Začněte s ekologií  od podlahy

Začněte s ekologií od podlahy

Lucie Němcová | Pondělí, 02. červenec 2018 | | Aktualizováno Pátek, 14. únor 2020

Přidat na Seznam.cz

Materiály v domě s námi stráví dobrých pár desítek let. Jak se nám s nimi bude žít, je tedy podstatné. A nejde jen o jejich vizuální podobu. Podlahu, která zabírá významnou plochu v našem prostoru, často hodnotíme z hlediska odolnosti, údržby a vzhledu, ale naší pozornosti by neměly uniknout i parametry ovlivňující naše zdraví nebo životní prostředí. Posvítíme se tedy na podlahové krytiny, které podle nás pasují do škatulky „eko“, byť to někdy není na sto procent.

Ekologická podlaha

Pojem ekologická podlaha pro nás označuje takovou podlahovou krytinu, která je v celém svém životním cyklu šetrná vůči životnímu prostředí a současné absolutně zdravotně nezávadná.

Důležitou roli sehrává také doprava nutná pro distribuci materiálu nebo jeho složek. Čím dál cestuje, tím větší uhlíková stopa. V tomto ohledu budou ztrácet plusové body suroviny z dalekých končin, byť jsou jinak po všech stránkách velmi zajímavé.

Přesto tady některé zmíníme. Podtrženo, sečteno, zdá se, že nekompromisní ekologickou bilanci by nejspíš na celé čáře vyhrála masivní dřevěná podlaha místního řemeslníka ošetřená přírodními oleji.


Komentář odborníka

ing-lukas-kopp-seca
Ing. Lukáš Kopp
SECA

"Ekologická dřevěná podlaha neobsahuje žádná spojovadla, tužidla ani lepidla a pochází z certifikovaného lesního hospodářství."

 

Korková podlaha

Korková podlaha je vyráběná z kůry dubu korkového, který se roste zejména v Portugalsku, Španělsku a v severozápadní Africe. Tento dub má schopnost regenerovat svoji kůru, což umožňuje její využití, aniž by byl strom poškozen. Korek obsahuje odumřelé buňky naplněné vzduchem a právě proto se může pyšnit několika jedinečnými vlastnostmi.

Korkové podlahy jsou lehké, na dotek velmi teplé a pružné. Nejenže při chůzi na boso nestudí, ale vytvářejí povrch, který tlumí vibrace a odlehčí tím našim kloubům i uším.

drevena-podlaha-korkova-podlaha-interier-korek

Obr.: Korek může být aplikován lepením z role nebo skládaný z dlaždic, které vtisknou podlaze jedinečný vzhled. Foto: Globus Cork

drevena-podlaha-korkova-podlaha-interier-korek-lepeny-z-role

Pevnost a soudržnost materiálu není docílena umělými pojivy, ale vlastní pryskyřicí, která vzniká při vaření korkového granulátu a spojuje jednotlivé korkové granule.

Látka suberin obsažená v korku navíc odpuzuje nežádoucí parazity. V kombinaci s kvalitní povrchovou úpravou a v dostatečné tloušťce je podlaha vysoce odolná i proti promáčknutí. V čase nedochází k tvarovým deformacím a při dobré péči vydrží více než 40 let. Svými tepelně izolačními vlastnostmi dokáže korková podlaha zvednout teplotu místnosti až o jeden a půl stupně.

Je také hypoalergenní, plně přírodní a obnovitelná. Nějaké vady na kráse však přeci jen má. Na přímém slunci korek ztrácí svoji barvu a časem se tedy nevyhneme vyšisování původního odstínu. Také nemáme na výběr z tolika dekorů.

Bambusová podlaha

Další variantou ekologické a přírodní podlahové krytiny, je bambus. Rostlina velmi houževnatá a schopná velmi rychlého růstu, zdroj materiálu je tedy velmi rychle obnovován. Typickou vlastností bambusu je vysoká tvrdost, což z něj činí velmi odolnou variantu podlahy s dlouhou životností. Problém jí nedělají ani podpatky, těžký nábytek nebo věci spadené z výšky. Bambus je také výjimečný svou nezaměnitelnou kresbou, která vynikne zejména v případě masivní podlahy.

drevena-podlaha-bambusova-podlaha-interier

Obr.: Jemná bambusová struktura v parketovém podání. Foto Bamboo Flooring Company

Marmoleum

Tento materiál sice nevyroste v podobě stromu, přesto je tvořen z 97 procent přírodními složkami. Základními surovinami jsou lněný olej, pryskyřice, dřevitá moučka a barviva. Marmoleum bývá označováno také jako přírodní linoleum.

podlaha-marmoleum-moderni-interier

Obr.: Marmoleum může být i velmi netutrální a inkognito bez výrazné kresby. Foto: OBLY

Na rozdíl od linolea vyrobeného z PVC však neobsahuje ftaláty, žádná změkčovadla nebo minerální oleje a má velmi nízké hodnoty emisí. Marmoleum je již z výroby opatřeno ochrannou povrchovou úpravou pro odolnost vůči skvrnám, šmouhám a chemickým látkám.

interier-kuchyne-jidelni-stul-podlaha-marmoleum-barevne-ctverce

Obr.: Šachovnice zemitých odstínů marmolea v typicky mramorovém vzoru. Foto: Marmoleum Clique

Jeho povrch je hladký a snadný na údržbu. Marmoleum je antistatický materiál, je možné jej svařovat a je hygienické – určité mikroorganismy se na jeho povrchu přestávají množit. Na výběr máme nepřeberné množství barev i struktur. Životnost je udávaná kolem 20 až 30 let, při údržbě podle doporučení výrobců však může být delší.

interier-detsky-pokoj-podlaha-marmoleum

Kaučuková podlaha

Přírodní kaučuk je získáván z tropického stromu kaučukovníku brazilského nařezáváním jeho kůry. Následně je upraven srážením, praním vodou, sušením a doplněním dalších přídavných látek. Existuje však také kaučuk syntetický vyráběný polymerací nenasycených uhlovodíků. Podlahová krytina z kaučuku se vyznačuje velkou pružností a odolností proti vysokému namáhání.

Je protiskluzová, měkká na došlap a dobře pohlcuje zvuk. Neobsahuje změkčovadla a nemusí být voskovaná. Je voděodolná, hygienická a snadná na údržbu. Pro aplikaci je důležitý hladký povrch. Životnost podlahy je 30 a více let, ale jako ve všech případech, záleží na péči. Na výběr máme z nejrůznějších barevných variant, ale i reliéfních struktur, které jsou díky houževnatosti kaučuku srovnatelně praktické, jako hladké podlahy.

drevo-v-interieru-kaucukova-podlaha

Obr.: Hladká a minimalistická kaučuková podlaha v dialogu s moderním interiérem. Foto: Nora

Vinyl bez PVC

Zájem o zdravé životní prostředí narůstá a málokdo chce trávit čas v prostoru, kde je podlaha s obsahem PVC, a kvalita prostředí je tudíž velmi diskutabilní. PVC totiž celý jeho životní cyklus od výroby, přes použití až po likvidaci provází úniky toxických látek. V reakci na tento fakt vznikají zdravotně nezávadné měkčené podlahy, jako je například právě vinylová bez užití PVC. Je vyrobena z organických materiálů a obnovitelných surovin.

Pozor na ftaláty

Ftaláty jsou látky užívané jako změkčovadla polymerů (PVC, plasty, vinyl). Díky těmto látkám dochází ke zvýšení pružnosti plastů a jejich lepší zpracovatelnosti. Jsou však vázány chemicky a mohou se během užívání uvolňovat.

Použití ftalátů je velmi široké, od stavebních materiálů, plastových oken nebo podlah až po parfémy, hračky po zdravotní pomůcky. Spousta kvalitních výrobců podlahových krytin se po prokázání škodlivých účinků ftalátů rozhodla hledat nezávadné látky, které by škodlivé ftaláty nahradily. Někteří je z výrobního procesu zcela eliminovali a užívají například bio změkčovadla.

Chemické složky jsou nahrazeny řepkovým nebo ricinovým olejem, neobsahují chlor, změkčovadla ani rozpouštědla. Důležitá je taky recyklovatelnost. Materiál je možné vyhodit i s běžným domácím odpadem. Nevydává žádný zápach ani emise. Současně si tato vinylová krytina zachovává pozitivní vlastnosti měkkých podlah – je příjemná na dotek i při chůzi, snadno se udržuje, díky PUR folii je povrch uzavřený, odolný proti skvrnám i vodě, antibakteriální a rezistentní vůči prachu. Praktická je také odolnosti vůči UV záření, dekor zůstává stále stabilní.

vinylova-podlaha-misto-pro-detske-hry

Obr.: Vinyl na sebe bezostyšně bere podobu toho, co se nám zlíbí. Například dřeva. Foto: KPP

Dřevěná podlaha

Zmiňujeme-li ekologické podlahové krytiny, nemůžeme vynechat dřevo. Masivní prkna z místní dřeviny s vrstvou přírodního kvalitního vosku nebo oleje totiž jen tak něco nepřekoná. Jak po stránce estetické a pocitové, tak z hlediska ekologie.

I v případě dřeva je však nutné být na pozoru. Zejména u podlah lepených a na bázi dřeva, kde je sice použito dřevo jako vstupní surovina, ale je přidaná řada dalších látek, které už vlastnosti posouvají jinam.

drevena-podlaha-z-masivniho-dreva-interier

Obr.: Šarmantní masiv si nemusí na nic hrát, přesto si podmaní interiér. Foto: Admonter

Dlažba

Obkladové keramické dlaždice jsou obecně brány jako ekologicky příznivá volba. Jsou vyrobeny z vypálené hlíny s různými barvivy, což je netoxická, stálá látka (inertní materiál), ze které se nic neuvolňuje. Když doslouží (rozbijí se), lze je dát jako stavební suť do odpadu. Největší ekologickou zátěží je výroba, tedy vypalování. Ideální tedy je, když slouží co nejdéle. Dobrou volbou je pochopitelně i lokální výrobce pro eliminaci dopravy a podporu místní ekonomiky.

podlaha-dlazba-interier

Obr.: Stará dobrá dlažba už nezůstává u výběru mezi dvěma vzory. Díky bohu! Foto: Original Style

Koberec

Není koberec, jako koberec. Vybereme-li však kousek z kvalitních přírodních materiálů a ještě u lokálního výrobce, můžeme získat ekologickou a příjemnou podlahovou krytinu. Zdravé koberce najdete pod označením GUT, které je zárukou kvality a nezávadnosti. Takový koberec neuvolňuje do vzduchu žádné emise a neznečišťuje ovzduší. Zdravotně nezávadné jsou také koberce označené certifikáty Breeam a Leed. Garantují výbornou úroveň výrobku z hlediska kvality, zdraví i životního prostředí.

interier-podlaha-bareny-kobec-modeni-kreslo

koberec-myk-carpet-cream

Zaujalo vás množství materiálů? Podívejte se, jak krok za krokem podlahu položit.

DaS 3-2018

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop