Tisk
Dřevěné fasády ze sibiřského modřínu

Dřevěné fasády ze sibiřského modřínu

Redakce | Středa, 06. duben 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Kromě tradičních dřevin používaných na fasády jako je smrk a borovice, nachází si v posledních letech místo na slunci vysoce kvalitní sibiřský modřín. Jeho kvalita je zaručena dovozem této suroviny z nejúrodnějších oblastí Irkutska, a to jen od vybraných a prověřených dodavatelů.

 

Ve srovnání se smrkovým a borovým dřevem je sibiřský modřín odolnější proti nepříznivým klimatickým a povětrnostním podmínkám. Je to díky hustotě dřeva (má asi o 40% vyšší hustotu než smrk/borovice) a vyššímu obsahu pryskyřice. Z tohoto důvodu modřín nepotřebuje žádnou další speciální ochranu a může být bez problému v původním stavu vystavován přírodním venkovním podmínkám. Postupem času dochází k šednutí, bez vlivu na jeho trvanlivost. Tento šedý odstín si oblíbili architekti pro zajímavý kontrast s bílou omítkou anebo jako přirozené splynutí s okolním prostředím.

Urychlené „zestaření“ fasády

Pokud si zákazník přeje jednolitou šedivě-stříbřitou barvu ihned, ošetřujeme dřevo síranem železnatým (FeSO4). Tato látka nastříkaná na modřínovém obkladu vyžaduje k další reakci – oxidačnímu procesu - sluneční záření a vlhkost, takže k ujednocení stříbřitě šedivého nádechu dojde za 2-3 měsíce po montáži fasády. Je samozřejmé, že odstín šedé bude také odviset od původního zabarvení modřínových prken, které se pohybuje od žlutavého až po červenavý odstín, což je způsobeno rozdílným množství pryskyřice přítomné v každém jednotlivém prkně.

Sibiřský modřín - ošetření skalicí zelenou

 

Důležité je investory upozornit, že chemické látky přítomné v sibiřském modřínu (zejména tanin), nezávisle na ošetření FeSo4, jsou poměrně agresivní a mohou reagovat s dalšími prvky na fasádě – s kovy, betonem, přírodním kamenem či jinými druhy dřevin. Proto je nutné mít tento fakt na paměti a těmto reakcím předcházet již preventivně správným konstrukčním návrhem fasády. Navíc při ošetření FeSo4 může být tato látka po instalaci vyplavována a v případě zasažení jiných materiálů je potřeba je ihned očistit teplou vodou a vhodným čistícím přípravkem.

Doporučujeme použití spojovacích materiálů v nerezu A4 a průměr vrutů min. 5 mm kvůli silnému pnutí v modřínu, které by mohlo vrut přestřihnout.

Dlouhotrvající hnědý odstín

Ve spolupráci s impregnační společností lze zajistit metodu napouštění horkým přírodním lněným olejem jako alternativu k průmyslově vyráběným nátěrům. Naolejovaný povrch chrání dřevo před vlhkostí a UV zářením a dává produktu trvalý odstín, kterého není možné dosáhnout tlakovou impregnací standardními napouštědly. Tato metoda je rozšířena hlavně ve Skandinávii, kde se osvědčila v severském klimatu a postupně se dostává i do pobaltských zemí a dále do Evropy.

Sibiřský modřín - tlaková impregnace lněným olejem

 

Olejování se provádí pomocí autoklávní metody, ale namísto chemického ošetření je dřevo hluboce impregnováno přírodním vyhřívaným lněným olejem, který dodává dřevu barvu ořechu. Lněný olej se zahřátím stává více vazkým a vysokým tlakem v autoklávu dochází k jeho hlubšímu proniknutím do dřeva. V porovnání s ručním nanášením oleje tato metoda dodává povrchového úpravě výrazně delší trvanlivost, odolnost proti povětrnostním vlivům a snižuje nutnost časté údržby (doba mezi údržbami se prodlužuje na 10 až 25 let v závislosti na expozici světovým stranám a povětrnostním podmínkám).

Sibiřský modřín terasa Puidukoda - tlaková impregnace lněným olejemDalším důležitým prvkem, který si zaslouží trvalejší ošetření a kvalitní impregnaci třídy 4 (styk se zemí), jsou dřevěné terasy. V tomto případě je však nutné počítat s tím, že se pochůzí plocha bude zanášet prachem a jinými nečistotami z obuvi – po důkladném oplachu vodou však zjistíme, že hnědý odstín stále přetrvává. U teras doporučujeme „projasnit“ hnědý odstín opakovaným nátěrem co 3-5 let (oproti nutnému opakovanému nátěru terasy 1 – 2x každý rok při použití běžného oleje).

Tuto impregnaci lze použít i na měkké druhy dřeva (smrk / borovice), které se ale doporučuje ještě před aplikací oleje tlakově impregnovat látkou, která ji chrání před zamodráním, plísněmi a houbami. Přirozeně odolné druhy (modřín) nevyžadují dodatečné ošetření.

Současně ve společnosti Puidukoda OU v Estonsku ze sibiřského modřínu vyrábíme:

Terasy (drážkované i hladké) 21 x 145 mm, 27 x 144 mm a 28 x 145 mm.
Fasády (profil klasik nebo tatran) 21 x 145 mm a 22 x 146 mm.
Hoblovaná prkna, hranoly a fošny 21 x 70/145 mm, 28 x 45/70/145 mm.

Pro další informace nás můžete kontaktovat na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo +420 724 272 376.

Autorka textu: Ing. Pavla Bortlová

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Fasády”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop