Severskou architekturu bude v živém vysílání rozebírat spolek KRUH s finskými architekty z AVANTO Architects

Severskou architekturu bude v živém vysílání rozebírat spolek KRUH s finskými architekty z AVANTO Architects

Redakce | Středa, 06. květen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Cyklus přednášek Severská cesta, cesta k odpovědnosti pořádaný spolkem KRUH po dubnové pauze pokračuje květnovou online přednáškou. Ve virtuálním světě se spolek KRUH živě spojí s finskou architektonickou kanceláří AVANTO Architects. Jejich zástupci budou hovořit nejen o osobní filozofii, která se promítá do jejich práce, ale rovněž také o tom, do jaké míry je ovlivnil finský fenomén saunování. Přednáška se uskuteční v živém vysílání na facebookových stránkách spolku KRUH a Centra architektury a městského plánování – CAMP ve čtvrtek 14.5. od 19:30. Akce proběhne zdarma, ovšem je možnost tuto přednášku a rovněž působení celého spolku podpořit zakoupením virtuálních vstupenek, které jsou k dispozici v předprodeji sítě GoOut.


Poprvé přes LIVE stream

Spolek se přizpůsobil vzniklé situaci okolo virové pandemii a poprvé uvede přednášku architektonického studio přes živý stream.

„Velmi nás mrzí celá situace okolo virové pandemii a samozřejmě také její dopady a zavedené restrikce. Z těchto důvodů jsme také byli nuceni zrušit naši dubnovou přednášku, kde mělo vystoupit architektonické studio Reiulf Ramstad z Norska a švédský ateliér Joliark, kteří se do Prahy nakonec podívají na podzim tohoto roku. Snažíme se přizpůsobit celé této situaci a velmi nás potěšilo, že zástupci finského studia AVANTO Architects souhlasili s online přednáškou. Proto v květnu poprvé za 20 let existence spolku KRUH uvedeme přednášku ve virtuálním světě, kde se můžeme všichni v bezpečí setkat, jak přednášející, tak my a samozřejmě také diváci se svými dotazy," vysvětluje Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku.

Finský ateliér AVANTO Architects se věnuje různorodým stavbám, od modulárních kůlen, chat až po veřejné budovy či vyhlídkové věže. Ve svých realizacích často používá přírodní lokální materiály, hlavně dřevo. Studio v roce 2004 založili Ville Hara a Anu Puustinen a kancelář se od té doby úspěšně účastnila již několika nejen celostátních, ale také mezinárodních soutěží.

AVANTO Architects vyhlídková věž, Helsinki

obr.: Vyhlídková věž, Helsinki. Foto: AVANTO Architects

V roce 2017 bylo studio za svou stavbou veřejné sauny Loÿly v Helsinkách nominováno na Cenu Mies van der Rohe. Architektům se v tomto projektu podařilo propojit nejpopulárnější finskou aktivitu se současnou architekturou a určit ráz budoucí krajiny nábřeží.

Na výrobu veřejné sauny použili výhradně lokální dřevní materiál pocházející ze zodpovědně obhospodařovaných lesů, elektřina je vyráběná pomocí větrné a vodní elektrárny a v restauraci se podávají biopotraviny, vše tak odpovídá velké ohleduplnosti projektu vzhledem k životnímu prostředí.

Filozofie saunování se promítla také do filozofie studia AVANTO. „Chceme, aby naše architektura byla stejně mocným zážitkem jako skok do ledové vody," říkají o sobě.

AVANTO Architects, sauna Loÿly, Helsinky

obr.: Sauna Loÿly, Helsinky. Foto: AVANTO Architects

Mezi jejich další projekty patří kůlna Kekkilä, která je jedinečnou kombinací skleníku a zahradního přístřešku. Díky své modulární struktuře je kůlna snadno sestavitelná a je vyrobená z místních materiálů.

AVANTO ARchitects kůlna Kekkilä

obr.: Kůlna Kekkilä. Foto: AVANTO Architects

AVANTO Architects jsou také autory kaple sv. Vavřince ve městě Vantaa, lázeňského hotelu Taivallahti nebo vily ve Virratu, ve které se žije jednoduchým a asketickým životem bez elektřiny a tekoucí vody.

AVANTO Architects dům ve Virratu

obr.: Dům ve Virratu. Foto: AVANTO Architects

Téma přednášek: Severská architektura

Květnová přednáška tak naváže na úspěšnou březnovou akci, kdy pozvání spolku KRUH přijal Karl Otto Ellefsen, který vyprávěl o známých norských turistických trasách. AVANTO Architects se svým ohleduplným přístupem k přírodě zapadají do letošního cyklu přednášek Severská architektura.

„Ze Severských zemí si vybíráme zajímavé přístupy, které by mohly být aplikovány i v našem prostředí. Chceme ukázat současný přístup k architektuře ve Skandinávii a vztah architektů k naší planetě. Severské země patří mezi nejodpovědnější ve spojitosti k životnímu prostředí, a to se odráží i v jejich postoji k architektuře," dodává k tématu cyklu Marcela Steinbachová.

Online přednášku ateliéru AVANTO Architects bude spolek KRUH vysílat ve čtvrtek 14. května od 19:30 hodin na facebookových stránkách spolku KRUH a Centra architektury a městského plánování – CAMP.

Akce proběhne ZDARMA, ovšem je možnost tuto přednášku a rovněž působení celého spolku podpořit zakoupením virtuálních vstupenek, které jsou k dispozici v předprodeji sítě GoOut.

Časopis DŘEVO&stavby, sruby&roubenky online přednášku také podpořil

 • Více informací najdete na: www.kruh.info
 • Pořádá: KRUH z. s. Pod záštitou České komory architektů
 • Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Státní fond kultury, Nadace české architektury
 • Generální partner: KOMA Family
 • Hlavní partneři: Forbo Flooring Systems, | | mmcité street furniture | | M&T kliky, VELUX
 • Design partner: Modernista
 • Partneři: Sipral a.s.., MDA Praha s. r. o., PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., SOMFY spol. s r.o., Wiesner-Hager, ARCHICAD, NOVATOP, SCHÜCO
 • Hlavní mediální partner: www.EARCH.cz
 • Mediální partneři: ARCHITECT+, ArtMap, archiweb.cz, CZECHDESIGN, časopis DŘEVO&stavby, sruby&roubenky, ERA21, informuji.cz, Material Times, PROPAMÁTKY, Radio 1, Radio Wave, STAVBA, Stavbaweb
Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop