Tisk
Vertikální zahrada oživí Váš dům

Vertikální zahrada oživí Váš dům

Petr Houška | Středa, 20. listopad 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Některé rostliny rostou na strmých svazích a dokonce se dokáží uchytit i na opravdové vertikále. V těchto případech poslouží rostlince sebemenší skulina s trochou vody, hlíny či prachového sedimentu. V našich končinách je přeborníkem v obsazování skulin bříza - často je vídána vyrostlá přímo ze zdi chátrajícího domu.

Nejen v exteriéru

zelstěn7zelstěn5Zelené střechy jsou již velmi staré a mezi stavebníky známé - trh nabízí ucelené systémy pro jejich vytváření. Avšak myšlenka pěstovat rostliny vertikálně a pokrývat s nimi celé stěny, je myšlenkou relativně novou. Za autora se považuje francouzský botanik Patrik Blanc a jeho zelená stěna je patentována a nazývána "Mur végétal".

zelstěn3zelstěn2Blanc byl na mnoha dlouhodobých výpravách do tropických pralesů, kde zkoumal místní floru a hledal tak nejlepší druhy rostlin pro vertikální pěstování. V roce 1994 představil svou stěnu na zahradním festivalu Chaumontu - prototyp stěny vydržel pět let. Další stěny byly již zdokonaleny: Stěna sestává z podkladního kovového roštu připevněného ke stavbě ve vzdálenosti minimálně 10 cm (může stát i samostatně), PVC desek o tl. 10 mm (hydroizolace a zpevnění) a ve dvou vrstvách kladených polyamidových zahradnických plstí. Do druhé vrstvy se dle rozvržení zeleně a jejích prostorových nároků vytvoří nožem kapsy, do kterých se vsazují vybrané rostlinky. Je logické, že se stěny nezavlažují konví, ale automatizovaným závlahovým systémem. zelstěn8zelstěn1Závlahová perforovaná hadice je při běžných výškách staveb pouze v horní části - v případě vyšších stěn se přidává další horizontální hadice o něco níže. Z čisté vody by dlouho vegetace živá nebyla, a proto je přimícháván živný roztok. Pod stěnou je žlábek, který sbírá nespotřebovanou vodu a uvádí jí zpět do uzavřeného koloběhu.

Vertikální zahrady lze vytvářet i v interiérech, zde je však nutné počítat se zvýšenou vlhkostí vzduchu (nutnost řízeného větrání) a v tmavých místnostech se musí rostlinám dodávat speciální světlo pro správnou funkci fotosyntézy.

 

Vaše komentáře (10)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Fasády”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop