Tisk
Pořizujete dřevěnou podlahu a hledáte ten správný dekor?

Pořizujete dřevěnou podlahu a hledáte ten správný dekor?

Dagmar Šimonová | Středa, 28. prosinec 2011 |

Přidat na Seznam.cz

dřevěné podlahy trendům podléhají na rozdíl od nábytku či barevnosti stěn méně intenzivně a v interiéru představují spíše nadčasový prvek, můžeme dle slov Ing. arch. Jana Kratochvíla, architekta a šéfredaktora odborného portálu o architektuře Archiweb, pozorovat větší ochotu experimentovat a volit do svých interiérů krytiny z netypických dřevin až s dramaticky plastickou strukturou.

V současné době pozorujeme zájem o jednolamelové palubky s povrchovou úpravou přiznávající přirozenou krásu surového dřeva, tedy se záměrným povrchovým „poškozením" z výroby, kartáčovanou a mořenou strukturou, ošetřenou olejem, lazurou či lakem," doplňuje Jiří Blažek z firmy Kratochvíl parket profi.

KPP - Kolekce American Naturals Ořech PhiladelphiaPřestože trendy „hovoří" jednoznačně, při volbě jakéhokoli materiálu v první řadě záleží na našich přáních, požadavcích i na celkovém konceptu a architektonickém řešení interiéru. Kromě dobře známých jednolamelových palubek, které se lépe hodí do velkých prostor, neboť zde lépe vynikne jejich standardní i maxi formát, patří mezi oblíbené také třílamelové krytiny. Ty jsou díky svému jemnějšímu vzoru univerzálněji použitelné, ideálně do menších prostor.

Často se však bohužel zapomíná na velmi působivý dekor dvou lamel, který je vysoce univerzální a hodí se téměř kamkoliv. „Dvoulamelové podlahy mám v oblibě čím dál více. Ve svých projektech se pokaždé snažím navrhovat jednolitou podlahu, která plynně propojí všechny místnosti, a právě tento typ dřevěných vícevrstvých podlah mé nároky splňuje. Dvoulamelový dekor svým vzhledem evokuje tradiční masivní vlysy a navozuje dojem solidnosti," vysvětluje Jan Kratochvíl.

Dřevo v roli oblíbené a stále nově zpracovávané stálice

KPP - Kolekce Lodge Dekor Tee BeamI přes všechna odborná doporučení a nepsaná pravidla je však třeba si uvědomit, že každý interiér má specifickou atmosféru a neexistuje univerzální recept na jeho designové, potažmo materiálové provedení. Proto vždy záleží na osobních sympatiích každého z nás. Dřevěné podlahy můžeme řadit mezi tradiční typy podlahových krytin, neboť ať se jejich sortiment neustále rozšiřuje, od prvních prkenných podlah, přes masivní vlysy až po nadčasové a environmentálně ohleduplné vícevrstvé dřevěné podlahy s různorodými typy povrchových úprav, vždy budou oblíbené a funkčně spolehlivé.

Přirozenou atmosféru dřevěné podlahy nenahradí ani sebelepší imitace laminátu či vinylu. Z pohledu povrchové úpravy vzrostl zájem o olejované dekory, které jsou sice oproti těm lakovaným náročnější na údržbu, na druhou stranu však přinášejí a podtrhují přirozenou krásu dřeviny. Jejich volbu je dobré před finálním rozhodnutím dobře zvážit. Každý odborník by vás na plusy i mínusy jednotlivých typů podlahových krytin měl upozornit, pro potřebné informace se můžete obracet například na specializovanou síť s podlahovými krytinami 1 FLOOR.

Virtuální showroom Kährs vás pomůže nasměrovat z pohodlí domova

KPP - Kolekce Nordic Naturals Dekor Gothenburg - JasanNejde-li vám se z jakýchkoli důvodů rozhodnout mezi jednolamelovým nebo třílamelových dekorem, zkuste zvolit právě vzor dvou lamel. V sortimentu společnosti Kratochvíl parket profi, která se v oblasti dřevěných podlah zaměřuje výhradně na vícevrstvé krytiny, lze vybírat ze 36 dekorů z 6 různých kolekcí.

K dispozici jsou dřeviny dub, buk, ořech, třešeň, jasan i javor. Kromě tradičních vícevrstvých podlah tloušťky 15 mm, lze doporučit také štíhlé 7mm lamely, které se lépe instalují do prostor s omezenou konstrukční výškou. Krytiny se pokládají buď plovoucím způsobem, neboť jsou u většiny kolekcí již z výroby vybaveny zámkovým spojem, anebo je lze k podkladu přilepit celoplošně.

KPP - European Naturals Dekor Dub NavarraMožností je, jak je vidět, nepřeberně, rozhodování však bývá pro celou řadu z nás složitější. Kromě projektantů, architektů anebo techniků z podlahových studií, kteří poradí odborně, můžete pro prvotní inspiraci „zajít" například do virtuálního showroomu Kährs, který lze v českém jazyce navštívit na stránkách KPP.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop