Úsporný dům 2019 zná své vítěze!

Úsporný dům 2019 zná své vítěze!

Redakce | Čtvrtek, 06. únor 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Dnes byly slavnostně vyhlášeny vítězné stavby pátého ročníku soutěžní přehlídky ÚSPORNÝ DŮM 2019 za přítomnosti ministra životního prostředí Richarda Brabce, a to u příležitosti zahájení veletrhu FOR PASIV. Do přehlídky bylo přihlášeno 52 staveb, z toho odborná porota vybrala 20 novostaveb a 7 rekonstrukcí, které bojovaly o absolutní vítězství v hlasování veřejnosti. Veřejnost rozdělila celkem 5 696 hlasů a na vítězi se shodla s odbornou porotou.

Hlavním cílem soutěžní přehlídky je představit široké veřejnosti stavby pro 21. století a ukázat, že kvalitně postavené nebo zrekonstruované stavby jsou především komfortní, zdravé, šetrné ke všem zdrojům i životnímu prostředí a dostupné prakticky každému. Přehlídka navázala na předchozí čtyři ročníky, které nesly název Pasivní dům. Vyhlašovateli soutěžní přehlídky jsou ABF a Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s Centrem pasivního domu.

Mezi vítězi jsou rodinné domy, základní škola i obchodní akademie

V kategorii PASIVNÍ NOVOSTAVBA soutěžily nejen rodinné a bytové domy, ale i administrativní budova, nemocnice a mateřská i základní škola. V kategorii ÚSPORNÁ REKONSTRUKCE vedle zdařilých rekonstrukcí rodinných domů soutěžila i městská knihovna či obchodní akademie.

Dvě kategorie šest cen

Porota, která hodnotila architekturu, estetické, konstrukční, technické i technologické řešení, udělila čtyřikrát Cenu odborné poroty, a to pro kategorii rodinný dům, ostatní budovy a rekonstrukce. Dále byla udělena jedna Cena generálního partnera Hypoteční banky a.s. a jedna Cena veřejnosti pro celkového vítěze přehlídky.

Veřejnost rozdělila mezi soutěžní stavby celkem 5 696 hlasů. Vítězná stavba jich získala 418. Hlasování na prvních třech pozicích bylo letos velmi těsné, rozdíl hlasů byl minimální.

Každá soutěžní stavba splnila podmínky kolaudace a požadavky na energetickou náročnost, rekonstrukce rodinných domů odpovídaly podmínkám programu Nová zelená úsporám, rekonstrukce veřejných budov pak podmínkám Operačního programu Životní prostředí.

Cena poroty, generálního partnera a veřejnosti

 • Pasivní novostavby - Rodinné domy
 • Pasivní novostavby - Ostatní budovy
 • Úsporná rekonstrukce - Rodinné domy
 • Úsporná rekonstrukce - Ostatní budovy
 • Cena veřejnosti
 • Cena generálního partnera

Vítězné stavby


Cena odborné poroty: Pasivní novostavby (Rodinné domy)

Dům ATREA Jistebsko

usporny-dum-2019-pasivni-novostavby-vitez-rodinne-domy

Částečně dvoupodlažní rodinný dům, v podhůří Jizerských hor, pro manželský pár se dvěma menšími dětmi. Konstrukčně se jedná o moderní skeletovou dřevostavbu s difúzně otevřenou skladbou obvodových konstrukcí.

Ve značné míře jsou využity přírodní obnovitelné a recyklované materiály (dřevo, desky na bázi dřeva, celulóza apod.). Pro provoz domu jsou přednostně využívány obnovitelné zdroje energie (fotovoltaika, tepelné čerpadlo).

Hodnocení poroty:

Jedná se o osvědčené, účelné a pěkné řešení, které lze snadno přizpůsobit dané lokalitě od horské vesnice po městské prostředí. Technicky dobře zvládnuté, oceňujeme biotopové jezírko, které pomůže zadržet srážkovou vodu v místě a má pozitivní vliv na okolní mikroklima.

Tento projekt byl podpořen dotačním programem Nová zelená úsporám.

Cena odborné poroty: Pasivní novostavby (Ostatní budovy)

Základní škola Psáry

usporny-dum-2019-vitez-ostatni-budovy-pasivni-novostavby

První základní škola v České republice, která splňuje pasivní energetický standard. Nová budova základní školy pro Psáry a Dolní Jirčany je první základní škola v České republice, která splňuje pasivní energetický standard.

V září přivítala své první uživatele – děti, pedagogický sbor, ale i širší veřejnost. Škola totiž slouží jako komunitní centrum obce, kdy bude budova využívána i mimo školní výuku.

Hodnocení poroty:

Porota tuto stavbu ocenila jako symbol nejednoduchého zrodu novostavby pasivní základní školy v ČR. Poděkování patří zejména odvaze samosprávy, že tento proces podstoupila. Navzdory všem nepříznivým podmínkám, se kterými se tato stavba, hlavně v začátcích projektu, setkala, se jedná o vydařenou pasivní novostavbu a psárecké a jirčanské děti tak mohou chodit do příjemného, inspirativního a zdravého prostředí.

Jen více takových odvážných starostů a starostek. Tento projekt byl podpořen Operačním programem Životního prostředí.

Cena odborné poroty: Úsporné rekonstrukce (Rodinné domy)

Náš dům

usporny-dum-2019-usporna-rekonstrukce-vitez-rodinne-domy

Rodinný dům je polovinou osově symetrického dvojdomu postaveného v první třetině 20. století. Dům je charakteristický architektonickým řešením ve funkcionalistickém slohu. V letech 2017 až 2018 dům prošel celkovou rekonstrukcí.

Hodnocení poroty:

Citlivě provedená rekonstrukce, která ctí původní vzhled domu. Jedná se o dobrý a přiměřený příklad, jak snížit energetickou náročnost, a přitom zachovat při revitalizaci tvář domu, posílit jeho důstojnost a zajistit příjemné bydlení s kvalitním vnitřním prostředím. Zkrátka příklad k následování...

Tento projekt byl podpořen dotačním programem Nová zelená úsporám.

Cena odborné poroty: Úsporné rekonstrukce (Ostatní budovy)

Obchodní akademie Česká Lípa

usporny-dum-2019-usporna-rekonstrukce-vitez-ostatni-budovy

Budova bývalé klášterní školy z roku 1867, trvale využívána pro výuku. Velmi masivní konstrukce s dlouhou tepelnou setrvačností. Uliční fasáda na hranici památkové zóny s omezením možných zásahů. Zajímavostí je řešení větrání učeben.

Jedná se o pilotní realizaci VZT systému, kdy dvě centrální zařízení zajišťují výměnu vzduchu pro 29 učeben, sborovnu a ředitelnu. Je to první realizaci tohoto způsobu větrání v ČR.

Hodnocení poroty:

Není snadné se vypořádat se skutečně kvalitní rekonstrukcí takto rozsáhlé budovy, a to zejména v případě veřejných subjektů, které jsou často svázány omezeným rozpočtem a přísnými pravidly pro zadávání veřejných zakázek.

V tomto případě se však podařilo skloubit kvalitní řešení obálky budovy s využitím moderních technologií pro úspory energií, kdy je využíváno odpadní teplo, a dobré vnitřní prostředí zajištěné systémem řízeného větrání. Snad se i do budoucna budeme setkávat s více takto zdařilými realizacemi.

Tento projekt byl podpořen Operačním programem Životního prostředí.

Cena Generálního partnera

Dům ATREA Jistebsko

usporny-dum-2019-vitez-generalniho-partnera

Tento rodinný dům získal také ocenění odborné poroty v kategorii PASIVNÍ NOVOSTAVBY – rodinné domy.

Cena Veřejnosti

Dům ATREA Jistebsko

usporny-dum-2019-vitez-verejnosti

Veřejnost se na vítězi shodla nejen s odbornou porotou, ale i s generálním partnerem.

Atraktivní ceny pro vítěze:

 • Vítězné stavby si rozdělily finanční ocenění ve výši 1x 60.000 Kč, 2x 30.000 Kč a víkendové pobyty v pasivním domě v Českém ráji.
 • Vítěz hodnocení generálního partnera, kterým je Hypoteční banka, a.s, si prohlédne svou vítěznou stavbu z ptačí perspektivy v balonu a zároveň získal balíček finančních služeb.
 • Všechny soutěžící objekty zároveň postupují do soutěže E.ON Energy Globe Award 2020.

Atraktivní ceny pro hlasující veřejnost:

Každý hlasující měl k dispozici tři hlasy, které mohl libovolně rozdělit mezi soutěžní stavby. Odpovědí na soutěžní otázku se zároveň mohl zapojit do soutěže o atraktivní výhry. Hlasující si rozdělili tyto výhry:

 • zapůjčení elektromobilu na týden od společnosti E.ON,
 • on-line kurz „Stavíme dům s Dřevostavitelem",
 • 2x fitness hodinky,
 • 3x roční předplatné časopisu DŘEVO&stavby,
 • 3x unikátní obrázkovou knížka pro nejmenší o tom, jak se staví zdravý a krásný dům,
 • všichni získali čestné vstupenky na veletrh FOR PASIV 2020.

Poděkování patří:

 • Vyhlašovatelé: Státní fond životního prostředí ČR | ABF, a.s.
 • Organizátor: Centrum pasivního domu, z.s.
 • Generální partner: Hypoteční banka, a.s., Hlavní partneři: REHAU s.r.o., SLAVONA, s.r.o., STIEBEL ELTRON spol. s r. o., E.ON energie a.s.; Partneři: Xella CZ, s.r.o., SIKO KOUPELNY a.s., Wienerberger s.r.o., Atrea s.r.o., Velux Česká republika, s.r.o.
 • Záštitu nad soutěžní přehlídkou poskytlo: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků
 • Hlavní mediální partneři: FOR ARCH; FOR PASIV; Energeticky soběstačné budovy; DŘEVO&stavby; Dřevostavitel; Dům a zahrada; Stavebnictví; Stavitel; Mediální partneři: Dřevařský magazín; Hybrid.cz; Energie kolem nás; ESTAV; EurActiv; Inspirati; Nazeleno; Nové bydlení; Obydlíčko; TZB-info; Střechy fasády izolace; Skypaper

Všechny soutěžní stavby najdete na www.soutez-uspornydum.cz

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop