Tisk
TIP NA VÝLET: <small>Rodný dům Prokopa Diviše v Žamberku</small>

TIP NA VÝLET: Rodný dům Prokopa Diviše v Žamberku

Helena Petáková | Pátek, 31. červenec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Právě před deseti lety vydal český stát pamětní zlatou minci ke 250. výročí od vztyčení Divišova bleskosvodu, neboli povětrnostní mašiny, jak ho nazval. Bez bleskosvodu, kterému už dnes říkáme hromosvod, si neumíme představit žádnou stavbu. Prokop Diviš patří bezesporu mezi nejslavnější české objevitele a vynálezce, přesto je jeho význam trochu nedoceněn. Narodil se roku 1698 v Helvíkovicích u Žamberka manželům Divíškovým – Václav Divíšek bylo jeho občanské jméno.


IMG 0944Rodný domek ze sedmnáctého stolení je památkově chráněným roubeným objektem. Představuje malou zemědělskou usedlost s chlívem. Výmaz ve spárách je opatřen vápenným nátěrem, který byl použit na celou budovu. Sedlová střecha je pokryta dřevěnými došky, vyměněnými v roce 2005.

Dnes slouží domek jako památník Prokopa Diviše. Velká světnice s kamny prezentuje možný vzhled místnosti z doby života významného žamberského rodáka. Druhá obytná místnost byla přeměněna v muzeum, kde jsou umístěny životopisné údaje o jeho cestě za vzděláním, dráze premonstrátského kněze a vynálezy. Na zahradě domu je vztyčený model vynalezeného bleskosvodu.

Domek Prokopa Diviše patří pod správu Městského muzea Žamberka je přístupný denně od května do září, případně po telefonické domluvě. 

IMG 0913IMG 0923IMG 0896

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop