Tisk
Zateplený sokl – důležitý detail nízkoenergetických dřevostaveb

Zateplený sokl – důležitý detail nízkoenergetických dřevostaveb

Komerční sdělení | Úterý, 11. září 2018 |

Přidat na Seznam.cz

ISOVER rozšířil standardní nabídku materiálu pro zateplení soklu a spodní stavby. Izolační polystyrenové desky Isover EPS SOKL 3000 jsou nově ve standardní nabídce až do tloušťky 300 mm.

isover-eps-sokl-3000-zatepleny-sokl-nizkoenergeticka-drevostavbaPo zavedení nového standardu v oblasti minerálních izolací vylepšeným izolačním materiálem Isover DOMO PLUS se součinitelem tepelné vodivosti lambda 0,038 (W.m-1.K-1), posouvá Isover standardy v oblasti pěnového polystyrenu.

Izolační polystyrenové desky pro zateplení soklu a spodní stavby Isover EPS SOKL 3000 jsou nově v nabídce až do tloušťky 300 mm.

Isover tak umožňuje jako první na trhu splnění požadavků i pro energeticky úsporné stavby, tj. nízkoenergetické a pasivní domy, kde tloušťky izolace 300 mm jsou dnes již zcela standardní a na českém trhu tyto desky z expandovaného polystyrenu chyběly. Velké tloušťky izolace se pro sokly nevyrábějí ani z extrudovaného polystyrenu XPS, kde se standardní maximum pohybuje kolem 120 mm.

isover-eps-sokl-3000-zatepleny-sokl-nizkoenergeticka-drevostavba-aplikace-soklovych-desekI sokl ovlivňuje celkovou spotřebu energií

Nízkoenergetický nebo pasivní dům se dnes stává samozřejmostí, dokonce nutností. Od roku 2020 budou muset všechny rodinné domy splňovat standard budov s téměř nulovou spotřebou energie. Výběr vhodných tepelně izolačních materiálů tedy hraje klíčovou roli.

Kromě efektivního zateplení stěn, podlah a střechy, a použití kvalitních oken, je třeba dbát i na zdánlivé detaily. Jedním z takových detailů, který může celkovou spotřebu energie výrazně ovlivnit, je zateplení soklu, respektive napojení stěny na terén nebo jinou vodorovnou konstrukci.


Atributy, které by měl sokl splňovat:

 • dostatečná pevnost,
 • odolnost proti působení vody,
 • odolnost proti působení mrazu,
 • odolnost proti agresivnímu prostředí rozpuštěných solí,
 • mechanická odolnost vůči pravidelnému čištění.

Funkce zatepleného soklu

Vedle těchto vlastností je to pak dostatečná tepelně izolační schopnost celého detailu a jeho ekonomická výhodnost. Zateplení soklu se standardně používá jak u jednovrstvých zděných stěn, tak u zateplených sendvičových konstrukcí a plní hned několik funkcí:

 • Nedochází k promrzání obvodových základů a části terénu pod stavbou.
 • Podstatně snižuje tepelné ztráty v detailu, tj. zvyšuje vnitřní povrchovou teplotu detailu, a tím zamezuje vzniku plísní.
 • Výrazně omezuje kondenzaci v detailu napojení základu na zdivo.
 • Základová část se dostává do chráněné nezámrzné oblasti, a tím se prodlužuje její životnost.
 • Zamezuje transportu vlhkosti do vyšších částí nad terénem.
 • Umožňuje souvislé omítnutí pod úrovní terénu.
 • Umožňuje jednoduché a spolehlivé ukončení hydroizolace.

Isover EPS SOKL 3000

Doporučeným materiálem pro zateplení soklu jsou speciální izolační desky Isover EPS SOKL 3000 napěňované do forem pro náročné tepelné izolace konstrukcí, jež jsou v přímém styku s vlhkostí. Díky tomu se vyznačují minimální nasákavostí, vysokou pevností v tlaku a mrazuvzdorností a jsou vhodné jak pro sokly zateplených stěn, tak i pro sokly nezateplených zděných konstrukcí, sokly nad balkony, terasami apod.

isover-eps-sokl-3000-zatepleny-sokl-nizkoenergeticka-drevostavba-struktura-soklovych-desekTyto desky 1000 × 500 mm mají povrchovou vaflovou strukturu pro vysokou přídržnost lepidel a tmelů a ve standardní nabídce je najdete až do tloušťky 300 mm, díky čemuž splňují náročné požadavky i pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Pro jejich lepení a stěrkování se mohou používat zcela běžná lepidla pro zateplovací systémy ETICS.

Nespornou výhodou je i konstantní úroveň lambdy (součinitel tepelné vodivosti) pro všechny tloušťky na úrovni 0,035 (W.m-1.K-1). Desky Isover EPS SOKL 3000 jsou určeny pro maximální hloubku použití pod terénem 3 m, což vyhovuje většině aplikací.

Další informace o izolaci soklu a spodní stavby naleznete v katalogu Fasádní zateplovací systémy, který si můžete zdarma stáhnout nebo objednat v tištěné podobě na adrese Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Více na www.isover.cz.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop