Tisk
Soběstačné domy z letošního ročníku architektonické soutěže Český ostrovní dům

Soběstačné domy z letošního ročníku architektonické soutěže Český ostrovní dům

Redakce | Čtvrtek, 10. srpen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Představte si svět, kde naše domy vyrábí celoročně tolik energie, že nejen pokryjí svoji spotřebu, ale ještě svými přebytky lokálně pomáhají okolním budovám a elektrickou síť používají jen jako záložní zdroj. Zároveň minimalizují spotřebu pitné vody a bez toho, aby snižovaly běžný životní standard, maximálně využívají vodu dešťovou.

5. Místo - Kamila Zrníková, Martin Velfl, Jakub Sedláček 86Toto a mnohem více bylo tématem studentské architektonické soutěže Český ostrovní dům, která už zná vítězné projekty. Již druhý ročník soutěže oslovil během workshopů více než 350 studentů architektury a stavitelství, a nakonec přinesl dvacet propracovaných konceptů hospodárných rodinných domů. Porota z nich nakonec vybrala šest nejlepších, díky nimž vypadá budoucnost bydlení o poznání pozitivněji.

Vítězný projekt domu pro čtyřčlennou rodinu zaujal podobou i systémem fotovoltaických panelů v kombinaci s domácím bateriovým úložištěm. V rámci soutěže porota vybírala z více než 20 studentských projektů. Vítězné projekty jsou volně k dispozici veřejnosti.


Soutěž Český ostrovní dům

 

1. Místo - Matouš Juráň, Josef Konečný, Kristýna Ulrychová 84

Letošním vítězem se po několikaměsíční práci na svém projektu stal tým Kristýny Ulrychové, Josefa Konečného a Matouše Juráně, studentů Fakulty stavební ČVUT v Praze. Jejich vize šetrněji fungujícího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu zaujala porotu nejen svou podobou, ale především chytře vymyšleným systémem fotovoltaických panelů v kombinaci s domácím bateriovým úložištěm. „Žádný ze soutěžních projektů nelze brát jako hotovou věc, jedná se vždy o soubor nápadů a možných řešení, což by se pro realizaci muselo výrazně dopracovat. Pro nás je důležité to, co se studenti cestou naučí a co se veřejnost dozví. I proto jsou veškeré projekty v plné podobě ke stažení na webových stránkách soutěže," uvádí odborná vedoucí Českého ostrovního domu Ing. arch. Jana Hořická.

2. Místo - Filip Kačmář 86Odborná porota studentské soutěže Český ostrovní dům kombinuje špičkové experty v oblasti architektury a technologie s prakticky smýšlejícími laiky. Hlavními postavami jsou Ing. arch. Jana Hořická (FSV ČVUT), Akad. arch. Aleš Brotánek (AB Ateliér), Ing. Štěpán Mančík (UCEEB) nebo specialista na energetické systémy Michal Klečka (GWL Power). Soutěž probíhá ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze, Fakultou architektury VUT v Brně a VŠTE v Českých Budějovicích. Oficiální záštitu nad soutěží poskytlo mimo jiné i Ministerstvo životního prostředí, Sekce pro vědu a výzkum vlády ČR nebo Centrum pasivního domu. Za své snažení Český ostrovní dům získal prestižní Ocenění za udržitelnost a společenský přínos od Asociace společenské odpovědnosti a Centra OSN v Praze.


Chci si prohlédnout všech šest vítězných projektů


O projektu Český ostrovní dům

Český ostrovní dům univerzál menší 87Projekt Český ostrovní dům vznikl v únoru roku 2016 s cílem urychlovat nástup šetrnějších technologií do běžné české zástavby. Jeho hlavní aktivitou je právě stejnojmenná každoroční studentská architektonická soutěž zaměřená na témata zdrojové soběstačnosti budov. „Elektřina se stále ve velkém vyrábí z uhlí, zažíváme nevídaná období sucha, k tomu všemu skokově roste globální populace. Je proto rozumné a racionální pátrat po lepších možnostech provozu našich budov. Tomuto procesu se snažíme napomáhat tím, že propojujeme mladou generaci architektů a stavařů s inovátory z praxe," říká autor projektu Český ostrovní dům Pavel Podruh. Projekt proto intenzivně spolupracuje s evropským lídrem na poli lithium-železo baterií a solárních technologií, jedním z hlavních partnerů, českou firmou GWL Power, tvůrcem řídících hardware a software řešení společností Teco, lídrem na trhu vodního hospodářství Envi-Pur, energetickou společností E.ON či s mladou dynamickou firmou WAFE, která se zabývá vzduchotechnikou. Dalším hlavním partnerem je pak Hypoteční banka. „Projekt podporující ekologickou udržitelnost v bydlení dosaženou propojením myšlenek nadějných studentů a zkušeností odborníků na různé technologie je nám velmi blízký. Proto jsme se rozhodli ho podpořit," říká mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková.

„Do projektu Český ostrovní dům zapojení studenti jeho prostřednictvím vlastně přináší výzvu našim velmi pečlivě vybraným odborným partnerům. Přinejmenším vítězné projekty už ukázaly, že chemie mezi nimi funguje, a výsledky jejich spolupráce jsou pro všechny osvěžující a užitečné," uvažuje Pavel Podruh, který věří, že soutěžní studentské koncepty budou inspirovat širokou veřejnost a zažehnou tak diskuzi o budoucnosti staveb a bydlení obecně.

Další velký projekt Český ostrovní dům čeká v příštím roce. Na jihu Čech by totiž měla být zahájena výstavba dvou prototypních takzvaně ostrovních domů, tedy budov, které budou zcela nezávislé na inženýrských sítích. Kromě jiného budou sloužit jako veřejně přístupná laboratoř nápadů.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop