Jak pečovat o dřevěnou podlahu (nejen) v dřevostavbě?

Jak pečovat o dřevěnou podlahu (nejen) v dřevostavbě?

Lucie Němcová | Čtvrtek, 06. září 2018 |

Přidat na Seznam.cz

O kráse a kvalitách dřevěné podlahy není pochyb, s dřevostavbou je navíc tento typ povrchu v naprostém souladu. Ať už zvolíme podlahu prkennou, z palubek, parket nebo třeba průmyslové mozaiky, je dobré vědět, jak se o ni starat, aby nám vydržela krásná a funkční co nejdéle.

1. Věnujme pozornost vlhkosti interiéru

První faktor, kterému bychom měli věnovat pozornost, je vlhkost v interiéru. Extrémně nízká nebo naopak vysoká hodnota může způsobovat sesychání dřeva a vznik spár mezi prkny. Co se týče teploty v interiéru, optimální teplota pro stálost dřevěné podlahy je 18 až 23 stupňů Celsia.

Ideálem je 50 až 60 procent vlhkosti, což je hodnota optimální také pro lidské zdraví. Do míst s extrémní vlhkostí nad 60 procent pak můžeme podlahu ošetřit olejem a voskem, nebo vodou ředitelným lakem, který na rozdíl od syntetických laků snese i rozpínání dřeva.

2. Lak, nebo olej?

Údržba dřevěné podlahy se bude odvíjet od její povrchové úpravy. Lak důkladně ochrání dřevo proti oděru, před nečistotami a tekutinami a je nenáročný na údržbu. K lakované dřevěné podlaze musíme být ohleduplní zejména na počátku, než lak úplně zatvrdne. Po nově nalakované podlaze můžeme chodit až druhý den, plné zatížení je vhodné po osmi až čtrnácti dnech.

Pro dlouhou životnost je dobré zamezit většímu znečištění podlahy prachem a drobnými nečistotami, které by mohly lak poškrábat. Dobrým řešením pro dlouhou životnost laku je umístit před vchod do místnosti účinné čisticí zóny a povrch jednou až dvakrát ročně ošetřit přípravkem, který zaplní mikroskopické trhlinky v laku a vytvoří ochranný film.

K čištění nejsou vhodné prostředky, které působí abrazivně. Neviditelné opravy lokálních poškození bohužel nejsou možné, je vždy nutno přebrousit celou plochu a znovu nalakovat. Frekvence obnovy podlahy přelakováním je zhruba jednou za deset let.

drevena-podlaha-v-drevostavbe-jak-pecovat-2

Další možností je ošetřit podlahu olejem. Ztmaví a zvýrazní strukturu dřeviny, vytvoří hedvábně hladký povrch, na kterém není tolik vidět poškrábání a opotřebení, působí proti vysychání a tvorbě prasklin, hloubkově impregnuje a zachovává pružnost. Olej ponechává přírodní vzhled, vůni i strukturu dřeva.

Olejovanou podlahu ošetřujeme neutrálním mýdlem a nikoli agresivním saponátem, který by vymýval olej. Obnovení povrchu nevyžaduje žádné broušení, pouze novou vrstvu ošetřovacího oleje přibližně jednou za dva až tři roky. Lokální poškození lze bez problémů přebrousit, nanést vrstvu oleje a sjednotit vzhled původní i opravované plochy.

Odolnost olejem ošetřené podlahy proti chemickým přípravkům a mechanickému poškození je na rozdíl od lakované podlahy menší. Je-li podlaha už hodně opotřebovaná, přichází na řadu renovace v podobě přeleštění kotoučem a nanesení nové vrstvy oleje. Tedy bezprašný postup, kterým neztenčujeme nášlapnou vrstvu podlahy. Zbroušení výrazně poškozené podlahy je samozřejmě také možné.

Rádi byste měli ve své nové moderní či masivní dřevostavbě nejen hezkou, funkční, ale i ekologickou podlahu? Přečtěte si článek Začněte s ekologií od podlahy.

3. Správnou údržbou k dlouhé životnosti

Vždy je dobré podlahu nejprve zbavit drobných nečistot a kamínků vysátím, abychom zamezili poškrábání povrchu. Hlídáme, aby do dřevěné podlahy proniklo vody co nejméně. Příliš velké množství vody způsobuje nabobtnání podlahy.

Vyhneme se běžným agresivním saponátům a volíme přípravky určené na ošetření dřevěné podlahy s konkrétní povrchovou úpravou. Vosk a „univerzální" čisticí prostředky mohou způsobit zmatnění lakované podlahy, běžné saponáty zase vymytí oleje.

drevena-podlaha-v-drevostavbe-jak-pecovat-3

Lakovanou podlahu je vhodné chránit ochrannou vrstvou, leštěnkou, bude pak odolávat poškození.

Olejované podlahy je dobré nejdříve omýt vodou s přípravkem na bázi neutrálního mýdla, která odstraní nečistoty. Poté podlahu vytřít do sucha a ošetřit speciálním olejem nebo voskem. Takové ošetření je ideální jedou za tři měsíce. Frekvence ošetření podlahy by se ovšem měla odvíjet od míry zatížení povrchu.

Je možné podlahu také impregnovat, například přípravkem na bázi lněného oleje, která zajišťuje dlouhou životnost. Takové podlahy pak ošetřujeme podobně, jako ty lakované.

4. Praktické drobnosti

Detailem, na který je rozumné pamatovat, jsou nohy stolů, židlí nebo skříní – ty je nutné opatřit měkkým materiálem, aby nedocházelo k poškrábání podlahy. Stejně tak podlaze odlehčíme, když zastřihneme drápky domácím mazlíčkům, zabráníme tak poškrábání dřevěného povrchu.

Působením UV záření z denního světla mění dřevěná podlaha barvu. Nedoporučuje se ihned překrývat novou dřevěnou podlahu například kobercem nebo pohyblivým nábytkem. Tyto barevné změny lze zpomalit použitím speciálních přípravků (olejů nebo vosků).

Další zajímavé informace o podlahách v moderních nebo masivních dřevostavbách naleznete v článcích v kategorii podlahy a povrchy.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop