Tisk
Staví se první dům ze dřeva, hlíny a slámy

Staví se první dům ze dřeva, hlíny a slámy

Michal Babor | Středa, 01. červenec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Unikátní stavba rodinného domu s novou konstrukcí na bázi dřeva, hlíny a slámy probíhá momentálně v režii firmy ForDom ve Vídni. Slovenská společnost ForDom totiž v licenci rakouské společnosti LOPAS rozšířila portfolio konstrukčních systémů ohleduplných k přírodě. V konstrukčních dílech vyrobených podle této licence je podle předpisů možné používat výlučně obnovitelné suroviny bez chemických přísad.


Nová technologie je příkladem pokroku ve standardech pasivního bydlení. Vvyniká z hlediska energetické účinnosti a na rozdíl od konvenčních pasivních domů také z hlediska trvalé udržitelnosti. Konstrukce bere v úvahu nejen normy nejvyšší energetické účinnosti s využitím přírodních surovin, ale také poptávku po stavebním systému, který zanechává co nejnižší ekologickou stopu.

DSC 0603DSC 0638DSC 0632

 

 

 

Systém je založen na řadě inovativních technologií, které zajišťují nejvyšší vzduchotěsnost celého systému. Důraz je přitom kladen nejen na ekologické stavební materiály, ale také na inteligentní konstrukce, které jsou v souladu s požadavky na moderní bydlení.

Kromě trvalé udržitelnosti je další předností, že systém LOPAS nevyužívá biologicky riskantní stavební materiály, například formaldehyd, rozpouštědla nebo změkčovadla. Vzhledem k použitým materiálům, jako jsou dřevěná konstrukce, slaměná izolace a hliněné omítky, dosahuje konstrukce stěny vyšší hmotnosti než běžné zděné konstrukce. Tato přednost přispívá k optimálním podmínkám vnitřního prostředí a energetické efektivnosti, protože pevnější obálka nabízí lepší klimatické vlastnosti obytných prostor.

DSC 0782DSC 0794DSC 0187

Domy postavené v kombinaci dřevo – hlína – sláma jsou téměř plně recyklovatelné – až 99 % hmotnosti domu lze vrátit zpět do přírodního cyklu. Celá konstrukce je difuzně otevřená a CO₂ neutrální. Použití velkého množství organických stavebních materiálů brání uvolňování oxidu uhličitého – v porovnání s jinými stavebními materiály může činit rozdíl oxidu uhličitého až jednu tunu na metr čtvereční zastavěné plochy!

 

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop