Tisk
NOVATOP radí: <small>Nejde jen o teplo, ale také o zvukovou pohodu</small>

NOVATOP radí: Nejde jen o teplo, ale také o zvukovou pohodu

Michal Babor | Pátek, 07. říjen 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Podobně jako v případě tepelné pohody má také zvuk, respektive hluk důležitý vliv na to, zda se v určitém prostoru cítíme dobře či nikoliv. Účelem každé stavební konstrukce je mimo jiné zabránit šíření hluku vznikajícího vně budovy (například doprava) i uvnitř něj.

Účinná konstrukce brání současně šíření hluku vyvolaného například lidským hlasem nebo reprodukovanou hudbou a šíření hluku vyvolaného fyzickým kontaktem s konstrukcí stavby (dupání, bouchání dveřmi nebo pohyb výtahu). Na co si dát pozor?

Když neprojde vzduch, neprojde ani hluk

Prvním předpokladem pro efektivní snižování prostupu hluku je vzduchotěsnost, respektive neprůvzdušnost konstrukce. Netěsnostmi, kterými dokáže proudit sebemenší množství vzduchu, dokáže hluk pronikat velmi výrazně. Celodřevěné konstrukce NOVATOP jsou plošně neprůvzdušné a jsou velmi odolné proti mechanickému poškození. Důkazem vzduchotěsnosti jsou i výsledky Blowerdoor testů při konkrétních realizacích.

Čím více hmotnosti, tím více ticha

NOVATOP_ELEMENTS_-_vrobaNOVATOP_ELEMENTS_-_vpencov_drZatímco velké množství lehkých tepelných izolantů zajišťuje výborné tepelně izolační vlastnosti, proti hluku tyto materiály samy o sobě dostatečnou ochranu zajistit nedokážou. Systém velkoformátových masivních celodřevěných panelů NOVATOP poskytuje v kombinaci s vybranými izolačními materiály skutečný komfort, kterých mohou lehké sendvičové konstrukce dosáhnout jen velmi obtížně. Kročejový hluk pomáhají účinně redukovat i sypké materiály, kterými mohou být plněny stropní žebrové komponenty. Sypké materiály zvyšují nejen objemovou hmotnost konstrukce, ale navíc díky tření jednotlivých zrn přeměňují energii chvění podlahy na teplo, čímž pomáhají snižovat hluk vedený konstrukcí.

Akustická deska pro extrémní situace

Opltn_akustickmi_desakmi_NOVATOPPožadavkům na prostorovou akustiku lze vyhovět opláštěním akustickými deskami NOVATOP. Vyrábějí se z třívrstvé desky (SWP) o tloušťce 16 mm, lze u nich volit perforaci lícových desek, výšku dutin, případně doplnit materiál pohlcující zvuk (například dřevovláknitou desku).

Mosty, po nichž (ne)běhá zvuk

NOVATOP_ELEMENTS_-_uloenPodobně jako v případě tepelných mostů je potřeba důsledně eliminovat i mosty akustické. Stavební systém NOVATOP poskytuje širokou databázi doporučených konstrukčních řešení, vyvinutých na základě teoretických požadavků i zkušeností a nároků z praxe.

Rozhoduje kvalita řemeslné práce

NOVATOP_ELEMENTS_-_mont_na_stny_NOVATOPPostavit úsporný dřevěný dům neznamená jen dosáhnout skvělé energetické bilance, ale jde o celý soubor parametrů, které zaručí, že se v takovém domě budete cítit dobře. Pro správně fungující dřevostavbu je klíčový její návrh a důsledné provedení všech konstrukčních detailů na stavbě. Zde nelze nic ošidit! Dnes je díky vysoké poptávce po dřevostavbách na trhu poměrně hodně firem, ale kvalita některých společností je opravdu žalostná. NOVATOP doporučuje pro zajištění vysoké kvality realizací služby svých Certifikovaných partnerů, kteří mají v oblasti projektování a stavění ze dřeva dlouholeté praktické zkušenosti a stojí za nimi konkrétní úspěšné reference.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop