Markéta Kristová | Pondělí, 05. květen 2025 |

Český národní pavilon v japonské Ósace je největší dřevěnou stavbou svého druhu bez ocelové nosné konstrukce v Japonsku. Svým originálním designem, úrovní řemeslného zpracování a unikátním spojením dřeva a skla nastavuje vysoký standard pro vícepodlažní dřevostavby. Na konstrukci českého pavilonu se vedle Stora Enso významně podílel Novatop, který dodal nosné dřevěné stropní elementy. Dodavatel se zároveň stal partnerem české účasti na světové výstavě EXPO 2025. Memorandum o spolupráci za Novatop podepsal předseda představenstva Jiří Oslizlo a generální komisař české účasti Ondřej Soška.
„Jsme hrdí, že jsme se mohli podílet na dřevěné konstrukci českého pavilonu pro EXPO 2025, který je nejen největší, ale jediný s plně dřevěnou nosnou konstrukcí, což považujeme za největší vítězství," říká za Novatop Jiří Oslizlo a dodává: „Český pavilon považuji za majstrštyk dřevařského inženýrství. Jde o odvážný projekt, který zviditelní český dřevařský sektor na mezinárodní scéně. Získané zkušenosti nám umožní zvládat i ty technicky nejnáročnější zakázky s maximálním důrazem na kvalitu, přesnost a logistiku a nabízet špičková řešení v oblasti dřevěných konstrukcí kdekoli na světě."
Klíčovou část nosné konstrukce ikonické spirály, která se v délce 349 metrů obtáčí kolem celé expozice, tvoří právě dřevěné elementy NOVATOP. Jejich výrobě předcházela několikaměsíční precizní příprava, která vyústila v dodávku 155 unikátních elementů o celkovém objemu 114,3 m³ dřeva. Každý element byl geometricky složitý a originální, což vyžadovalo stovky hodin pečlivé projekční a řemeslné práce.
„Jednu z největších technických výzev představoval schodovitý element uložený na částečně vykonzolovaných sedmimetrových prvcích, jehož vzdálenost od nosného jádra konstrukce je skutečně impozantní," doplňuje Jiří Oslizlo. Výsledkem vloženého úsilí je konstrukce, jejíž díly na stavbě zapadly s přesností stavebnice LEGO. Dřevo všech elementů zůstává po celém obvodu spirály pohledově přiznané a provází návštěvníky po celé jejich cestě expozicí.
„Japonsko má fascinující a hluboce zakořeněnou tradici spojenou s prací se dřevem. Od starodávných staveb až po současný design nábytku hraje dřevo klíčovou roli v japonské kultuře. Proto jsme nadšeni, že můžeme v českém pavilonu představit práci českého dřevařského oboru. Je to neskutečně pozitivní reference pro firmy samotné, ale i pro celé Česko. Na náš pavilon se chodí ještě před samotným otevřením dívat a obdivovat nejen japonská média a lidé z oboru, ale také vysoce postavení politici. Na stavbě pracovali čeští montéři společně s těmi japonskými a pavilon je ukázkou skvělé mezinárodní spolupráce. Ostatně i to je cílem současných světových výstav," komentuje generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
obr.: Návštěvnická cesta. Foto: Kancelář generálního komisaře, EXPO 2025, Marek Musil
Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Společnost Wood-Mizer představí nejmodernější technologie pro řezání a zpracování dřeva
Hannover, 26. – 30. května – Společnost Wood-Mizer, světový lídr v oblasti pilařských a dřevozpracujících zařízení, představí své nejnovější inovace na veletrhu LIGNA 2025…
Květnový Den velkých dřevostaveb se blíží
-
Mendelova univerzita v Brně: Cesta inspirace, tradic a příležitostí
Mendelova univerzita v Brně je nejstarším vysokým zemědělským a lesnickým učením u nás. Její Lesnická a dřevařská fakulta již více než sto let formuje odborníky, kteří…
-
Salon dřevostaveb ’25 nabídne pohled do budoucnosti dřevěné architektury
Dřevo, architektura a technologie – to jsou hlavní témata Salonu dřevostaveb 2025. Jubilejní dvacátý ročník odstartuje 3. dubna mezinárodní konferencí a putovní výstavou nejlepších…