Tisk
Vítězný projekt soutěže Pasivní dům 2017 je spojením kvalitní architektury s pasivním standardem

Vítězný projekt soutěže Pasivní dům 2017 je spojením kvalitní architektury s pasivním standardem

DAS | Pondělí, 12. únor 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Třetí ročník soutěžní přehlídky o nejlepší pasivní dům již zná své vítěze. Všechny oceněné domy jsou úsporné, nezaměnitelné. Jejich stavba nebo rekonstrukce byly promyšlené, proběhly šetrně k přírodě. Dnes tyto budovy podporují zdraví svých obyvatel a šetří jejich peněženky.

 

Soutěžní přehlídku Pasivní dům 2017 vyhlásila společnost ABF ve spolupráci s Centrem pasivního domu a za podpory Státní fondu životního prostředí České republiky. Cílem bylo vyhledat, zmapovat a ocenit nejzajímavější úsporné stavby na území České republiky. Přihlásit bylo možné nejen domy v pasivním či nulovém standardu, ale i další stavby s velmi nízkou energetickou náročností – ať už domy rodinné, bytové, administrativní, nové nebo do úsporné energetické třídy nově zrekonstruované.


Jak soutěž probíhala?
Soutěž probíhala v několika fázích. Přihlásit stavbu bylo možné do 30. listopadu 2017. V prosinci pak zasedala devítičlenná odborná porota, která vybrala vítěze v kategoriích Pasivní dům a Ostatní energeticky úsporné budovy. Následovalo hlasování veřejnosti, která přidělila celkem 9239 hlasů.
Své favority z více než čtyř desítek staveb vybírali i generální partneři projektu. Pro slavnostní vyhlášení vítězů celkem pěti kategorií byl zvolen zahajovací večer veletrhu FOR PASIV, jehož již 6. ročník se konal 8. - 10 února 2018 v prostorách PVA Expo v pražských Letňanech.


Vítězné projekty Soutěže Pasivní dům 2017

1. Cena poroty I - Pasivní rodinný dům – Dům na větrném kopci, návrh: ARCHCON atelier, s.r.o (viz úvodní obrázek)

Komentář poroty: „Rodinný dům je typickým reprezentantem, kterého bychom si přáli vidět jistě častěji. Pasivní energetický standard je přirozenou součástí kvalitního architektonického řešení. Architektura civilního projevu se střízlivým použitím a kombinací přírodních materiálů, tvarově uměřený objem, atraktivní vnitřní prostor a dobře řešená střecha."

O vítězném projektu jsme psali v časopise DŘEVO&stavby – přečtěte si její příběh (včetně foto videospotu)

2. Ceny poroty II - Ostatní energeticky velmi úsporné budovy – Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada, návrh: Projektil architekti s.r.o.

2 otevřená zahrada

Komentář poroty: „Unikátní pasivní budova se zelenou střechou, která šetří vodou a energiemi a tím snižuje dopad na životní prostředí. Oceňujeme komplexní přístup ke kvalitní architektuře i v případě veřejné instituce. Projekt se dál rozrůstá a dostává svému jménu Otevřena zahrada. Jedná se o mimořádný počin nadregionálního významu."

3. Cena generálního partnera – Rodinný dům Statenice, návrh: H3T architekti
3 Statenice4. Cena veřejnosti – Acer Campestre, návrh: SUNFLYER: Ing. arch. M. Augustin, Ph.D, Ing. K. Mertenová Ph.D., Ing. arch. P. Parýzek

4 Acer Campestre

 


5. Cena časopisu Stavitel – Rodinný dům Všenory, návrh: Stempel & Tesar architekti

.5 Všenory


O společnosti Centrum pasivního domu a veletrhu FOR PASIV

 

Centrum pasivního domu (CPD) vzniklo jako nezisková organizace v roce 2005 s cílem podpořit šetrnou výstavbu v České republice a stát se hlavním kontaktním místem pro nejširší veřejnost. Zároveň Centrum v rámci svých prezentačních a vzdělávacích aktivit veřejnosti ukazuje, že kvalitně postavené, ekologické a zdravé bydlení je moderní, komfortní a dostupné prakticky každému. CPD sdružuje fyzické a právnické osoby, které mají zájem podporovat a propagovat standard pasivního domu. Dodnes je nejvýznamnější a nejrozsáhlejší odbornou platformou, která podněcuje a moderuje diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu napříč expertní i laickou veřejností.

Veletrh FOR PASIV je určen všem specialistům, odborníkům a těm, kdo se zajímá o nízkoenergetické, pasivní a nulové domy. Probíhá každoročně v únoru, kdy se zájemci o takové bydlení připravují na nadcházející stavební sezónu a rozhodují se o jednotlivých materiálech, technologiích či způsobu financování. V pořadí 6. ročník veletrhu FOR PASIV proběhl v multifunkčním areálu v PVA EXPO PRAHA v Letňanech souběžně s veletrhem CESTA DŘEVA, STŘECHY PRAHA v termínu od 8. do 10. února 2018. Součástí souběhu veletrhů bylo i okresní kolo velmi oblíbené soutěže učňů ve stavebnictví SUSO.


 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop