Tisk
Nábytek z lepenkových obalů

Nábytek z lepenkových obalů

Čtvrtek, 29. září 2011 |

Přidat na Seznam.cz Další příspěvkem na téma papírový nábytek je pohled z druhého konce světa, kde proměnili v nábytek obyčejné lepenkové obaly. Papírový nábytek se, jak se zdá, opět vrací, a tentokrát v mnohem širších podobách. V kategorii eko designu se mu věnují designéři i studenti. Svým charakterem se často hodí do moderní dřevostavby. Jeho přednosti jsou evidentní: lehkost, naprostá originalita, variabilita a jednoduchá likvidace, když přijde jeho čas. Nábytek vzniká z papíru recyklovaného, lakovaného, barveného, laminovaného. Ale také z obalů v jejich původní podobě, z neošetřených lepenkových krabic. Dnešní ukázka až z Kolumbie dokazuje, že papírový nábytek nemusí být jen jednobarevný. Dá se využít jeho původní podoby, se všemi nápisy, technickými údaji, razítky a dalšími grafickými prvky. Papírové krabice, obaly a bedny jenom na sebe vzaly podobu nábytku a doplňků.

RE-USO po kolumbijsku...

kosStudentka industriálního designu Universidad Javeriana v kolumbijské Bogotě Maria Jose Ramirez byla zařazena během praktického semestru do takzvaného Promedio teamu. V jeho rámci bylo jejím úkolem najít způsob, jakým by se daly znovu využít krabice z tvrdé lepenky a jak jim prodloužit život. Maria Jose designovala, nastříhala, složila a promyslela do posledního detailu papírový koš, který zaujal i za hranicemi. Tento prozaický domácí předmět nám připomíná, že v denním koloběhu používání a likvidace věcí bychom měli, než obal (a vlastně cokoliv) vyhodíme, alespoň zauvažovat o jeho jiném využití.

Eco design v další ze svých mnoha podob

kresloMarie José tuto svou novinku letos zveřejnila v rámci kolumbijské nadace Fundación Promedio, což je neziskový subjekt na podporu uměleckých a kulturních projektů přátelských k životnímu prostředí, životnímu prostoru kolem nás. Fundación Promedio dále představila i práce designéra Samuela Cordóby: stůl, dětskou židli a křeslo z lepenkových krabic.

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop