Tisk
Česká dřevostavba zabodovala ve světě

Česká dřevostavba zabodovala ve světě

Helena Petáková | Pondělí, 21. říjen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Studenti ČVUT si z Kalifornie odvážejí cenná vítězství. V sobotu 12. října byly v Orange County Great Park vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže Solar Decathlon 2013. Tým studentů Českého vysokého učení technického v Praze pod vedením Fakulty architektury získal třetí místo v celkové soutěži.

Solar Decathlon pořádá americké Ministerstvo energetiky (U.S. Department of Energy) a NREL, Národní laboratoř pro obnovitelné energie. Vybrané univerzitní týmy z celého světa mají za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný rodinný dům. Letos jich v Kalifornii soutěžilo devatenáct, patnáct amerických týmů, čtyři z Kanady a Evropy.

Solar Decathlon 2013 03 All Team Photo Credit Stefano Paltera U.S. Department of Energy Solar Decathlon kopieDva evropské týmy v soutěži zazářily, poprvé a naposledy v historii Solar Decathlon na americkém kontinentě. Rakouský tým získal celkové vítězství a podobně jako čeští studenti řadu dalších ocenění v jednotlivých disciplínách. Do příštího ročníku soutěže se již mohou hlásit jen americké instituce nebo mezinárodní týmy, které budou s americkými spolupracovat.

SD2013 public exhibits 03Solar Decathlon 2013 06 Solar Village Credit Stefano Paltera U.S. Department of Energy Solar DecathlonČeští studenti pracovali na projektu téměř dva roky. Navrhovali, zajišťovali financování a propagaci. AIR House postavili nejprve v Čechách, přímo v univerzitním kampusu, rozmontovali a v sedmi námořních kontejnerech převezli do Kalifornie, aby ho postavili po druhé a během deseti dní ho provozovali a představili odborným porotám.


Podařilo se

Solar Decathlon 2013 07 AIR House visitsSD2013 public exhibits 04AIR House, stavba navržená pro dvě velice rozdílná podnebí, nezávislá na energiích, inspirovaná chatařstvím a určená pro generaci 50+, zaujala a zabodovala. Solární desetiboj, stejně jako v atletice, ukazuje na závodníkovu všestrannost. Je třeba obstát ve všech deseti disciplínách, všechny spolu souvisí a ovlivňují se navzájem. Český tým získal 1. místo v Architektuře a Energetické bilanci, 2. místo v Technice, 3. místo v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě. Třetí místo v celkovém skóre potvrdilo, že přes veškerá úskalí, která mohou při koordinaci multidisciplinárního týmu nastat, je integrální navrhování správnou cestou.


 

SD2013 public exhibits 05Solar Decathlon 2013 04 Team Czech RepublicPořadatelé Solar Decathlon s oblibou tvrdí, že v této soutěži je každý tým vítězem. V letošním 6. ročníku to platilo dvojnásob. Po celých deset soutěžních dní bylo skóre měřených soutěží vyrovnané, ztráta jedné desetiny bodu znamenala propad o několik míst. Při prvním Solar Decathlonu v roce 2002 byl mezi prvním a třetím místem v pořadí rozdíl 26 bodů, letos chybělo českému týmu k vítězství jen 6 bodů.


 

Vítězství v tak silné konkurenci je pro český tým velkým oceněním. Pro Ćeské vysoké učení technické znamená velkou prestiž a studentům obrovské zkušenosti.

Solar Decathlon 2013 05 Team Czech RepublicPodle hodnocení poroty je v podání AIR House „architektura jedinečným a nádherným zážitkem a přitom tak jednoduchá a čistá. Kombinací světla a použitých materiálů vzniká útulné místo, kde vnitřní a vnější obytné prostory jsou propojeny nejen mezi sebou, ale i s přírodními prvky, Sluncem a okolní přírodou."

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop