Jak kombinovat barvy, tapety a látky v interiéru

Jak kombinovat barvy, tapety a látky v interiéru

Redakce | Čtvrtek, 06. říjen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Před tento úkol byl postaven snad každý z nás. Někdo to řeší méně, někdo více. Vypadá to, že se dnes věnujeme designu na všech frontách, ale myslím, že je to pouze zdání. Vždy jsme chtěli mít hezké bydlení, ale existuje tolik možností a žádný jasný trend, že je to nyní mnohem těžší. Možné je totiž cokoliv a my si s tím často nevíme rady…

Ano, inspirace a vlivu je kolem nás mnoho! Ovšem nejdůležitějším kritériem je, jak se chceme v našem domově cítit. Ta naše pravá atmosféra se dá vytvořit za méně, či více peněz. Kde ale začít a čeho se chytit? Jak sladit naše požadavky s požadavky partnera? Často to bývá natolik konfliktní téma, že raději máme pod stropem žárovky několik let, než bychom se hádali, čí výběr svítidla je vhodnější. Někdy raději jeden z nás mávneme rukou, ať je to tedy podle druhého, vždyť mně je to nakonec jedno. Pak muž sleduje v televizi fotbal v útulném obýváčku ve stylu Provence, obklopený krajkami a panenkami, i když by nejraději byl někde v jednoduše moderním, až minimalisticky zařízeném bytě.

harmonické barvy v interiéru

Obr.: Jednotný design celého prostoru působí elegantně a harmonicky. Foto: WamHouse, design Karina Wiciak

Doporučuji vytvořit si jakousi koláž, která zobrazí, jaký styl bydlení se vám líbí. Takovou koláž musí udělat každý z partnerů. Někdy stačí pár obrázků stažených z internetu, kde je důležité pojmenovat, co konkrétně se vám na obrázku líbí. Zda styl nábytku, tlumené světlo navozující klidnou atmosféru nebo úchytka. Nad nimi se můžete sladit, mnohé si vyjasnit a hodně se o tom druhém dozvědět. Důležité je pak společně vytvořit finální podobu takové koláže. Pokud se necítíte dostatečně kreativní, doporučuji obrátit se na bytového architekta, který vám s tímto úkolem rád pomůže a vytvoří ho pro vás na míru poté, co si s vámi popovídá. Vznikne koncept, ze kterého vyplynou barvy, materiály, styl nábytku, typy svítidel a návrh doplňků.

Nejdříve vyberte barvu a pak její odstín

Nejdůležitější roli hrají barvy, vzory a tvary. Ve svých návrzích doporučuji základní odstíny, neutrální a často přírodní, s doplňujícím výraznějším odstínem, který vyplyne z konceptu. A tady začíná jemná alchymie. Buď se rozhodneme pro vzor a barevnost tapety, a pak k tomu vybereme dekorační látku, například na závěsy, nebo zvolíme opačný postup.

interiér - elegantní černá

Obr.: Elegantní černá barva vyniká v moderních interiérech a dodává jim punc luxusu. Upoutává pozornost, lze ji proto s úspěchem použít na podtrhnutí a zvýraznění detailů. Pohlcuje však světlo, takže v menším prostoru se uplatní spíše na menších plochách. Foto: PRIMALEX

Poté následuje výběr odstínu výmalby, koberce a to vše musí ladit už dopředu s vybraným dekorem podlahy, s potahovými látkami na židlích, či sedací soupravě. Není nutné psát, co který vzor udělá, která barva je kam vhodnější, protože co vyberu, to pro mne jako designéra vyplyne z požadavků klienta, z daného prostoru, z rozpočtu a z nabídky na trhu.

tapety

Obr.: Trendem v tapetách jsou výrazné vzory a barvy. V poslední době jsou v oblibě přírodní květinové dekory a vrací se zájem o vzory zámecké, dokonce se zlatými, stříbrnými, či kovovými tóny. Foto: Vavex 1990

Každý prostor a požadavky klienta jsou natolik originální, že tady univerzální rada neexistuje. Snad jen doporučení, že jednotný design celého domu působí elegantně a harmonicky a sytější odstíny si můžeme dopřát na doplňcích a menších kouscích nábytku, které po čase můžeme vyměnit za jiné – jinak barevné. V našich životech jsou neustále změny a ty se musí projevit i v našem stylu bydlení!

Odlište se, tapetujte!

Schopnost zútulnit obytný prostor, dodat mu originální jiskru a kouzlo mají i tapety, které se vracejí do módy. Tapetovat se dá prakticky ve všech místnostech, nevyjímaje koupelnu či kuchyň. Oproti minulosti jsou dnes tapety v široké škále barev, vzorů a v různých povrchových úpravách a tapetování je snazší. Navíc nemusíme tapetovat hned celý byt, trendem poslední doby je tapetování jedné stěny v místnosti.

  • Papírová tapeta – cenově výhodná klasika, méně odolná vůči oděru či omaku. Složitější způsob tapetování, je nutné natírat tapetu i zeď. Odstranění tapety mokrou cestou s použitím odstraňovače tapet
  • Vinylová tapeta – na vrchní straně opatřená vinylovým povrchem. Stálobarevná, odolná vůči mechanickému poškození, částečně i tepelně izoluje. Odolává vodě, dá se čistit mokrou houbou. Způsob tapetování je totožný s papírovou tapetou – natíráme tapetu i zeď. Velký výběr vzorů a barev.
  • Vliesová tapeta – nejoblíbenější druh tapety pro své vlastnosti. Beze zbytku se dá odstranit a použití je oproti jiným druhům tapet snadnější. Lepí se za sucha, při tapetování natíráme pouze stěnu a tapetu přikládáme. Tapety jsou omyvatelné, vysoce odolné proti oděru, jsou prodyšné, čímž zabraňují vzniku plísní. Tvarově i barevně jsou stálé. Velký výběr vzorů a barev.

Autorka: Radka Votavová, www.lacertadesign.cz

DaS 2-2014
Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop