirozené osvětlení a nízkoenergetický standard.

Z papíru do reality

Realizace trvala přibližně dva roky. Dům stavěla firma na klíč podle dokumentace pro provedení stavby připravené od architektů. Sami jsme si zajistili v součinnosti s architekty dodavatele dřevěných podlah, dveří, schodiště, krbových kamen a realizaci vnitřních hliněných omítek. V posledním roce postupně dokončujeme venkovní úpravy a zahradu, což také řešíme subdodavatelsky.

Když se bydlí hezky

Je to dům, ve kterém se cítíme dobře a jsme v něm nesmírně rádi. Měřítko a zvolená dispozice funguje s užíváním domu jak pro nás dva, tak pro setkání s celou rodinou. Každý si zde najde místo pro sebe - v přízemí se může setkat se všemi u velkého jídelního stolu nebo u vyhřátých kamen, nebo si může jen vychutnávat výhled na terase, anebo si jít zalenošit a pozorovat hvězdy do horního podkrovního pokoje. Otevřený prostor obytného prostoru do patra a velké prosklení směrované do přírody nám dává pocit velké volnosti a vzdušnosti. Můžeme také maximálně vnímat dění venku, což se nám zdá úžasné.

Otázky pro architekty

Ing. arch. Darja a Ondřej Kafkovi

MOAD architekti s.r.o.

Jak začal příběh domu?

Příběh domu odstartoval nádherný pozemek na jižním dosti příkrém svahu s překrásným výhledem na oblast Hostýnsko-vsetínské hornatiny. Už jen to místo nám učarovalo. Na místě se nacházela malá podsklepená rekreační chata, na jejímž základě měl být postaven nový dům. Umístění stavby bylo tedy dáno. Požadavkem stavebníků byl návrh horské chalupy, která bude využívána převážně nejstaršími členy rodiny, ale zároveň bude schopna pojmout celou rodinu a přátelé.

Čím byl ovlivněn koncept objektu?

Navrhli jsme dům, jehož koncepci značně ovlivnilo umístění v CHKO Beskydy a čerpání inspirace původní lidové architektury, nicméně princip domu odpovídá současnému pojetí architektury horské chalupy řešené jako dřevostavba.

Můžete nám přiblížit dispozici stavby?

Dům má jednoduchý obdélníkový tvar – vnitřní prostor přízemí je rozdělen velkou vstupní předsíní na část s ložnicí, koupelnou s technickým zázemím a toaletou a na velkou obytnou část, která je otevřená přes dvě patra. Důležitým prvkem v této části jsou sytě červená kachlová kamna, kolem kterých se točí dřevěné schodiště do otevřené galerie, kde je otevřená pracovna, toaleta a velká ložnice. Toto propojení je důležitým komunikačním prvkem v domě. V interiéru jsou na stěnách použité světlé hliněné omítky s příměsí sušené kopretiny, která dodává omítce jemnou strukturu a drobné žíhání. Přiznaná dřevěná nosná konstrukce sedlové střechy a podbití umocňuje atmosféru dřevostavby.

Obytná část domu s velikánským oknem na východ a s proskleným výklenkem orientovaným na jihozápad dává možnost majitelům sledovat krásné výhledy z interiéru a sledovat krajinu v závislosti na denním osvětlení. Důležitý je velký přesah střechy kryjící vstupní prostor a část terasy přístupné z obytného prostoru, který poskytuje potřebné závětří a prostor pro ukrytí v případě deště nebo slunce.

Co bylo na projektu nejnáročnější?

Největší výzvou návrhu bylo dispozičně připravit obytný prostor na různé příležitosti, tak aby se v něm dobře cítil třeba samotný člen rodiny a naopak aby se tam vešla celá rodina. Vymysleli jsme mobilní kuchyňský ostrůvek, který se v případě potřeby může po místnosti různě přemisťovat.

Co vás potěšilo a jakou si odnášíte zkušenost?

Realizace nás utvrdila v používání přírodních materiálů, jako jsou hliněné omítky, v maximální možné míře. Těší nás, že se podařilo navrhnout stavbu respektující požadavky CHKO Beskydy a přitom najít soudobou podobu chalupy, která vyhovuje jejím obyvatelům.

Technické parametry:

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 90 m2
Užitná plocha: 130 m2
Konstrukční systém: two by four
Teplo a větrání: elektrokotel a doplňkový zdroj kachlová kamna, vzduchotechnika s rekuperací
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,13 v W/m2K
Skladba stěny: hliněná omítka, stavební lepidlo s perlinkou, ekopanel, sloupková konstrukce s minerální vatou, dřevěný rošt s minerální vatou, pojistná hydroizolační folie, dřevěné laťování, modřínový obklad
Projekt: Ing. arch. Darja a Ondřej Kafkovi – MOAD architekti s.r.o., www.moad.cz

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop