Časopis DŘEVO&stavby 2/2014
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: <small>Mateřská škola jako druhý domov</small>

Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Mateřská škola jako druhý domov

Lucie Němcová | Pondělí, 12. květen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Již tradiční přehlídka kvalitní architektury ze dřeva – Salon Dřevostaveb, přinesla i letos řadu inspirativních příkladů. Jedním z nich je mateřská škola s názvem Muntlix, která je výsledkem spolupráce architekta a osvíceného investora z veřejného sektoru. Na podrobnosti se ptáme samotného autora stavby, architekta Matthiase Heina, jehož návštěvu v Čechách a přednášku v rámci veletrhu Dřevostavby 2014 podpořilo také Rakouské kulturní fórum v Praze.

09 Matthias HeinJak probíhal výběr architekta mateřské školy Muntlix, kdo je investorem a jaké byly jeho požadavky na stavbu?
Stavebníkem je rakouská obec Zwischenwasser, která má přes tři tisíce obyvatel a dělí se na tři části – Munltix, Batschuns a Dafins.
Do architektonické soutěže bylo přizváno celkem sedm ateliérů. Požadavkem byl hospodárný návrh mateřské školy o velikosti tří tříd, který bude technologií stavby odpovídat vysokým požadavkům obce na ekologické, energeticky úsporné a zdrojově šetrné stavění.


Jaký je postoj obce/regionu k nové výstavbě, stavění ze dřeva a energetickým úsporám?

Stavební standard v obci Zwischenwasser je na vysoké úrovni. Obyvatelé si uvědomují, že jsou příkladem pro ostatní obce, a s potěšením vystupují jako vzor. Region Vorarlbersko, pod který Zwischenwasser spadá, je obecně velmi otevřený dřevostavbám, protože v této oblasti mají dlouhou tradici. Udržitelné stavění je zde programové a má odpovídající podporu ze strany státu.

02 Muntlix 2013 [50]Obec Zwischenwwaser je členem sdružení E5 (pozn. – v programu mají energeticky úsporné stavění šetrné vůči klimatu) a získala ocenění za příkladnou stavební kulturu na venkově. Stavební standard v této obci je velmi vysoký. Obec je dávána za příklad a vzor stavební kultury a bere tuto skutečnost velmi vážně. Budova jako tato by bez odpovídajího nasazení sotva prošla. Je třeba zdůraznit, že veškeré konstrukční dřevo pro novostavbu bylo vytěženo z místního obecního lesa. Aby mohla místní malá dřevozpracující firma zhotovit lepené nosníky, musela si nejprve opatřit speciální povolení pro lepení dřeva. Ani dusané hliněné podlahy nejsou nikde zakotveny v normách a stavebních postupech a kromě vývoje detailů vyžadovaly také odvahu a ochotu ke kompromisům ze strany stavebníka.

03 Muntlix 2013 [50]04 Muntlix 2013 [50]Jaké principy trvalé udržitelnosti jsou využity v souvislosti s tímto projektem?
Budova je navržena velmi kompaktně, vykazuje jednoduchý průběh termické obálky a minimum vnějších ploch. Přesto je půdorys členěn tak, aby vznikla prostorová rozmanitost a napětí. Dvě třídy v patře jsou orientovány vždy ke dvěma světovým stranám a mezi oběma prostory vzniká napínavé vizuální spojení, které může být otevřené nebo uzavřené díky závěsům. Důležitým bodem je víceúčelové využití méně používaných prostor. V přízemí vznikla například multifunkční místnost, která může být využívána jako kuchyně pro školky, družina pro sousední školu, jídelna při různých akcích nebo školicí středisko.
Budova je v pasivním energetickém standardu, najdeme zde větrání s rekuperací, velké fotovoltaické zařízení na střeše, které předává přebytečnou energii do sítě, a tepelné čerpadlo. Stavba byla průběžně kontrolována nezávislým ekologickým dozorem, stavební hmoty mají ekologickou certifikaci a proběhlo také měření výskytu škodlivin ve vzduchu po dokončení.

05 Muntlix 2013 [50]06 Muntlix 2013 [50]Jakými způsoby jste dosáhli snížení vstupních a provozních nákladů stavby?
Nejúčelnější metodou úspory je již zmíněná kompaktnost – tedy vytvořit co nejmenší kubaturu a co nejúčelnější využití obestavěného prostoru (vyhnout se vedejším plochám). Ve druhé linii jsou nejdůležitější povrchy, resp. použité materiály. Jedle bělokorá je poměrně vhodné dřevo, protože se v našem regionu dobře zpracovává. Pokud se používá ve správné kvalitě, je velmi trvanlivá, i když má měkké dřevo. Důležitý je, aby se řezala způsobem, kdy letorosty svírají s povrchem 90 nebo maximálně 45 stupňů.
Běžné náklady se snižují i docela obyčejnými věcmi, například absencí výtahu. Výtah je v současné době standardem ve veřejných vícepodlažních budovách. Zde jsme ale získali výjimku, protože jsme mohli prokázat, že všechny funkční prostory uživané dětmi jsou v přízemí a nebude nutné transportovat pohybově omezené děti do horního podlaží.

07 foto M Hein 108 Muntlix 2013 [50]Jaké materiály byly pro stavbu školky použity a podle jakých kritérií byly vybírány?
Výběr materiálů odpovídá základní myšlence vytvořit neokázalým způsobem atmosféru útulného, domáckého interiéru. Použití dřeva uvnitř bylo ostatně od začátku požadavkem, protože je možné ho vnímat mnoha smysly – zrakem, čichem i hmatem. V případě podlahy bylo důležité vytvořit hmotu s co největší schopností akumulace, aby nebylo třeba instalovat klimatizaci pro letní období. Zvolil jsem podlahu z dusané hlíny, která dokáže obojí: má objem a zároveň teplý povrch příjemný na dotek. Výborné vlastnosti má také z akustického hlediska. Je potažena voskem, který je přidáván při každém čištění i do vody, aby se povrch pravidelně obnovoval. Pokud by vzniklo bodové mechanické poškození, lze ho opravit snadno bez zásahu odborníka. Podlahu nelze vytvořit absolutně rovně, malé praskliny a důlky patří k jejímu normálnímu obrazu. Ačkoliv je materiál jako takový levný, výroba hliněné podlahy je velmi časově náročná a lidská práce je dnes drahá. Obec Muntlix tento problém vyřešila jednoduše – angažovala neplacené dobrovolníky.
V souvislosti s často nadužívaným a trochu zvláštním slovem „udržitelnost" bych rád řekl, že nejvyšší formou udržitelnosti je vytvářet domy, které budou lidé milovat, budou je rádi a dlouho užívat a starat se o ně se samozřejmostí, protože pro ně budou důležité. Je podstatné, aby se při plánování myslelo na možný rozvoj v budoucnosti a aby budova byla funkční i v průběhu stárnutí. Jen tak se lze dlouhodobě vyhnout potřebě nových stavebních opatření.

Připravila Lucie Němcová
Foto Robert Fessler, Matthias Hein

Tento článek a mnohé další naleznete v aktuálním čísle časopisu Dřevo&Stavby 2/2014. Objednat si ho můžete v našem e-shopu nebo navštívit nejbližší prodejní místo. Pokud chcete, aby vám časopis chodil pravidelně až do schránky, stačí si objednat předplatné.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop