Tisk
Aby dům spotřeboval méně energie

Aby dům spotřeboval méně energie

a.janousek | Pondělí, 30. březen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

V našich zeměpisných šířkách jsme si zvykli na stavby z cihel a železobetonu. V současnosti se trendy vyvíjejí směrem k energeticky efektivnějším stavbám. Šetřením na energiích saháme po nízkoenergetických a pasivních domech, přičemž využíváme materiály s co nejvyšším tepelným odporem.

Materiálem ideálním pro stavbu nízkoenergetických a pasivních domů je kamenná vlna. Pochází z přírodního materiálu, vyrobeného z čediče. Sofistikované zpracování čedičového vlákna dodává kamenné vlně výjimečné izolační vlastnosti. Její obrovskou výhodou je nehořlavost stejně jako schopnost izolovat zvuk. Dalším plusem je tvarová stálost, která je při výplni stěn a stavbě šikmých střech prakticky nutností. Došky z kamenné vlny se nestlačují, neprohlubují a ani nijak nemění tvar. Kamenná vlna má nejvyšší hydrofobní vlastnosti deklarující nenasákavost. Všechny vlastnosti kamenné vlny ROCKWOOL jsou prověřené časem, vyrábí se už od roku 1937.

Variabilní dřevostavba bez nosných příček

Příklad unikátní dřevostavby najdete v Turci, ve slovenské obci Trnovo u Martina. Dům je dvoupodlažní, nepodsklepený. Hlavní část domu tvoří byt v přízemí o ploše 96 m2 (8x12 m). Nenajdete v něm jedinou nosnou příčku, a prostor tak bude vždy možné přizpůsobovat představám majitele.

Drevodom Trnovo_1Při zakládání sendvičové dřevostavby nebylo třeba hledat komplikované řešení k eliminaci tepelných mostů jako při zděných stavbách. Na samotnou dřevěnou statickou konstrukci bylo použito stavební řezivo. Na dotvoření jednotlivých konstrukcí pro získání tepelně izolačních vlastností pomůže kamenná vlna, která má až pětinásobně vyšší tepelný odpor než dřevo. Rámové a svislé konstrukce, podlahový rošt, příhradové vazníky stropu a krokve byli vyplněné deskami ROCKTON. Po dokončení pláště šikmé střechy následovala realizace fasády. Na již existující sloupovou konstrukci obvodové stěny byly namontované desky DHF, které jsou několikrát difuzně otevřenější. Na ně byl ukotvený izolant FRONTROCK MAX E „na sucho".

Po takto vylepšeném obvodovém plášti s izolacemi ROCKWOOL bylo dosáhnuto následujících tepelně izolačních vlastností:

  • podlaha nad terénem: U = 0,101W/(m2K)
  • obvodová stěna z exteriéru: U = 0,073W/(m2K)
  • obvodová stěna bytu směrem k nevytápěné hale: U = 0,182W/(m2K)
  • strop k nevytápěnému podkroví : U = 0,065W/(m2K)
  • šikmá střecha: U = 0,186W/(m2K)

tabulka drevodom

Výpočtová tepelná ztráta objektu podle směrnice STN EN 12831 se rovná 2 520W.

Dům v Trnově je postavený tak, aby splňoval nejpřísnější energetická kritéria německé směrnice pro pasivní domy (PHPP). Ačkoliv spotřebuje méně energie než zděný, na Slovensku se podle platných směrnic řadí do energetické skupiny B. Využívání alternativních zdrojů energie by tento dům mohlo posunout do vyšší energetické skupiny.

Topení a větrání je zabezpečeno větrací rekuperační jednotkou. Kromě zmíněného, též topnými žebřinovými radiátory pro zlepšení klima v koupelnách. Žádná jiná topná tělesa se v objektu nenacházejí.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop