Tisk
S denním světlem to studenti středních škol umí

S denním světlem to studenti středních škol umí

Dagmar Šimonová | Pondělí, 07. červenec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

V prostorách Písecké brány v Praze byly na konci školního roku slavnostně oznámeny výsledky jubilejního 10. ročníku soutěže Život pod střechou, kterou pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky každoročně vyhlašuje společnost VELUX. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet 211 studentů. Přihlášené práce hodnotily osobnosti české architektury, Ján Stempel a Adam Gebrian.

Clenove poroty Klara Bukolska a Adam Gebrian kopieŽivot pod střechou je jedinečnou soutěží, která dává příležitost studentům středních a vyšších odborných škol stavebního zaměření prezentovat před odbornou porotou své projekty staveb zaměřených na kvalitu denního osvětlení. Jubilejní 10. ročník soutěže přilákal rekordní počet účastníků. Do soutěže se letos přihlásilo celkem 211 studentů z 20 škol v České republice.

Hodnoceny byly návrhy rodinných či bytových domů a letos poprvé také návrhy interiérů. V jubilejním 10. ročníku byli oceněni i garanti nejlepších projektů a škola s nejvyšším počtem odevzdaných projektů ve školním kole. V odborné porotě zasedli doc. Ing. arch. Ján Stempel, Ing. arch. Adam Gebrian a Ing. arch. Klára Bukolská.

Porota ocenila komplexní kvalitu vítězných návrhů

Jiří Formánek - 1.místo a cena zaměstnanců VELUXVítězem jubilejního ročníku soutěže Život pod střechou se stal Jiří Formánek ze SPŠ Stavební Opava s projektem nazvaným Barn House. Pod odborným vedením Ing. Tomáše Fischera navrhl koncept rodinného domu odkazujícího na tradiční venkovské stodoly. „Celkově se jedná o velmi dobře promyšlené a detailně zpracované a prezentované řešení domu. Dvoupodlažní obytný prostor má vizuální kontakt s venkovním prostředím, je dobře prosvětlený a pracuje s komínovým efektem pro efektivní ventilaci. Prosvětlení celého objektu cíleně reaguje na funkční využití jednotlivých prostor. Zaujalo nás i to, jak je do projektu zakomponováno využití obnovitelných zdrojů energie," popisuje doc. Ing. arch. Ján Stempel, jeden z členů odborné poroty.

Rodinný dům Barn House oslovil i laickou porotu složenou ze zaměstnanců společnosti VELUX Česká republika, s.r.o., která hlasuje pro svého favorita zcela nezávisle na rozhodnutí odborné poroty. Poprvé v desetileté historii soutěže se tak laická porota shodla s porotou odbornou.

2. místo Roman Bolcek ZPS VELUXStříbro si ze soutěže odnáší projekt Polyfunkční dům na ulici Poláškova od Romana Bolceka ze Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí. Garantem projektu je Ing. Miroslav Maňas. Porotu zaujalo zejména zdařilé zakomponování objektu do stávající struktury zástavby města. „Dům má odpovídající měřítko a díky oblému tvaru a střízlivě koncipované fasádě je přesvědčivým řešením pro daný prostor. Zajímavým prvkem jsou byty umístěné v posledním podlaží, ty cíleně využívají horní osvětlení světlíky a světlovody v místech dále od fasády," popisuje oceněný projekt Ing. Arch. Adam Gebrian.

3.misto Martin Pagac ZPS VELUXTřetím místem, stejně jako v loňském ročníku, ocenila porota Martina Pagáče ze Střední průmyslové školy Zlín, tentokrát za Rekreační bydlení Salaše. Práci vedl Ing. Libor Dubčák. Porotu oslovila zdařilá kompozice hmot obou objektů rekreačního bydlení i rozdělení soukromého a sdíleného prostoru v podobě společné venkovní terasy. Prosvětlení objektu a vizuální kontakt s venkovním prostředím jsou řešeny velmi citlivě. Porota ocenila i návrh dvoupodlažního obytného prostoru pro rekreační účely, kde je vhodně využito horní osvětlení střešními okny.

Vítězové 10. ročníku soutěže Život pod střechouV rámci jubilejního ročníku byli odměněni také pedagogové. Pro garanty prvních dvou oceněných studentů je připravena dvoudenní exkurzedo aktivních domů Green Lighthouse a mateřské školy Solhuset v dánské Kodani.


Porota udělila i tři Odměny

Při udělení odměn porota ocenila individuální přístup k řešení domů, kde se studenti zabývali různými přístupy k návrhu domu– sochařským pojetím základní hmoty domu, prolínáním vnitřního prostoru, nebo integrací domu do svažitého terénu. Tři z projektů ocenila porota zvláštními finančními odměnami.

odmena - Adam Zanka ZPS VELUXodmena - David Smid ZPS VELUXodmena - Michal Kralik  ZPS VELUX kopie

Jubilejní ceny

cena za interier - Katerina Rohelova ZPS VELUXSpolečnost VELUX letos udělila i jubilejní cenu za interiér, a to projektu LightVision, jehož autorkou je Kateřina Rohelová z AVE ART Ostrava, soukromé Střední umělecké školy, s.r.o. Odbornou garantkou byla Ing. Iva Lukšová, Ph.D. U návrhu porota vyzdvihla práci s denním světlem, jeho působení na lidský organizmus. Autorka nechává světlo volně prostupovat celým prostorem, zabývá se vnímáním měnících se světelných podmínek během dne a používá světlo jako navigaci pro obyvatele se zrakovým handicapem.

Jubilejni cena SPS Brno nejvice odevzdanych praci kopieJubilejní cenu za největší počet odevzdaných projektů a finanční odměnu 15 000 Kč vyhrála SPŠ stavební Brno s 15 přihlášenými projekty.

„Desátý ročník je i pro nás důvodem k bilancování a jsme rádi, že téma denního světla v budovách je pro stále větší počet studentů atraktivní. S postupem let také vidíme, že studenti už na středních školách dokážou stále lépe navrhovat a prezentovat smysluplná a kultivovaná řešení domů," pochvaluje si Ing. arch. Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX Česká republika, s.r.o.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop