Tisk
Lepicí a stěrkovací hmota Cemix pro difuzně otevřené dřevostavby

Lepicí a stěrkovací hmota Cemix pro difuzně otevřené dřevostavby

Dagmar Čechová | Středa, 10. září 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Uvnitř domů dochází k produkci vodních par pobytem osob, vařením, koupáním, odparem z rostlin atd. Zejména v zimním období je tak vzduch uvnitř budovy mnohem vlhčí než vzduch venkovní. Vodní pára z vnitřního vlhkého vzduchu se samovolně pohybuje stěnou z prostředí s vyšší koncentrací páry (interiér) do prostředí s nižší koncentrací (exteriér).

Takový prostup vodní páry skrze pórovité materiály stěn se nazývá difuze. Difuzí proniká pára do obvodových stěn a je potřebné ji ze stěny bezpečně odvést, jinak hrozí uvnitř stěny tvorba vodního kondenzátu a hromadění vlhkosti. Její výskyt uvnitř stěn může mít závažné následky – snížení tepelněizolační vlastnosti, tvorba plísní. Zvláště vážný je tento jev u dřevostaveb, kde vlhkost způsobuje objemové změny a hnilobu dřeva.

natahovani sterkyObzvláště náchylné k riziku kondenzace vlhkosti uvnitř obvodových stěn jsou stavby s dřevěným rámem, a to díky nesourodosti materiálů a spár, jimiž zde vodní páry prostupují. Klasickým řešením staveb s dřevěným rámem je použití zcela parotěsné fólie (parozábrany) umístěné blízko vnitřního povrchu stěny. Fólie zabrání parám pronikat do stěny – tím zajistí, že stěna zůstane v suchu. Fólie nesmí být nikde proděravěna a všechny její spoje musí být důkladně přelepeny, jinak by nebyla účinná. Do konstrukce se nesmí dostat voda, protože skladba stěny znemožňuje její vysychání. Dlouhodobá funkčnost systému tedy silně závisí na kvalitě provedení stavby.

schema drevostavbaNovější a v praxi se lépe osvědčující koncepcí dřevostaveb jsou tzv. difuzně otevřené stěny. Jsou méně náchylné k poruchám a umožňují stěně se přirozeně zbavovat vlhkosti. Koncepce spočívá v instalaci dvou vrstev OSB desek na vnitřní straně stěny. Desky OSB tvoří tzv. parobrzdu – vrstvu snižující množství páry difundující do stěny. Na vnější straně stěny je pak paropropustný izolant z dřevovláknitých desek, chráněný speciálním omítkovým souvrstvím, které umožňuje snadný odchod vodních par ze stěny a tím udržení stěny v suchu a teple. Spolehlivost řešení je tím vyšší, čím je vnější omítkové souvrství difuzně propustnější.

CemixVnější omítkový systém Cemix

Dřevostavba před aplikací výztužné vrstvy z difuzní stěrkovací hmotyVnější omítkové systémy pro takové stěny připomínají omítková souvrství zateplovacích systémů, nicméně se ukázalo, že hmoty určené pro zateplení zděných staveb zde nejsou vhodné. Společnost LB Cemix nabízí speciálně pro tyto účely vysoce prodyšný omítkový systém, který splňuje náročné požadavky na paropropustnost a dřevostavby výše popsané konstrukce jsou díky němu funkční a vysoce spolehlivé.

Lepicí a stěrkovací hmota Cemix pro difuzně otevřené dřevostavbyZáklad omítkového systému tvoří unikátní Cemix Lepicí a stěrkovací hmota DIFUZNÍ, jejíž vlastnosti jsou sladěny se specifickými vlastnostmi dřevovláknitých izolačních desek a splňují technická kritéria ETAG 004. Hmota je pružná, přitom pevná a disponuje vysokou propustností pro vodní páru (µ ≤ 10).

Lepicí a stěrkovací hmota Cemix pro difuzně otevřené dřevostavbyVrchní omítkovou vrstvu chránící před pronikáním srážkové vody pak tvoří osvědčené typy vysoce paropropustných a trvanlivých tenkovrstvých fasádních omítek Cemix Sililkonsilikátová omítka COMFORT či Silikátová omítka.

Text Ing. Radek Steuer, Ph.D., foto CEMIX

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Fasády”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop