Tisk
Dřevěná jeskyně vznikla na katedře architektury v Praze

Dřevěná jeskyně vznikla na katedře architektury v Praze

Helena Petáková | Pátek, 28. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Technologie vrstvených masivních panelů představuje novou cestu v navrhování budov na bázi dřeva. Jde o inovativní způsob využití dřeva, který v současné době zaznamenává veliký rozmach nejen v zemích Evropské Unie.

Dřevěná jeskyně, vyrobená z masivních vrstvených panelů NOVATOP je v současné době k vidění na Fakultě architektury ČVUT.


Architektonický koncept

Dřevěná jeskyněSestup do jeskyně je návratem ke kořenům hledání útočiště před vnějším světem, objevováním prvotního lidského obydlí.
Dřevo je jedním z nejstarších materiálů, který si člověk osvojil pro stavbu svého domu.
Dřevěná jeskyně nabízí cestu k odhalení podstaty lidské potřeb
y chránit sebe a svou rodinu před nepřízní okolního světa. Ukazuje na cestu člověka z přítmí otvoru ve skále ven na denní světlo.


Dřevěná jeskyněDřevěná jeskyněProjekt je realizován v rámci autorova studia postgraduálního programu na Fakultě architektury ČVUT se zaměřením na vícepodlažní dřevostavby z vrstvených lepených panelů. Cílem projektu bylo vytvořit reálný vzorek konstrukce v měřítku 1:1 a ověřit tak možnosti a vlastnosti technologie na konkrétním příkladu.

Vystavení pavilonu na různých místech se zaměřením na studenty stavebních oborů a odbornou veřejnost podporuje získávání širšího povědomí o technologii. Pavilon je navržen jako snadno demontovatelná konstrukce, kterou bude možné opakovaně sestavit.

 

První skica autoraPapírový modelArchitektonické zpracování vychází z možností moderní CNC technologie uplatňované při výrobě masivních panelů. Její použití umožňuje provedení volně tvarovaných výřezů převedených do digitální podoby. Jde o rychlou cestu od původní skici směrem k realizaci.

Výhody technologie vrstvených masivních panelů

Hlavními výhodami, kterými lze technologii charakterizovat, jsou vysoká prostorová tuhost, vysoká protipožární odolnost, zajímavé akustické vlastnosti a značná rychlost výstavby. Významným bodem použití technologie vrstvených panelů je i hledisko trvale udržitelného rozvoje.

Autor projektu: Ing. arch. Marek Pavlas
Školitel: prof. Ing. Miloslav Pavlík CSc.
FA ČVUT, Ústav Stavitelství 1

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop