Dřevěný nábytek skládá designérka jako patchwork

Dřevěný nábytek skládá designérka jako patchwork

Michal Babor | Úterý, 21. červenec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Zbytky látek sešívané do jednoho celku a použité jako metrový textil – to je patchwork. Něco podobného vyzkoušela Norka Amy Hunting se dřevem. Její práce získala takový ohlas, že jí vynesla místo u jedné z nejuznávanějších designérských společností v Anglii.

„Chtěla jsem zkusit, jestli jde z továrenského odpadu vyrobit něco užitečného," říká Amy. „Hledala jsem v dánských nábytkářských továrnách a zjistila jsem, že produkují velké množství odpadu, většinou v malých kouscích. Také jsem se chtěla omezit na konkrétní materiál – snáze se pak pracuje s nějakým pevným rámcem. A dřevo je navíc materiál, který se v dánských továrnách hodně používá." Kolekce „Patchwork" obsahuje židli, stůl a 12 svítidel, respektive stínidel, která se instalují pouze na elektrický kabel s objímkou pro žárovku. Jednotlivé kousky jsou kombinací nejrůznějších dřev od běžné borovice až po exotické druhy z deštného pralesa, ale všechny mají ekologické atesty. Jediné opracování spočívá v broušení, druhy dřeva i letokruhy zůstávají přiznané.

Lamp familyPatchwork collectionPatchwork Chair

„My designéři často sníme o spáse světa," míří Amy do vlastních řad, „ale pak je z toho jeden výrobek a nic víc. Už od začátku jsem proto věděla, že chci vytvořit kolekci. Lampy přišly na řadu nakonec a byly vyřezány z jednoho špalku, aby se mohly stavět na sebe. Celá kolekce se dostane do výroby jen v několika kusech. Musím totiž nejdřív najít každý jednotlivý kousek, který by byl vhodný pro výrobu, a to dost dlouho trvá."

Book box side booksBook box sideBook box books

Pro sériově vyráběné kolekce se bude využívat odpad z britských nábytkářských továren. Momentálně stojí stůl, židle a stropní světlo ze série Patchwork v jejím londýnském bytě.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop