Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
Tichá dřevostavba – nesmysl, nebo realita?

Tichá dřevostavba – nesmysl, nebo realita?

Dagmar Šimonová | Úterý, 21. srpen 2012 |

Moderní dřevostavba a bydlení v ní přináší kromě řady nesporných výhod také určité nevýhody. Jednou z nejčastějších výtek je hlučnost dřevěného domu vyplývající ze skutečnosti, že konstrukční materiály na bázi dřeva jsou vynikajícími vodiči zvuku. Výborné vedení zvuku, nedokonalé spoje a absence „těžké" hmoty v dřevostavbách může v důsledku vést k problémům s hlukem šířícím se jak z venkovního, tak i z vnitřního prostředí. Obecně to tedy znamená, že je potřeba věnovat velkou pozornost kvalitní zvukové izolaci.

Systémové řešení WolfPožadavky na zvukové izolace jednoznačně definuje norma ČSN 73 0532 a výrobci dřevostaveb jsou tyto požadavky povinni plnit. Příkladem mohou být jednoduché trámové stropy, u kterých je dosažení požadovaných hodnot vzduchové a především kročejové neprůzvučnosti často velkým problémem. Společnost CIUR, tradiční výrobce a dodavatel foukaných izolací, uvádí na český trh produkty německé firmy Wolf Bavaria, zvukově izolační desky Wolf.

Zvukově izolační materiály Wolf

Zvukově izolační materiály WolfZvukově izolační desky Wolf® jsou konstruovány na bázi volné masy (hmoty) v několika vrstvách. Masu tvoří volně sypaný křemičitý písek, který je umístěn do papírové formy – desky. Objemová hmotnost deskových materiálů se pohybuje mezi 1200 – 1400 kg/m3.

Tloušťka jen 15 mm!

Zvukově izolační materiály WolfPro výrobu se používá karton z potravinářského průmyslu a křemičitý písek z filtrací. Jde o naprosto čistý ekologický produkt, vhodný také do prostor užívaných alergiky nebo lidmi s dýchacími potížemi. Desky Wolf mají univerzální použití do vodorovných, svislých a šikmých konstrukcí. V roce 2011 byl vydán nový akustický katalog Wolf, kde najdete přes osmdesát systémových řešení včetně všech potřebných údajů pro projektanty a stavebníky.

Systémová řešení Wolf

Zvukově izolační materiály WolfSystémové řešení Wolf BHG 1_6 je efektivním řešením pro již zmiňovaný jednoduchý trámový strop. Desky Wolf TRI jsou kladeny na měkkou dřevovláknitou desku ve dvou vrstvách na kříž. Výhodou tohoto systému je možnost pokládky libovolné podlahové krytiny za předpokladu dodržení pracovních postupů. Nejjednodušší je pokládka plovoucí podlahy se zámkovým systémem. Lamely se kladou přímo na desky Wolf. Nevkládáme další vrstvy, jako je například mirelon, protože ve výsledku by došlo ke zhoršení izolačního účinku. Hodnoty vzduchové a kročejové neprůzvučnosti u tohoto systému jsou výrazně lepší než hodnoty požadované normou. Další předností je vysoká hodnota plošného a bodového zatížení 4 kN, resp. 3 kN. Ve srovnání s jinými systémy je pokládka velmi rychlá, bez nutnosti použití speciálního nářadí.

Zvukově izolační materiály WolfPři práci se zvukově izolačními materiály Wolf vždy dbejte montážních pokynů. Aktuální verzi a další informace najdete na stránkách www.wolfdesky.cz. Výhradním dovozcem materiálů Wolf pro Českou republiku je firma CIUR a.s. se sídlem v Brandýse nad Labem, u níž možné veškeré materiály zakoupit nebo objednat.

Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Stavíme srub 1. - Proč vlastně srub?

  Stavíme srub 1. - Proč vlastně srub?

  Ve světě moderních dřevostaveb představují sruby tak trochu kontroverzní kapitolu: mají své příznivce, kteří na ně nedají dopusti, a své odpůrce, kteří zastávají názor, že v…

 • Každá vteřina rozhoduje!

  Každá vteřina rozhoduje!

  Navzdory všem mýtům a nepravdám nejsou dřevostavby o nic náchylnější k požárům než domy zděné. K požáru totiž nejčastěji dojde po vzplanutí interiérového vybavení. Když už…

 • Stojí zato číst: Fermacell v přehledu

  Stojí zato číst: Fermacell v přehledu

  Mimořádné materiálové a technologické vlastnosti sádrovláknitých, cementovláknitých desek fermacell a podlahových prvků fermacell jsou pro hospodárné a kvalitní dřevostavby…

 • Dvě novinky mezi cementotřískovými deskami

  Dvě novinky mezi cementotřískovými deskami

  Cementotřísková deska CETRIS® je pro řadu stavebníků známa především jako konstrukční materiál šedivě cementového odstínu. Výrobce desek CIDEM Hranice, a.s. připravil v letošním…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner