Celosvětové zpřísnění certifikace uvolňování škodlivin z desek nezpůsobí v ČR problémy

Jiří Kuthan | Pondělí, 13. květen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Po radikálním zpřísnění podmínek pro certifikaci desek na bázi dřeva v oblasti uvolňování těkavých látek (např. formaldehydu), došlo také k výrazné redukci počtu institucí, které jsou oprávněny tyto certifikáty producentům vydávat.

Ačkoliv jsou z celé Evropy akreditační orgány pouze v pěti zemích (Česko, Itálie, Německo, Polsko, Španělsko), dobrou zprávou pro tuzemské výrobce a obchodníky je, že Dřevařský ústav v Praze (Výzkumný a vývojový ústav dřevařský Praha, s.p.) je jediným schváleným certifikačním orgánem v ČR.


EPA/CARB certifikace desek na bázi dřeva přísněji od 22. března 2019 jen u pěti evropských akreditačních orgánů.


Certifikaci, kterou využívají i nadnárodní řetězce typu IKEA, celosvětově řídí instituce EPA (US Environmental Protection Agency) a CARB (California Air Resources Board). Ty přikročily k razantní změně podmínek, které začaly plošně platit od 22. března 2019.

laborator-certifikace-ilustracni

mdf-desky

laborator-certifikace-ilustracni-2

Dopady a cíle změn certifikačních podmnínek

Dopadem těchto změn je především výrazné zvýšení požadavků na jednotlivé certifikační autority a také větší provázanost na národní akreditační orgány.

Cílem je dosažení souladu s americkou legislativou a celkové posílení důvěry v certifikační systém, jehož primárním cílem je ochrana zdraví spotřebitelů (např. nábytku).

Dřevařský ústav mezi prvními akreditačními orgány

drevarsky-ustav-logo-300x300

Dřevařský ústav dokázal mezi prvními v součinnosti s ČIA (Český institut pro akreditaci) naplnit zpřísněná kritéria a uplatňuje u výrobců nové certifikační postupy v plném rozsahu nejen pro EU, ale i pro celý svět.

Do uvedených oblastí certifikací spadají producenti a obchodníci všech druhů výrobků z desek na bázi dřeva (např. z dřevotřísky, překližky, MDF, HDF desek), kteří musí při uvádění výrobků na trh doložit certifikát o splnění limitů uvolňování škodlivin.

Pro CARB certifikaci se jedná o dodržení standardů Airborne Toxic Control Measure (ATCM) - FRO 93120, u EPA certifikace dodržení Toxic Substances Control Act (TSCA) Title VI – 40 CFR Part 770.

Více informací na www.drevarskyustav.cz

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop