Dagmar Šimonová | Úterý, 21. srpen 2012 |

Moderní dřevostavba a bydlení v ní přináší kromě řady nesporných výhod také určité nevýhody. Jednou z nejčastějších výtek je hlučnost dřevěného domu vyplývající ze skutečnosti, že konstrukční materiály na bázi dřeva jsou vynikajícími vodiči zvuku. Výborné vedení zvuku, nedokonalé spoje a absence „těžké" hmoty v dřevostavbách může v důsledku vést k problémům s hlukem šířícím se jak z venkovního, tak i z vnitřního prostředí. Obecně to tedy znamená, že je potřeba věnovat velkou pozornost kvalitní zvukové izolaci.
Požadavky na zvukové izolace jednoznačně definuje norma ČSN 73 0532 a výrobci dřevostaveb jsou tyto požadavky povinni plnit. Příkladem mohou být jednoduché trámové stropy, u kterých je dosažení požadovaných hodnot vzduchové a především kročejové neprůzvučnosti často velkým problémem. Společnost CIUR, tradiční výrobce a dodavatel foukaných izolací, uvádí na český trh produkty německé firmy Wolf Bavaria, zvukově izolační desky Wolf.
Zvukově izolační materiály Wolf
Zvukově izolační desky Wolf® jsou konstruovány na bázi volné masy (hmoty) v několika vrstvách. Masu tvoří volně sypaný křemičitý písek, který je umístěn do papírové formy – desky. Objemová hmotnost deskových materiálů se pohybuje mezi 1200 – 1400 kg/m3.
Tloušťka jen 15 mm!
Pro výrobu se používá karton z potravinářského průmyslu a křemičitý písek z filtrací. Jde o naprosto čistý ekologický produkt, vhodný také do prostor užívaných alergiky nebo lidmi s dýchacími potížemi. Desky Wolf mají univerzální použití do vodorovných, svislých a šikmých konstrukcí. V roce 2011 byl vydán nový akustický katalog Wolf, kde najdete přes osmdesát systémových řešení včetně všech potřebných údajů pro projektanty a stavebníky.
Systémová řešení Wolf
Systémové řešení Wolf BHG 1_6 je efektivním řešením pro již zmiňovaný jednoduchý trámový strop. Desky Wolf TRI jsou kladeny na měkkou dřevovláknitou desku ve dvou vrstvách na kříž. Výhodou tohoto systému je možnost pokládky libovolné podlahové krytiny za předpokladu dodržení pracovních postupů. Nejjednodušší je pokládka plovoucí podlahy se zámkovým systémem. Lamely se kladou přímo na desky Wolf. Nevkládáme další vrstvy, jako je například mirelon, protože ve výsledku by došlo ke zhoršení izolačního účinku. Hodnoty vzduchové a kročejové neprůzvučnosti u tohoto systému jsou výrazně lepší než hodnoty požadované normou. Další předností je vysoká hodnota plošného a bodového zatížení 4 kN, resp. 3 kN. Ve srovnání s jinými systémy je pokládka velmi rychlá, bez nutnosti použití speciálního nářadí.
Při práci se zvukově izolačními materiály Wolf vždy dbejte montážních pokynů. Aktuální verzi a další informace najdete na stránkách www.wolfdesky.cz. Výhradním dovozcem materiálů Wolf pro Českou republiku je firma CIUR a.s. se sídlem v Brandýse nad Labem, u níž možné veškeré materiály zakoupit nebo objednat.
Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”
-
Stavební systém SIP – tenký, lehký, přitom silný a celkově výhodný
Je to jako s GPS navigací – někde špatně odbočíte nebo přijedete pod most a ozve se: přepočítávám. Na cestě za vlastním domem to teď může vypadat podobně. V souvislosti s cenami…
-
Teorie skeletových konstrukcí dřevostaveb
Lehký a těžký dřevěný skelet, CLT panely, sendvičový panel s rámem i bez rámu. Pojďme se v tom zorientovat.
-
Co je to vlastně parozábrana a parobrzda?
Parozábrana a parobrzda jsou při pohledu na mnohasetletou historii stavebnictví relativně nové pojmy. Dnes ale k výstavbě rodinných domů a zejména dřevostaveb neoddělitelně patří. Bez…
-
Benefity a úskalí vysokého stropu v dřevostavbě
Strop bývá obvykle přehlíženým příběhem nevyužitých možností. Málokterému místu v domě se dostává tak malé pozornosti. Přitom není mnoho architektonických prvků, které by…