Finále 2017

Do posledního detailu

Do posledního detailu

Na začátku máte sen. Sen o domě. Koupíte pozemek a už se vám rýsuje vize nové stavby. S nadšením se vydáte za její realizací, ale v určitý moment zjistíte, že věci musí být jinak. Třeba kvůli místním regulativům. Přicházejí kompromisy a někdy i pochybnosti, zda to má cenu. I v tomto příběhu se z plánovaného přízemního domu stal nakonec patrový a z jižní terasy severní... Je tedy nakonec sen naplněn? ptáme se majitelů.

Jsme přestěhovaní teprve dva týdny a zabydlujeme se, i když to tak na první pohled nevypadá. Již ve fázi návrhu nám náš projektant doporučil pro spolupráci designérské studio, které navrhlo interiér. Sdíleli jsme naše preference – lásku ke dřevu, přírodu a ekologii, barvy, které máme rádi... A designérky nám připravily tři varianty návrhu. Finální podobu jsme měli navrženou a odsouhlasenou velmi brzy. V podstatě jsme věděli, jaké budou dlaždice v koupelně ještě dřív, než se koplo na pozemku. Pro spoustu našich přátel bylo překvapivé, jak je dům již při kolaudaci dotažený. Nastěhovali jsme se do stavby, kde je vše z 90 procent hotové.

Člověk míní, úřad mění

Naším přáním byl nízkoenergetický moderní dům, který kombinuje přírodní materiály. Jednoduchý moderní a střídmý styl. Úplně na začátku jsme chtěli dům přízemní se zahradou na jih. Ovšem pak nám město začalo diktovat jeho vzhled i polohu. Chtěli, abychom dodrželi uliční čáru a aby byl objekt alespoň částečně patrový. S tím jsme vůbec nepočítali. Jak to tak ale bývá, všechno má svoje plusy a mínusy. Nakonec vzniklo patro s prostornou galerií a teráska, která je během celého léta v příjemném stínu, zatímco zahrada je zalitá sluncem.

S důvěrou ze dřeva

Dřevostavba pro nás byla celkem jasná, i když nás rodina zrazovala, protože tuto technologii nezná a nemá k ní důvěru. Tíhneme k přírodě, máme rádi dřevo a samozřejmě rychlost výstavby je také silný argument. Jsme spokojeni, že jsme se rozhodli právě takhle.

Původní architektonický návrh jsme vypracovávali s někým jiným, ale pak jsme objevili firmu, která nám velmi padla do noty, a rozhodli jsme se pro změnu. Ohromně se nám líbili po lidské stránce i v tom, jaké zkušenosti mají za sebou. Že to není společnost, která musí postavit desítky domů, ale postaví jen nějaké množství, na které stačí, a udělá je kvalitně. Bylo to hodně o důvěře. Nikdy jsme žádný dům nestavěli. Na začátku jsme hodně chodili po výstavách, vybírali jsme si různé firmy, povídali si o technologiích a hodně jsme v tom plavali. Někdo říká, že je dobrý pasivní dům, nízkoenergetický, někdo že difuzně uzavřený, někdo zase difuzně otevřený; spousta inovací a technologií. Nakonec máme konstrukci difuzně uzavřenou, prověřenou blower door testem.

Veškerá realizace byla na dodavateli, subdodavatelsky jsme si zajišťovali pouze truhláře, sanitu a schodiště. Ale zbytečně jsme se do procesu nevkládali, spíš jsme zajistili kontakty a celková koordinace byla již na firmě. Bylo potřeba vždy navázat na jiné procesy a mít potřebnou připravenost pro danou věc, takže celková koordinace byla zásadní. Něco takového zajišťovat vedle vlastní práce a rodiny pro nás bylo nemyslitelné.

Když přijde řeč na technologie

Vodu pro vytápění i ostatní spotřebu ohřívá tepelné čerpadlo a kumuluje zásobník. Po domě je teplo rozvedeno pomocí teplovodního podlahového vytápění. Krb je převážně pro atmosféru, ale může posloužit jako doplňkový zdroj tepla. Jak se bude dům chovat v zimě, teprve uvidíme. V souvislosti s čerpadlem nás překvapilo, že ohřívá užitkovou vodu v rámci vhodného poměru efektivity a ekologie pouze na teplotu 45 stupňů. Čistě z hlediska komfortu by nám někdy bylo příjemné mít vodu více horkou, a tak možná přibude topná spirála pro dohřev.

Vzduchotechniku s rekuperací jsme nakonec nezvolili. Chceme dýchat co nejpřirozenější vzduch. Prostě to, co je venku.

Pečlivě vyladěn zvenku i zevnitř

Interiér si moc užíváme. Bylo krásné se dívat, jak se návrh z vizualizací proměňuje v realitu. Měli jsme vlastního truhláře, který vyrobil celou kuchyni i obývák. Nábytek je z dýhy a už celý proces výběru byl úžasný. Mohli jsme si přímo vybrat strom, barvu dřeva i počet suků. Dýha je z jednoho konkrétního stromu a její kresba všude elegantně navazuje.

Je to zatím hodně čerstvé, ale bydlí se nám tu úžasně. Však na lepší se vždy dobře zvyká! Měli jsme sice pěkný byt, ale když chtěl člověk například jít ven s dětmi, musel připravit hromadu věcí pomalu na celý den. Všechno sbalit, vzít kočár... Tady jen otevřeme dveře na zahradu a děti si mohou hrát venku, v bezpečném prostoru, kde o nich máme přehled. Zahrada je prostě tou největší hodnotou.

Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 221 m2
Užitná plocha: 192 m2
Konstrukční systém: skeletová konstrukce
Skladba stěny: LUCER N eko plus
Teplo a větrání: tepelné čerpadlo voda-vzduch
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,136 W/m2K
Projekt a realizace: LUCERN dřevostavby s.r.o., www.lucern.cz

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop