Celosvětové zpřísnění certifikace uvolňování škodlivin z desek nezpůsobí v ČR problémy

Jiří Kuthan | Pondělí, 13. květen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Po radikálním zpřísnění podmínek pro certifikaci desek na bázi dřeva v oblasti uvolňování těkavých látek (např. formaldehydu), došlo také k výrazné redukci počtu institucí, které jsou oprávněny tyto certifikáty producentům vydávat.

Ačkoliv jsou z celé Evropy akreditační orgány pouze v pěti zemích (Česko, Itálie, Německo, Polsko, Španělsko), dobrou zprávou pro tuzemské výrobce a obchodníky je, že Dřevařský ústav v Praze (Výzkumný a vývojový ústav dřevařský Praha, s.p.) je jediným schváleným certifikačním orgánem v ČR.


EPA/CARB certifikace desek na bázi dřeva přísněji od 22. března 2019 jen u pěti evropských akreditačních orgánů.


Certifikaci, kterou využívají i nadnárodní řetězce typu IKEA, celosvětově řídí instituce EPA (US Environmental Protection Agency) a CARB (California Air Resources Board). Ty přikročily k razantní změně podmínek, které začaly plošně platit od 22. března 2019.

laborator-certifikace-ilustracni

mdf-desky

laborator-certifikace-ilustracni-2

Dopady a cíle změn certifikačních podmnínek

Dopadem těchto změn je především výrazné zvýšení požadavků na jednotlivé certifikační autority a také větší provázanost na národní akreditační orgány.

Cílem je dosažení souladu s americkou legislativou a celkové posílení důvěry v certifikační systém, jehož primárním cílem je ochrana zdraví spotřebitelů (např. nábytku).

Dřevařský ústav mezi prvními akreditačními orgány

drevarsky-ustav-logo-300x300

Dřevařský ústav dokázal mezi prvními v součinnosti s ČIA (Český institut pro akreditaci) naplnit zpřísněná kritéria a uplatňuje u výrobců nové certifikační postupy v plném rozsahu nejen pro EU, ale i pro celý svět.

Do uvedených oblastí certifikací spadají producenti a obchodníci všech druhů výrobků z desek na bázi dřeva (např. z dřevotřísky, překližky, MDF, HDF desek), kteří musí při uvádění výrobků na trh doložit certifikát o splnění limitů uvolňování škodlivin.

Pro CARB certifikaci se jedná o dodržení standardů Airborne Toxic Control Measure (ATCM) - FRO 93120, u EPA certifikace dodržení Toxic Substances Control Act (TSCA) Title VI – 40 CFR Part 770.

Více informací na www.drevarskyustav.cz

Jiří Kuthan

Baví mě vše kolem počítačů a internetu. Od tvorby webů jsem se přesunul k tvorbě obsahu a momentálně pronikám do tajů dřevostaveb, abych věděl, jakou si pro sebe postavit. Pokud právě neladím obsah tohoto webu, utíkám do přírody, kde dobíjím energii při pozorování ptáků.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop