Tisk
ISOCELL: <small>Izolace bez kompromisů</small>

ISOCELL: Izolace bez kompromisů

Lucie Němcová | Úterý, 17. září 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Při sanaci tepelné izolační vrstvy staršího domu nebo při řešení tepelné izolace novostaveb domů na bázi dřeva se stále častěji uplatňuje celulózová izolace. Zcela právem, jak dokazují kromě výhody cenové dostupnosti a sovědčeného pohodlného způsobu provádění i nejnovější stavebně fyzikální poznatky.


Efektivní izolace přitom dnes už není nic složitého. Pro dodatečnou izolaci se nabízí využití celulózové izolace Isocell. Vyrábí se z recyklovaného novinového papíru a jedná se o ekologickou izolaci, která je díky příměsi minerálních solí chráněna před napadením škůdci a plísní. Takto vytvořené celulózové vločky s dlouhými vlákny přesvědčí extrémně nízkou tepelnou vodivostí a odolností proti sedání. Odborný technik firmy Isocell vyplní pomocí vyfoukávacího stroje stávající nebo připravené dutiny. Vlákna zde zplstnatí a vznikne kompaktní izolační matrace, která se dostane do nejmenších dutin. Protože se vyplní i nejužší spáry a drážky, můžeme mluvit o izolaci beze spár a tepelných mostů.

3Celý proces probíhá rychle a čistě a může se využít u rekonstrukcí i novostaveb. Celulóza ale dokáže ještě víc a Isocell je skvělý nejenom díky výborným izolačním schopnostem, ale také díky vynikající protipožární ochraně a ochraně před hlukem. Materiál kromě toho reguluje vlhkost, čímž vytváří zdravé klima v daném prostoru. Zajišťuje tak nejenom spoustu příjemných večerů na gauči, ale také přispívá k ochraně klimatu, životního prostředí a k realistickému vyúčtování za energie.

Protože Isocell dokonale vyplní každou dutinu, je výsledná míra zvukové izolace lepší než u deskových izolací. Srovnávací zkoušky provedené na mezistropu s tloušťkou izolace 22 cm ukazují při použití celulózy Isocell zlepšení míry protihlukové izolace průměrně o 2 dB v porovnání s minerální vatou. Při nižších kmitočtech činí tato hodnota až 7 dB. Konstrukce obvodových stěn pasivních domů s celulózovou izolací Isocell dosahují v závislosti na struktuře hodnoty izolace zvuku až 63 dB.

2 kopieNa Výzkumném institutu tepelných izolací FIW v Mnichově se testoval vliv izolačních hmot na vzduchotěsnost konstrukce. Měření u příhradové konstrukce opláštěné z obou stran 18mm silnými deskami OSB3 (naměřeno 19 mm) ukázalo při rozdílu tlaku 50 Pa u výplně ze skelné vaty pouhé jedno procento redukce objemového toku, zatímco výplň celulózovou izolací Isocell vykázala senzačních 50 procent (!). Celulózová izolace tedy nezlepšuje pouze tepelnou izolaci, ale i vzduchotěsnost konstrukce.

A ještě jednu zajímavou vlastnost celulóza má: v rámci výzkumného projektu bylo zjištěno, že celulózová izolace Isocell může zabránit růstu plísní uvnitř dřevěné konstrukce, pokud jsou dodrženy instrukce výrobce a pokud je izolace umístěna v konstrukci beze spár a bez dutin. Rozdíly mezi celulózou a minerální vatou vyplývají z rozdílných kapacit akumulace vlhkosti.

Více informací najdete na www.isocell.cz.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop