Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Podlahy

Časopis sruby&roubenky 3/2018
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Začněte s ekologií  od podlahy

Začněte s ekologií od podlahy

Lucie Němcová | Pondělí, 02. červenec 2018 |

Materiály v domě s námi stráví dobrých pár desítek let. Jak se nám s nimi bude žít, je tedy podstatné. A nejde jen o jejich vizuální podobu. Podlahu, která zabírá významnou plochu v našem prostoru, často hodnotíme z hlediska odolnosti, údržby a vzhledu, ale naší pozornosti by neměly uniknout i parametry ovlivňující naše zdraví nebo životní prostředí. Posvítíme se tedy na podlahové krytiny, které podle nás pasují do škatulky „eko“, byť to někdy není na sto procent.

Pojem ekologická podlaha pro nás označuje takovou podlahovou krytinu, která je v celém svém životním cyklu šetrná vůči životnímu prostředí a současné absolutně zdravotně nezávadná.
Důležitou roli sehrává také doprava nutná pro distribuci materiálu nebo jeho složek. Čím dál cestuje, tím větší uhlíková stopa. V tomto ohledu budou ztrácet plusové body suroviny z dalekých končin, byť jsou jinak po všech stránkách velmi zajímavé.

Přesto tady některé zmíníme. Podtrženo, sečteno, zdá se, že nekompromisní ekologickou bilanci by nejspíš na celé čáře vyhrála masivní dřevěná podlaha místního řemeslníka ošetřená přírodními oleji.

Korek

korekKorková podlaha je vyráběná z kůry dubu korkového, který se roste zejména v Portugalsku, Španělsku a v severozápadní Africe. Tento dub má schopnost regenerovat svoji kůru, což umožňuje její využití, aniž by byl strom poškozen. Korek obsahuje odumřelé buňky naplněné vzduchem a právě proto se může pyšnit několika jedinečnými vlastnostmi.

Korkové podlahy jsou lehké, na dotek velmi teplé a pružné. Nejenže při chůzi na boso nestudí, ale vytvářejí povrch, který tlumí vibrace a odlehčí tím našim kloubům i uším.

Pevnost a soudržnost materiálu není docílena umělými pojivy, ale vlastní pryskyřicí, která vzniká při vaření korkového granulátu a spojuje jednotlivé korkové granule.

Látka suberin obsažená v korku navíc odpuzuje nežádoucí parazity. V kombinaci s kvalitní povrchovou úpravou a v dostatečné tloušťce je podlaha vysoce odolná i proti promáčknutí. V čase nedochází k tvarovým deformacím a při dobré péči vydrží více než 40 let. Svými tepelně izolačními vlastnostmi dokáže korková podlaha zvednout teplotu místnosti až o jeden a půl stupně.

Je také hypoalergenní, plně přírodní a obnovitelná. Nějaké vady na kráse však přeci jen má. Na přímém slunci korek ztrácí svoji barvu a časem se tedy nevyhneme vyšisování původního odstínu. Také nemáme na výběr z tolika dekorů.

Bambus

Další variantou ekologické a přírodní podlahové krytiny, je bambus. Rostlina velmi houževnatá a schopná velmi rychlého růstu, zdroj materiálu je tedy velmi rychle obnovován. Typickou vlastností bambusu je vysoká tvrdost, což z něj činí velmi odolnou variantu podlahy s dlouhou životností. Problém jí nedělají ani podpatky, těžký nábytek nebo věci spadené z výšky. Bambus je také výjimečný svou nezaměnitelnou kresbou, která vynikne zejména v případě masivní podlahy.

Marmoleum

podlaha3Tento materiál sice nevyroste v podobě stromu, přesto je tvořen z 97 procent přírodními složkami. Základními surovinami jsou lněný olej, pryskyřice, dřevitá moučka a barviva. Marmoleum bývá označováno také jako přírodní linoleum.

Na rozdíl od linolea vyrobeného z PVC však neobsahuje ftaláty, žádná změkčovadla nebo minerální oleje a má velmi nízké hodnoty emisí. Marmoleum je již z výroby opatřeno ochrannou povrchovou úpravou pro odolnost vůči skvrnám, šmouhám a chemickým látkám.

Jeho povrch je hladký a snadný na údržbu. Marmoleum je antistatický materiál, je možné jej svařovat a je hygienické – určité mikroorganismy se na jeho povrchu přestávají množit. Na výběr máme nepřeberné množství barev i struktur. Životnost je udávaná kolem 20 až 30 let, při údržbě podle doporučení výrobců však může být delší.

Kaučuk

Přírodní kaučuk je získáván z tropického stromu kaučukovníku brazilského nařezáváním jeho kůry. Následně je upraven srážením, praním vodou, sušením a doplněním dalších přídavných látek. Existuje však také kaučuk syntetický vyráběný polymerací nenasycených uhlovodíků. Podlahová krytina z kaučuku se vyznačuje velkou pružností a odolností proti vysokému namáhání.

Je protiskluzová, měkká na došlap a dobře pohlcuje zvuk. Neobsahuje změkčovadla a nemusí být voskovaná. Je voděodolná, hygienická a snadná na údržbu. Pro aplikaci je důležitý hladký povrch. Životnost podlahy je 30 a více let, ale jako ve všech případech, záleží na péči. Na výběr máme z nejrůznějších barevných variant, ale i reliéfních struktur, které jsou díky houževnatosti kaučuku srovnatelně praktické, jako hladké podlahy.

Vinyl bez PVC

Zájem o zdravé životní prostředí narůstá a málokdo chce trávit čas v prostoru, kde je podlaha s obsahem PVC, a kvalita prostředí je tudíž velmi diskutabilní. PVC totiž celý jeho životní cyklus od výroby, přes použití až po likvidaci provází úniky toxických látek. V reakci na tento fakt vznikají zdravotně nezávadné měkčené podlahy, jako je například právě vinylová bez užití PVC. Je vyrobena z organických materiálů a obnovitelných surovin.

Chemické složky jsou nahrazeny řepkovým nebo ricinovým olejem, neobsahují chlor, změkčovadla ani rozpouštědla. Důležitá je taky recyklovatelnost. Materiál je možné vyhodit i s běžným domácím odpadem. Nevydává žádný zápach ani emise. Současně si tato vinylová krytina zachovává pozitivní vlastnosti měkkých podlah – je příjemná na dotek i při chůzi, snadno se udržuje, díky PUR folii je povrch uzavřený, odolný proti skvrnám i vodě, antibakteriální a rezistentní vůči prachu. Praktická je také odolnosti vůči UV záření, dekor zůstává stále stabilní.

Dřevo

podlaha4Zmiňujeme-li ekologické podlahové krytiny, nemůžeme vynechat dřevo. Masivní prkna z místní dřeviny s vrstvou přírodního kvalitního vosku nebo oleje totiž jen tak něco nepřekoná. Jak po stránce estetické a pocitové, tak z hlediska ekologie.

I v případě dřeva je však nutné být na pozoru. Zejména u podlah lepených a na bázi dřeva, kde je sice použito dřevo jako vstupní surovina, ale je přidaná řada dalších látek, které už vlastnosti posouvají jinam.

 Dlažba

Obkladové keramické dlaždice jsou obecně brány jako ekologicky příznivá volba. Jsou vyrobeny z vypálené hlíny s různými barvivy, což je netoxická, stálá látka (inertní materiál), ze které se nic neuvolňuje. Když doslouží (rozbijí se), lze je dát jako stavební suť do odpadu. Největší ekologickou zátěží je výroba, tedy vypalování. Ideální tedy je, když slouží co nejdéle. Dobrou volbou je pochopitelně i lokální výrobce pro eliminaci dopravy a podporu místní ekonomiky.

Koberec

podlaha5Není koberec, jako koberec. Vybereme-li však kousek z kvalitních přírodních materiálů a ještě u lokálního výrobce, můžeme získat ekologickou a příjemnou podlahovou krytinu. Zdravé koberce najdete pod označením GUT, které je zárukou kvality a nezávadnosti. Takový koberec neuvolňuje do vzduchu žádné emise a neznečišťuje ovzduší. Zdravotně nezávadné jsou také koberce označené certifikáty Breeam a Leed. Garantují výbornou úroveň výrobku z hlediska kvality, zdraví i životního prostředí.

Zaujalo vás množství materiálů? Podívejte se, jak krok za krokem podlahu položit.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?