Tisk
Dřevěná stavba přistála uprostřed Prahy

Dřevěná stavba přistála uprostřed Prahy

Lucie Němcová | Úterý, 13. prosinec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Co si takhle udělat výlet vzducholodí? Nemožné? Ale kdeže! V Centru současného umění DOX je možné vše. Na jeho střeše totiž vyrostla unikátní stavba ze dřeva inspirovaná elegantními tvary vzducholodí počátku 20. století. Návštěvníci 42 metrů dlouhé ocelovo-dřevěné konstrukce se s budou moci vydávat na plavby do mnoha rozličných světů. Dřevostavba - vzducholoď bude totiž místem pro setkávání současného umění a literatury. Oficiálně otevřena je od 10. prosince 2016. 

Vize o unikátní architektonické intervenci, která by vytvořila kontrast s existující architekturou DOXU, vznikla v hlavě ředitele centra Leoše Války, stejně jako konkrétní nápad o motivu vzducholodi. V roce 2013 oslovil mezinárodně uznávaného architekta, jehož doménou je dřevo, Martina Rajniše, držitele Ceny za přínos architektuře v oblasti udržitelného rozvoje za rok 2014. Více než dva roky pak společně s odborníky na dřevěné stavby a ocel pracovali na návrhu 42 metrů dlouhé a 10 metrů široké konstrukci inspirované fenoménem vzducholodí.
vzducholod 2_foto Jan Slavík, © DOXvzducholod 15_foto Jan Slavík, © DOXvzducholod gulliver_foto René VolfíkVzducholodě nesou svoji symboliku. První z nich představovaly optimistické ideály technologického pokroku a svou pozoruhodnou monumentalitou nepřestaly fascinovat generace i dlouho poté, co zmizely z oblohy.

Do dnes ztělesňují věčnou lidskou touhu létat a současně určitý utopistický ideál. Vzducholoď nad Centrem DOX nese jméno jedné z nejznámějších postav utopické literatury – Gulliver. Stane se prostorem, kde se snoubí současné umění a literatura. Program bude rozvíjet témata výstav centra DOX, které charakterizuje kritická reflexe fungování dnešního světa.

Idea&Koncept: Leoš Válka
Architekti: Martin Rajniš, Leoš Válka, David Kubík
Projektanti: Dvořák&Partners
Konstrukční řešení: Zbyněk Šrůtek – TIMBERDESIGN
Hlavní dodavatel: STYLBAU s.r.o.

LEOŠ VÁLKA (1953) odešel v roce 1981 z tehdejšího Československa do Austrálie, kde založil několik společností, které se specializovaly na stavby, interiérový design a development. V roce 1996 se natrvalo vrátil do Prahy. Se svým obchodním partnerem Robertem Aafjesem inicioval a posléze s finanční pomocí dalších partnerů zrealizoval projekt výstavby největší soukromé výstavní instituce v České republice. Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích bylo otevřeno v roce 2008. Dnes Leoš Válka působí jako ředitel a předseda představenstva. V roce 2011 mu na základě nominace panem Václavem Havlem byla udělena cena Ministerstva kultury ČR za dlouhodobý přínos a zásluhy v oblasti výtvarného umění.

MARTIN RAJNIŠ (1944) se na mapu světové architektury zapsal významnými projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé udržitelnosti, ekologie a představa architektury jako nástroje pro rozvoj komunity-společnosti. Vystudoval ČVUT a AVU a v sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem. Spolu s J. Eislerem a M. Masákem jsou autory projektu pražského obchodního domu Máj na Národní třídě. Je spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru. Po revoluci vedl se S. Fialou, J. Zimou a T. Prouzou D. A. Studio, jehož nejrozsáhlejším projektem byla výstavba nového centra na Smíchově. V posledních dvou desetiletích se tvorba Martina Rajniše výrazně proměnila. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo) a východiskem jeho tvorby je filozofie tzv. „přirozené architektury". Martin Rajniš je zakladatelem a vedoucím ateliéru Huť architektury Martin Rajniš. V roce 2014 byl oceněn prestižní cenou „Global Prize for Sustainable Architecture" za výjimečný přínos světové architektuře.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop