Tisk
NOVATOP: <small>Specialista na pasivní domy NOVATOP chválí</small>

NOVATOP: Specialista na pasivní domy NOVATOP chválí

Dagmar Šimonová | Neděle, 13. leden 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Na dni otevřených dveří ve Ptení, který proběhl 9. října 2012, promluvil pan Stanislav Karásek, specialista na pasivní domy z firmy Karon. A na NOVATOP pěl samou chválu.

Stanislav Karásek o NOVATOPu říká: "Jedná se o téměř ideální materiál. Konstrukční systém NOVATOP si dokáže poradit s nedostatkem akumulace, což je jedna z vytýkaných nevýhod dřevostaveb, neboť v tloušťkách, ve kterých se NOVATOP používá, dům „funguje"".

Předělávat projekt zděného domu na dřevostavbu je jako přešívat starý kabát

Ukázka zafrézovaných rozvodů pro elektroinstalaceProblém vidí Stanislav Karásek spíše v tom, že architekti mají rádi železobetonové stropy, neboť nejsou vázáni nosným systémem. V tomto ohledu jim dřevo prvoplánově konkurovat nemůže. Cena, ale i energetická kvalita domu začíná od studie. Zná-li zpracovatel studie domu dobře konstrukční systém NOVATOP - ví jaké jsou jeho přednosti a nedostatky, může se snadno nedostatkům vyhnout a přednosti využít. Pak se rozdíl v ceně mezi zděným domem a domem z NOVATOPu smývá. Pokud se někdo pokouší předělat projekt zděného domu na projekt pro stavbu dřevostavby, je to neštěstí. Takový dům určitě nevyjde levněji – je to, jako bychom přešívali starý kabát.

detail uložení elementůDetail opracováníDetail kostrukce


Opracování panelů ve výrobě 1aFirma pana Karáska dříve používala systém sendvičových panelů (OSB desky s polystyrenem), kde cena za m2 byla oproti NOVATOPU „rozdílná". "Když se ale podíváme na celkovou cenu i s montáží, "rozdíl" vypadá najednou jinak : sendvičový systém montuje 5 lidí cca 14 dní, naproti tomu NOVATOP systém montuje 5 lidí jen půl dne," vysvětluje Stanislav Karásek.

V projektu pasivního domu musíme hledět na proveditelnost detailů a parametry systému

Konstrukce pasivního domu před opláštěním"Vzduchotěsnosti a detailů, které se musí těsnit je určitě i u NOVATOPu dost. Stejně jako jsou kvalitní a nekvalitní konstrukční systémy (a jim odpovídající ceny), jsou kvalitní a nekvalitní těsnicí materiály - PVC páskou na lepení balíků vzduchotěsnost domu zajistit nelze. Již při montáži je potřeba připravit všechny prostupy tak, aby byly zatěsnitelné, to se bohužel nedá v projektu vždy úplně zohlednit.

NOVATOP ELEMENTS - uloženíSLAVKOV 4 Střecha - lepení spojů vzduchotěsnou páskou

Lepení spojůV projektech domů bývá často opomíjena i stavební fyzika - v reálu potom nevycházejí lineární činitelé, často ani není splněn požadavek normy a přitom je v projektu napsáno, že dům je pasivní. V součastné době se řada projektantů do systému NOVATOP nadchla, často však zapomínají, že je potřeba to s ním umět a rozumět mu. Nebo to dopadne jako s paneláky – beton není špatný materiál, když se ale špatně použije, je z toho malér."

Blowerdoor test měřeníFirma KARON má za sebou téměř 20 realizací s NOVATOP systémem. V nedávné době proběhla u jedné jejich konstrukce z NOVATOPu s minimem kolmých stěn zkouška Blower-door test, která prokázala obdivuhodný výsledek 0,14 h-1. "Neprůvzdušnost obálky 0,3 až 0,4 h-1 je ještě (finančně) dosažitelná a smysluplná; co je pod tuto hranici je neúměrně pracné (a tedy i drahé)," doplňuje pan Karásek.

Dům z NOVATUPu vyroste za tři dny

Prefabrikované komponenty"Vlastní montáž stěn přízemního domku při optimálním stavu a připraveném základovém rámu trvá 2 hodiny. Bez dobře připraveného rámu se dodatečně těžko cokoliv srovnává, proto je důležité zvláště tuto část výstavby provést skutečně precizně. První den se tedy zhotoví základový rám, druhý den stěny a vazníky a třetí den záklop. Tři dny a jednoduchý přízemní domek je pod střechou.

Lepení spojů mezi stěnou a střechou montáž izolaceLidé se mě také často ptají, zda jde systém NOVATOP kombinovat s betonovými nebo zděnými stropy. To mi ale přijde nesmyslné. Jediné logické sdružování vidím v kombinaci NOVATOP stropních elementů se zděnými nebo betonovými stěnami. Pokud by takový krok někdo zvolil z důvodu akumulace, zase by to byl částečný nesmysl. Akumulace se uplatní v momentě, kdy je dům vytápěn přerušovaně a často dochází k poklesu teploty. Pak je skutečně nutné se nad akumulací zamyslet. Při řízeném větrání s rekuperací tepla, jak tomu bývá v pasivních domech, se udržuje standardní teplota a akumulace se vůbec neuplatní. Možné upatnění akumulace nastává v letních měsících, kdy by mohlo docházet k přehřívání. I tady najdeme jedno velké ale. Izolovaný zděný dům se v letních měsících přehřeje o něco později než dřevostavba, potom už se ale pořád jen přehřívá po celou dobu horkých dní. Naproti tomu dřevostavba se stihne vždy přes noc částečně vychladit," uzavřel Stanislav Karásek.

Vaše komentáře (3)

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop