Tisk
Víte, co je marmoleum?

Víte, co je marmoleum?

Petr Houška | Pátek, 17. srpen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Marmoleum je obchodní značkou pro podlahovou krytinu - přírodní linoleum. O marmoleum se zasloužil pan Walton v 19. století. Složení se do dnešní doby prakticky nezměnilo. Jedná se o směs lněného oleje, borovicové pryskyřice, mletého vápence a dřevité či korkové moučky.

Výsledná směs by sama o sobě moc nedržela, a proto se jejím nosným materiálem stala jutová textilie. Směs je na ni pod vysokým tlakem slisována na výslednou tloušťku pohybující se od dvou do tří milimetrů.

Když je přírodní, jakou má trvanlivost a odolnost?

bytove10bytove03Životnost není přesně stanovena, avšak dvacet i třicet let není nijak výjimečná hodnota. Je to jako se vším, čím lépe se budeme ke krytině chovat, tímvydrží déle – není výjimkou trvanlivost i padesát let. Marmoleum je takzvanou homogenní podlahovou krytinou, to znamená, že struktura a tím i barva prostupují celou tloušťkou. Tím se liší od PVC a laminátové podlahové krytiny – jakékoliv drobné poškození není nijak zvláště viditelné. Pokud se už stane nehoda a tím vznikne větší poškození, není problém jej opravit tmelem či vyříznutím poškozeného místa a nalepením nového přesného kusu. Plánujeme-li umístit marmoleum do provozně zatíženějších prostor, je vhodné využít pro tyto účely speciální nátěr, který zajistí dlouhotrvající odolnost. Domácí mazlíčci dokážou drápky dokonale prověřit kvality jakékoliv podlahové krytiny - marmoleum však slušně obstojí.

Marmoleum je zdravotně nezávadné

bytove16Tato přírodní podlahovina má pozitivní vliv na lidské zdraví oproti syntetickým výrobkům. Je tomu díky lněnému oleji, který se využívá i jako přírodní lék při nemocech dýchacích cest. Blahodárné působení na lidský organismus je prokázáno i testy, které potvrdily nealergenní charakter a potlačení množení bakterií na povrchu. Významná je i skutečnost, že potlačuje množení bakterie MRSA (Staphylococus aureus), která způsobuje vážné zdravotní problémy. Z výše uvedených vlastností je marmoleum v hojné míře nazýváno podlahou alergiků. Tento fakt je podpořen i aplikací v nemocnicích i hygienicky náročných provozech. Je až s podivem, že pravé marmoleum můžeme bez obav po ukončení jeho životnosti uložit na kompost nebo spálit v kotli.

Nestudí a nebledne

bytove17V porovnání s keramickou dlažbou či laminátovou krytinou je marmoleum velmi příjemné na dotek, je hřejivé a především stálobarevné. Barevná škála je dnes velmi široká a někteří výrobci dokonce nabízejí až 160 odstínů. Nemáme-li rádi fádnost, můžeme jakkoliv kombinovat různé odstíny – tento styl pokládky je velmi náročný, a proto jej raději ponechme na odbornících.

 

 

zdroj informací a foto: www.marmoleum.cz

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop