Tisk
Ticho! S akustickou izolací dřevostaveb pomáhá křemičitý písek

Ticho! S akustickou izolací dřevostaveb pomáhá křemičitý písek

Michal Doležel | Čtvrtek, 24. září 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Problémem špatně navržených dřevostaveb může být nadměrný přenos kročejového hluku přes stropní desky. Vhodnou volbou materiálů lze přitom průzvučnost stropu či stěn minimalizovat. Jedním z vhodných řešení mohou být zvukově-izolační desky Wolf PhoneStar.

 

Příliš velký přenos vnějšího nebo kročejového hluku přes obvodové stěny či stropy je slabinou celé řady moderních domů včetně některých špatně provedených dřevostaveb. Například při použití levných plovoucích podlah může být zvuk kroků šířící se stropem do přízemí poměrně nepříjemný. Řešením je akustická izolace, která může mít mnoho podob. Nejčastěji jde o izolační desky, které hluk účinně tlumí.

Zvuk tlumí písek v komůrkách z lepenky

PhoneStar TriDesky PhoneStar tlumí hluk pomocí křemičitého písku, který je umístěn do několika vrstev mezi lepenkové přepážky. Pohyby těžké sypké hmoty v desce pak tlumí zvuk všech frekvencí a to i hlubokých tónů, které se obecně zatlumují nejhůře. Podle údajů výrobce dokáže deska s křemičitým pískem odstínit až 85 % hluku. Laboratorně naměřená vzduchová neprůzvučnost Rw desek PhoneStar činí 36 dB.

Výhodou desek plněných křemičitým pískem je také velmi dobrá tepelně akumulační schopnost. Jejich použití tak přispívá k lepší tepelné pohodě v interiéru dřevostavby. Tloušťka desek je přitom podle provedení 10 nebo 15 mm silná a je možné je tedy velmi dobře použít jak na zvukovou izolaci stropu, tak i na stěnu.

Ekologicky příznivý materiál

Desky je možné dobře dělit nožem nebo přímočarou pilou. Hrany je vždy nutno zaslepit dodávanou lepicí páskou. Proces jejich aplikace je suchý, deska se prostě upevní na podklad pomocí vrutů, k podlaze se deska lepí parketovým lepidlem nebo je volně položena jako plouvoucí. Pro dřevostavby dodavatel doporučuje použít desky PhoneStar spolu s podkladovou netkanou textilií a dvěma vrstvami sádrokartonových desek Rigistabil. Tato skladba pomůže dobře odtlumit kročejový hluk, přitom výsledná tloušťka tohoto souvrství je pouze 41 mm.

Někdo může ocenit také zdravotní a ekologické aspekty tohoto materiálu, který se skládá jen z kartonu a čistého křemičitého písku. Cena desek PhoneStar se pohybuje okolo 500 Kč na m2. Při montáži je také dobré vzít v úvahu, že díky obsahu písku jsou tyto desky těžší. Jedna deska PhoneStar ST Tri o rozměrech 1200 x 800 x 12,5 mm váží cca 16 kg.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop