Mýty o dřevostavbách, kterým lidé ještě pořád věří

Mýty o dřevostavbách, kterým lidé ještě pořád věří

Komerční sdělení | Čtvrtek, 16. září 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Přestože roste jejich popularita, jsou dřevostavby stále opředeny mýty a zkreslenými představami. Mnoho lidí tak tento typ bydlení zbytečně odsoudí, aniž by si zjistili dostatek informací. Jaké jsou výhody dřevostavby? Jaké jsou nejčastější mýty s ní spojené? Odpovědi a vysvětlení nám podá odbornice ze společnosti URSA architektka Tereza Vojancová.

„Dřevostavby jsou nejenom v České republice stále oblíbenějším typem bydlení. Důvodem je rychlost jejich výstavby, útulné prostředí a šetrnost k životnímu prostředí," otevírá téma Tereza Vojancová.

Další výhodou je jednoznačně větší prostor pro bydlení než u zděné stavby. Díky konstrukcím na bázi dřeva lze totiž získat až 10 % dodatečného prostoru. To je možné díky tomu, že oproti zděné stavbě jsou stěny (např. stropy, střecha a jiné) vyplněny z větší části izolací.

Proto je možné dosáhnout vynikajících tepelně technických parametrů obálky budovy při nižších tloušťkách konstrukce. Tím vznikne ve stavbě více prostoru, případně se ušetří zastavěná plocha. Z kvalitního zateplení zároveň plynou nízké provozní náklady.

Dřevostavba snadno podlehne plamenům ❌


Co se týče požární bezpečnosti, platí pro dřevostavby obzvlášť přísné normy. Nosná konstrukce u dřevostaveb se označuje jako tzv. sendvičová konstrukce na dřevěné bázi. To znamená, že je konstrukce opláštěná materiály, které jsou buď zcela nehořlavé, nebo hoří jen velmi špatně.

„Ideální izolací do takové konstrukce je minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL. Je klasifikována třídou reakce na oheň A1 jako nehořlavá, nepřispívá tedy k rozvoji požáru," vysvětluje architektka Vojancová.

Dřevostavba má krátkou životnost ❌


O dům je potřeba se starat, ať už se jedná o zděný dům nebo dřevostavbu. A že mají dřevěné domy skutečně dlouhou životnost, nám dokazují například dřevěné stavby, které byly postaveny v minulých stoletích a dodnes stojí. Podmínkou zachování životnosti je tzv. konstrukční ochrana dřeva, tedy začlenit dřevo do konstrukce tak, aby nevznikaly podmínky pro jeho degradaci.

„Správné složení konstrukce je nutné řešit jak dovnitř výstavby, tak navenek. Při použití minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL získá dřevostavba nejlepší akustické, tepelněizolační a protipožární výsledky. Izolace URSA PUREONE neobsahuje ani povolené zbytkové formaldehydy, je tedy hypoalergenní. Hodí se tak i do prostředí s vyššími hygienickými nároky, například do dětských pokojů," uvádí Tereza Vojancová.

Dřevostavba není bytelná a špatně odolává větru a vodě ❌


Jelikož se dřevěná konstrukce může na první pohled zdát jako lehká a nestabilní, mnoho lidí si stále myslí, že není vhodná do nepříznivého počasí. „Opak je pravdou. Dřevostavba je stejně jako zděný dům pevně ukotvena v základech. Vítr by ji mohl poškodit pouze v případě špatně provedené stavby, tedy stejně jako je tomu u jakéhokoliv jiného domu. V případě povodní působí voda na všechny domy stejně, s tím rozdílem, že dřevostavba vyschne v řádech týdnů, kdežto zděnou stavbu je třeba vysoušet měsíce, někdy i roky," vysvětluje Vojancová.

V dřevostavbě je všechno slyšet ❌


Na akustickou pohodu v domě je třeba myslet již ve fázi plánování a projektu. Závisí totiž na správně zvolených a provedených konstrukcích a jejich detailech a také na kombinaci vrstev a jejich tlouštěk. „Stěžejním prvkem pro zajištění klidu a odhlučnění v domě je jednoznačně minerální izolace. URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL je vhodná jak do příček, tak do obvodových konstrukcí či šikmé střechy. Vždy se však poraďte s odborníkem, jaký typ a tloušťka materiálu je pro vás nejvhodnější," doporučuje architektka Tereza Vojancová.

Dřevostavby jsou náchylné na plísně a dřevokazné parazity ❌


Stěžejní je dobře a detailně naplánovat rozvržení dřevěné konstrukce. Ta je sice náchylnější k absorpci vlhka než jiné materiály, pokud je však dům navržen správně a dřevostavba má možnost vysychat, plísně ani dřevokazní parazité se v ní nezabydlí. Navíc se standardně dřevo použité v dřevostavbách vysušuje pod 20 % vlhkosti, a škůdci napadají pouze domy s vyšší vlhkostí.

Dejte šanci dřevostavbě s minerální izolací URSA ✔


Spojením dřevostavby a minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL vzniká příjemné, vnitřní zdravé prostředí vytvořené z přírodních materiálů. Jejich kombinací lze zajistit požadovaný komfort pro koncového uživatele.

Minerální izolace na bázi skla je léty i tradicí prověřenou izolací do rámových konstrukcí. Společně tvoří ekologické duo, které šetří nejen peněženku, ale i životní prostředí. Minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL tuto skutečnost jen potvrzuje: díky moderní technologii výroby během své životnosti ušetří mnohonásobně více energie, než kolik je jí potřeba k její výrobě.

URSA-izolaceURSA-kvalitni-izolace

 

Více informací o izolacích URSA→

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop